Akıllı Otomobiller Alkollü Sürücülere Karşı

Amerika’da birçok kuruluş, alkollü araç kullanımının yol açtığı ölüm vakalarını azaltmak için yıllardır mücadele ediyor. Ancak son 10-15 yıldır içkili araç kullanımından kaynaklanan ölüm vakalarının sayısı bütün çabalara rağmen azalmadı. Uzmanlar şimdi de alkollü sürücü sorununu ortadan kaldırmak için otomobillere yerleştirilecek yüksek teknoloji ürünü güvenlik önlemleri üzerinde çalışıyor.

37 yaşındaki oğlu Sean’ı 2005 yılında alkollü bir sürücünün neden olduğu trafik kazasında yitiren Bettye Jones, oğlunun lise mezuniyet fotoğrafını oturma odasının baş köşesine koymuş: “Oğlum çok şakacı, mutlu bir insandı.”

Sean, kırmızı ışıkta beklerken saatte 140 kilometre hızla giden bir sarhoş sürücünün aracına çarpması sonucu ölmüş.

Bettye Jones, ”Sabah iki polis kapıya geldi ve Sean’ın sarhoş bir sürücü tarafından öldürüldüğünü söyledi. Hayatımın en yıkıcı anıydı.”

Amerika’da her yıl 11 bin kişi içkili sürücülerin yaptığı kazalarda can veriyor.

Birçok kişi, kamuoyunu bilinçlendirme çabalarının ve yasaların yeterli olmadığı görüşünde.

Ancak, alkole bağlı trafik kazalarını tamamen ortadan kaldıracak yeni sensör teknolojisi bu sorunu tamamen çözebilir.

Uzmanlar direksiyonun arkasındaki kişinin alkollü olup olmadığını otomatik olarak anlayan bir teknoloji geliştiriyor.

Araç içine yerleştirilen kızılötesi alıcılardan biri, sürücünün kanındaki alkol miktarını ölçüyor.

Direksiyona dokununca çalışan diğer sensör, ciltten alkol seviyesini tespit edebiliyor.

Sürücünün alkol seviyesi yasal limitin üzerindeyse araç çalışmıyor.

Jan Withers, ”Yıllar önce kızımı alkollü bir sürücü öldürdüğünde sokaklara çıkıp herkese bu olayın trajik etkilerini anlatırsam kimse sarhoş araç kullanmaz diyordum. Ancak yanıldığımı çok çabuk anladım,” şeklinde konuşuyor.

Mothers Against Drunk Driving/Alkollü Araç Kullanımına Karşı Anneler Derneği’nin Başkanı Jan Withers, bu yeni teknolojinin alkollü sürücülere karşı alınacak en iyi önlem olduğunu söylüyor: ”Yıllar boyunca çıkarılan çok sayıda yasa sarhoş araç kullanmayı engellemeye yetmedi. Şimdi bu yeni teknoloji sayesinde artık insanlar bu korkunç felaketten etkilenmeyecek. Ve ben bunu ölmeden görebileceğim. Harika birşey.”

Uzmanlar yeni teknolojinin kullanılır hale gelmesi için 10 yıl gerektiğini söylüyor. Alkollü araç kullanımını engellemeye çalışanlar, bu teknoloji kullanılmaya başlandıktan sonra da rutin güvenlik önlemlerinin bir parçası olarak her yeni araca yerleştirilmesini, böylelikle sarhoş araç kullanımının tarihe karışmasını istiyor.

(VOA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?