Akçakale buharlaştı

Suriye’den Türkiye’ye sığınan mülteci krizinde dün 100 binlik kritik eşik aşıldı. Krizin en çok etkilediği Şanlıurfa Akçakale’de halk başka kentlere göç ederken, Süleyman Şah kampında Suriyeli nüfusu artıyor.

TÜRKİYE’ye gelen Suriyeli mülteci sayısı psikolojik eşik olan 100 bini geçerken, Suriye’nin Tel Abyad İlçesi’nden atılan bombayla 5 kişinin hayatını kaybettiği Akçakale’de ise hayat durma noktasına geldi. Akçakale’de 12 bin mülteciyi ağırlayan Süleyman Şah Mülteci Kampı’nda kadın, erkek, genç, yaşlı memleketlerine yeniden dönmek için durumun düzelmesini bekliyor.

Akçakale’de Türk askerinin yanı sıra yığınak yapmasının ardından taciz atışları azalırken, kriz en büyük darbeye bölge ekonomisine vurdu. Kriz öncesinde Akçakale’den sınırın karşı tarafına 500 TIR geçerken, bugünlerde ilçedeki esnaf ve Suriye ile iş yapan sanayiciler adeta sinek avlıyor.

Sıfır noktasındaki uçaksavarların namluları sınıra çevrili. Suriye ile geçmişte ticaret yapan bir Akçakaleli, “Gündüzleri top atışları azalıyor. Nargilelerini bitirmeden top atışı yapmıyorlar” diyor. Her gün “bomba düşecek” korkusuyla yaşadıklarını belirten çay bahçesi işletmecisi İbrahim Narin, “Top sesleri artık çok gelmiyor. Ama psikolojimiz bozuldu, halk sanki buharlaştı, işler durdu” diyor. Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sabri Ertekin ise olayların bölge ekonomisine olumsuz etkileri olduğunu söylüyor.

KAMPÇTA HAREKETLİLİK

Akçakale’de şu anda 12 bin Suriyeli mültecinin konuk edildiği 24 bin kişi kapasiteli Süleyman Şah Kampı’ndaki hazırlıklar da tamamlandı. Mültecilere okuldan camiye, oyun alanlarından sağlık ocağına kadar birçok hizmet veriliyor. 5 mahalleye ayrılan Süleyman Şah Kampı’nda mülteciler kendi muhtarlarını da seçiyor. Akçakale’nin aksine kampta yoğun bir hareketlilik var. Bazıları askeri yelek giyen, çember sakal bırakan Suriyeliler, aileleriyle çadırlarda yaşıyor.

100 bin sınırı resmen aşıldı

SURİYE’de yaşanan olaylardan kaçarak Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecilerin sayısı, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun psikolojik sınır olarak gösterdiği 100 bin rakamını da aştı. Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) sayının dün itibariyle 100 bin 363 olduğunu açıkladı. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, yaklaşık iki ay önce yaptığı açıklamada, Türkiye’deki Suriyeli mültecilerin sayısının 100 bini geçmesi durumunda, Suriye içinde bir güvenli bölge kurulmasının gündeme gelebileceğini söylemişti.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?