Alexander Tekniği ile Sahne Korkusuna Son

Alexander Teknigi Sahne Korkusuna Son

Alexander Tekniği; Frederick Matthias Alexander’ın sürekli yaşadığı ses kısıklığı problemine karşı geliştirmiş olduğu bir tekniktir.

Alışkanlık haline getirdiğimiz yanlış duruşları, hareketleri düzelten, vücudun denge koordinasyonunu sağlayan, vücut kullanımının kişisel farkındalığı üzerinde odaklanan pratik ve basit bir metottur.

Bu teknik vücut problemlerini çözmenin akıllı bir yolu olmuştur.

Terapi veya bir egzersiz biçimi değil, sıkıntı veren alışkanlıkların ve bazı özellikli durumların değiştirilmesine yarayan bir kişisel farkındalık tekniğidir.

Bireylerin süre gelen alışkanlıklarındaki hataları, yanlışları değiştirmeleri çok kolay olmadığından; Alexander Tekniğini öğrenme aşamasında çok sayıda zorlukla karşılaşılmaktadır.

Hatta bu süreç pek çok kişi için çok sancılı geçer.

Örneğin; yanlış nefes tekniği kullanarak şarkı söyleyen bir vokalistin performansını arttırabilmesi için uygulaması gereken doğru nefes tekniğine alışması bir hayli zaman alabilir. Özellikle müzikal performanslarda bir vokalistin, piyanist ya da herhangi bir müzisyenin önceden öğrenilmiş yanlış alışkanlığını yenme sürecindeki yaşadığı stres, gerginlik, panik atak, mantıksız davranışlar… v.s. Alexander Tekniğinin uygulanmasını çok zorlaştırmaktadır. Alışkanlıkların değiştirilmesi zordur.

Alışkanlıklar büyük bir oranda bilinçsiz olarak yapılan hareketlerdir.

Alışkanlıklar bir soruna sebep olsalar da, erken öğrenme döneminde edinildiğinden varlıklarını  sürdürmektedirler.

Stage Fright

Alexander Tekniğinde karşılaşılan zorluklar; dolu zannettiğimiz bavulun aslında boş olduğunu fark etmek, merdiven basamaklarının bittiğini düşünürken bir basamak daha olduğunu fark etmek gibidir.

İnsanlar eski ve yanlış alışkanlıklarını kendilerine zarar verdiğini bilseler de bırakamayabilirler.

Alexander Tekniği; oturma, yatma, ayakta durma, yürüme, ağırlık kaldırma ve diğer pek çok aktivitede uygulanabilir.

Sahne sanatlarında Alexander Tekniği çok kullanılmaktadır.

Sahne dünyasından pek çok sanatçının hayatını  değiştirmiştir.

Yehudi Menuhen, James Galway, Sting, Paul McCartney gibi pek çok ünlü bu tekniği kullanmaktadırlar.

Ayrıca Alexander Tekniği; Londra’daki The Julliard School ve The Royal College of Music gibi gelişmiş müzik okullarının müfredatında yer alan, Amerika’da çok sayıdaki müzik ve drama kolejlerinde öğretilen bir tekniktir.

Sanatçıların sahne korkusunu yenmeyi sağlayan bu teknik; müzisyenlerin ya da icracıların gerçekte sahip oldukları yeteneklerini en iyi ve en üst seviyede kullanabilme becerilerini arttırır.

Hem amatörler, hem de profesyoneller bu tekniği; enstrümanlarını geliştirmede, vokal yeteneklerini, rol yapma becerilerini geliştirmede ve sahne korkusu ile başa  çıkmada kullanmaktadırlar.

Sahne korkusu; sadece amatörler ya da sanat hayatına yeni başlamış müzisyen, dansçı ya da aktörlerin hissettikleri bir durum değildir.

Senelerce sahne tecrübesi olan bir sanatçının, bu stres ve korkuyla daha fazla başa çıkamayıp meslek hayatına son verdiği görülmüştür.

Gösteri öncesi heyecanlı olmak gayet normal bir duygudur.

Bütün heyecan açığa  çıkmamış bir enerji olarak vücutta birikir.

Performans sırasında merakla beklerken oluşan büyük miktardaki enerji, sahne performansı  sırasında açığa çıkar ve serbest kalır.

Bazıları kendisini güçlü  ve güvenli hissederken, bazı sanatçılar; korku, endişe, kızgınlık gibi pek çok kuruntulardan dolayı sahneyi tehlikeli bir alan olarak görebilmektedir.

stage-fright-in-public-speaking

Titreme, terleme, yoğunlaşma bozuklukları, davranış dengesizlikleri gibi semptomlar gösterilmektedir.

Sahne korkusundan dolayı bu semptomların ciddi sağlık problemleri ile sonuçlanan örnekleri de olmuştur.

Sahne korkusu; bireyin korku yaşadığında gösterdiği en önemli fiziksel tepkilerdir.

Kişinin korku ve endişe anından kaçma duygusu “Fight or Flight” sendromu olarak da bilinmektedir.

Vücut; topluluk önünde konuşurken ya da seyirci karşısına çıkarken yaşanan endişe ve korkular karşısında bilinçsizce gardını alır.

Yüksek adrenalin salgılandığında vücut; sanki bir tehdit altındaymış gibi kişiyi en kötüsüne hazırlamaya çalışır.

Kaslar gerginleşir, kan çekilir, el ve ayaklar soğur, kan basıncı düşer, nefes hızlanır, düşünce karışıklığı yaşanır.

Alexander Tekniği sayesinde kişi bu semptomları nasıl kontrol altına alacağını  öğrenir.

İlk olarak kişinin yaşadığı tüm semptomlar tek tek tespit edilir.

Daha sonra bu tekniğin yardımı  ile çözüm analizleri yapılır.

Analizler sırasında yaşanan deneyimler; sorunun çözümünün altın anahtarı gibidir.

Alexander Tekniği; sanatçıların sahne korkusunu aşabilmeleri için ilk olarak; kişiye hissettiği duyguları doğru olarak tanımlamasını sağlatır.

Hissedilen duygular analiz edildikten sonra gergin kasların rahatlatılması, nefes kontrolünü  sağlama, semptomları önceden yaşatma ve tabii ki beslenme kontrolü  ile sahne korkusu tamamen yenilebilir.

Sahne korkusundan kaynaklanan stres, heyecan, korku gibi duygular beklenilen psikolojik reaksiyonlardır.

Fakat bunlar; fiziksel tepkilere sizi hazırlar.

Bu teknik ile kontrol altına alınan semptomlar, fiziksel reaksiyonların hepsini olumluya çevirebilir.

Her bireyin sahne korkusu ile ilgili gösterdiği tepkiler ve yaşadığı semptomlar çok farklıdır.

Korkuyu ve yoğun stresi atlatabilmek için her sanatçı kendine göre metotlar geliştirmiştir.

Bu metotlar; birçoğumuzun farkında olmayarak edindiği alışkanlıklara dönüşür.

Yapılan bireysel çalışmalarla hem kişinin vaz geçemediği alışkanlıklar değiştirilebilmekte, hem de kişinin kariyer hayatında ilerleyebilmesi sağlanmaktadır.

Bu teknik; sanatçıların korkulu rüyaları olan sahne korkusunu yenmelerinde önemli ölçüde yardımcı bir metot olmuştur.

Yurt dışında pek çok sanat okulunda, bu tekniğin metotları ders olarak müfredatta yer almaktadır.

Sahne korkusunu yenmede, müzisyenlerin enstrümanlarını verimli kullanmalarında yardımcı olmada, stres yönetiminde, yanlış duruştan kaynaklanan ağrı ve sakatlıkların giderilmesinde, performansı olumsuz etkileyebilecek zararlı düşünce kalıplarından kurtulmada, ameliyat sonrası iyileşme sürecinin hızlandırılmasında Alexander Tekniği kullanılmaktadır.

Sahne korkusu; ister amatör ister profesyonel olun herkesin yaşayabileceği bir duygudur.

Performans bittikten sonra kişilerin birbirine anlattığı hoş hikayeler haline gelebilen (sahne korkusu ya da sahne psikolojisi kaynaklı yaşanılan) semptomları bir sonraki yazımda örneklemelerle anlatacağım.

Sevgilerimle,

Olcay M. Gardner

Önceki haberAtatürk’ün Evindeki Hırsız?!
Sonraki haberSon imparator?!
Olcay Muslu Gardner Lisans ve Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda tamamladı. Uluslararası dans grubunda profesyonel dansçı olarak dans etti. Yurt içi ve yurt dışında çok sayıda turneye katıldı. Türkiye, Almanya, Belçika, Hollanda, İsviçre, Çin ve İsrail’de 200’den fazla sahne performansında görev aldı. Ardından merkezi Almanya’da bulunan uluslararası organizasyon firmasının İstanbul şubesinde Sanat Koordinatörü olarak çalıştı. 2006 senesinden bu yana Amerika'nın ilk Türkçe e-gazetesi olan Alaturkaonline gazetesinde Kültür- Sanat yazarlığı yapmakta olan Gardner, halen İstanbul Teknik Üniversitesi Müzikoloji ve Müzik Teorileri Doktora Programı’na devam etmektedir. Türkiye ve yurt dışından sanatçı, akademisyen, kurum ve kuruluşlarla ortak projeler geliştirip koordine etmektedir. Olcay M. Gardner completed her Bachelor and Master degrees at Istanbul Technical University State Conservatory in Istanbul-Turkey. She performed as a professional dancer in the multinational dance company and toured extensively in Turkey, Europe and the Far East, performing more than 200 stage shows. Following this, she worked as an artistic coordinator in the Istanbul office of an international organization company. She has been cultural-art colomnist for Alaturka-online, the first America based Turkish language e-newspaper since 2006, and is continuing her doctoral education in the Istanbul Technical University Musicology and Music Theories Programme. She is currently develops and coordinates joint projects with national-international artists, academicians and organizations.

1 YORUM

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?