Lucescu Style

 

LUCESCU STYLE

Braga dönüşü Galatasaray zorlu Sivas deplasmanından üç puanla döndü. Galatasaray’ın bu esnada kazandığı tüm maçların analizini yaparsak hepsi bir noktada kesişiyor. Futbol seyircilerimiz tarafından adı koyulan oyun sistemi “LUCESCU STYLE”

İyi oynuyormuş gibi görünen topa %65 sahip olunup kaybedilen tüm maçlardan sonra Sayın Fatih Terim “elimizden geleni yaptık, top bizi sevmedi, denedik” gibi açıklamalar ile haftaları geçirdi. Aslında takım oyuncularının yapısı; kontrollü, rakibin top yapmasına müsade edici, defans bloğunu fazla ileri çıkarmıyan, orta saha mücadelesinde kazanılan topları hızlı biz şekilde boş alanlarda hücum oyuncuları ile buluşturmaya yönelik olduğu artık aşikar oldu. Bu sistem sayesinde kötü oynuyor gibi görünen Braga, Cluj ve son Sivasspor maçları kazanıldı. Aslında yoğun tempolu üç kulvarda oynayan Galatasaray bu sistemle hem puanları toplamaya devam edecek hem oyuncuları fazla efor sarfetmiyecekler. Yani çok daha efektif olacaklar. Eğer Lucescu bu takımın başında olsaydı en az yirmi puan farkla şampiyon olurdu. Fatih Terim çok geç olmadan umarım bunun farkına varmıştır.

Ülkemizde iyi oynamak, akıllı oynamak, efektif oynamak ile göze hoş gelen oyun oynamak mukayesesi malesef yapılamıyor. Göze hoş gelen şuursuz saldırarak oynamak, iyi oynadık diye algılanıyor. Yıllardır çok iyi oynadık ama şanssızdık hikayelerini dinledik. Lucescu ülkemizde akıllı ve efektif oyunun ne demek olduğunu anlatmaya çalıştı. Ders çıkaran çıkarır.

İşte size Sivasspor maçının efektifliğin ispatı;

İlk dakikada golü bulmasına rağmen Galatasaray top tutmakta gerçekten çok zorlanıyor. İkili mücadelelerin hemen hemen hepsini kaybediyor. 36. dakikaya kadar Burak’ın ayağına top değmiyor. Hakan Balta çok kötü oynuyor. Aydın her zamanki gibi 80 dakika sahada yok. Çok müsait orta pozisyonlarında arkadaşlarına bakıp orta yapacağına gelişi güzel ceza sahasına top gönderiyor. Tüm bu olumsuzluklara rağmen Galatasaray Sivas deplasmanından 3-1 lik galibiyetle dönüyor. Çünkü oyun sistemi ve anlayışı bazı oyuncuların katkısızlığına rağmen yeterli oluyor. Galatasaray teknik ekibinin bunu iyi analiz edip bu sistemi eksikliklerini gidererek devam etmesi gerekiyor. Özellikle Abramat, Umut, Burak, Selçuk ve hatta Yekta hücumsal anlamda bu sisteme çok uygun oyuncular. Defansif anlamda da orta saha defans bölgesine yakın olduğu için Semih ve Danny çok başarılı göründüler.

Bir iki cümle de Sivasspor için kullanmak istiyorum. Santraforsuz Sivasspor çok zorlandı. Orta saha sıkıntısı yüzünden Rıza Hoca’nın oyunculuk döneminde olduğu gibi yumuşak şişirme uzun paslarla gol arama düşüncesi takımın temposunu doksan dakika taşımasına imkansız hale getiriyor. Bu sistem ligimizde Sivasspor’u orta sıraların üstüne çıkarması imkansız gibi görünüyor.

 

Ercan Özdemir

alaturkaonline.com/ Los Angeles

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?