fbpx
Anasayfa Haberler Amerika ALİ ÇINAR , TADF BAŞKAN ADAYI OLDUĞUNU AÇIKLADI

ALİ ÇINAR , TADF BAŞKAN ADAYI OLDUĞUNU AÇIKLADI

Türk Amerikan Toplumu liderlerinden Ali Çınar, Ocak Ayı’nın üçüncü haftasında yapılacak seçimlerde, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanlığına aday olduğunu açıkladı. Amerika’daki Türk Toplumu’nun ilk ve en köklü çatı kuruluşu olan Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu bünyesinde yıllar içinde bir çok farklı görevde bulunduğunu belirten Çınar, “çok sayıda dernek ve değerli toplum üyelerinin bana güvenci ve inancı doğrultusunda, onlardan aldığım güçle Federasyon’u layık olduğu yere getirebilmek için aday oluyorum” dedi.

Atatürk’ün “ Konu Vatansa gerisi teferruattır” sözü ile bu yola çıktığını söyleyen Çınar, elini taşın altına koyarak ,bugüne kadar Türk toplumu için yaptığı hizmetlerini TADF Başkanı olarak yürütmek istediğini belirtti. Kırgınlık ve çıkar çatışmalarını bir kenara itip, “ Toplumumuz için Toplumla beraber “ ilkesiyle elele vererek birlik be beraberlik içinde çalışmanın önemine değinen Çınar, geçmiş dönemlerde de Başkanlık yarışında isminin sürekli gündemde tutulduğunu, ama en iyi hizmeti verebilmek için en doğru zamanı beklediğini, kimsenin etkisi altında kalmadan gönül rahatlığı ile Başkan Adayı olduğunu açıkladı.

Herkesi kucaklayarak ve kapsayıcı olarak Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu’nu en iyi şekilde temsil etmeyi hedeflediğini söyleyen Çınar, kendisinin deneyim ve tecrübesi dışında, bugüne kadar yaptığı çalışmaların da yapabilecekleri için somut kanıtlar teşkil ettiğini söyledi. Yepyeni bir sayfa açarak, şeffaf ve güçlü bir kadro ile göreve gelmeyi planladığını söyleyen Çınar, projelerini basın ve derneklere en yakın zamanda detaylı bir şekilde açıklayacağını da sözlerine ekledi.

Diğer TADF Başkan Adaylarını yakından tanıdığını, ve bu adayların kendilerinin herzaman gençlerimizin önünü açmak ilkesi ile kendisine de birçok projede destek verdiklerini belirten Çınar, başkanlık seçimini elbette tek bir adayın kazanabileğini, ancak galip kim olursa olsun gerçek kazananın Türk Amerikan toplumu olacağını sözlerine ekledi.

Laf Değil İcraat

Deneyimli ve genç başkan adayı sözlerine, kendisinin başlattığı hiç bir çalışma ve projeyi sözde bırakmadığını, polemiklerden uzak şekilde, Atatürk’ün “Yurtta Sulh Cihanda Sulh” ilkesi ile hareket etmeye devam edeceğini belirtti. . Sözde Ermeni soykırımı ve PKK terör örgütüne karşı yapılan çalışmalar başta olmak üzere tüm Soydaşlarımıza yönelik kültürel projeler, Amerika’daki Türk toplumunu hedef alan sosyal ve eğitimsel çalışmalar, Amerikan medyası ile olan ilişkilerin geliştirilmesi, derneklerin birçok etkinlik ve çalışmasına öncülük ve destek, Amerikalı resmi yetkililer ile Türkiye lehine gelişecek tüm çalışmalarda önderlik, akademsısyenlere, iş adamlarına ve öğrencilere yönelik bilgilendirme toplantıları panelleri organizasyonu gibi yakın geçmişte gurur duyduğu birçok icraatı olduğunu belirten Çınar, Türk toplumunun birlik ve beraberlik içinde çalışmasının en önemli ilkelerinden biri olacağını dile getirdi.

Çözüm Üreten Bir Federasyon

Türk Amerikan Dernekleri Federasyon’un en çok maddi konularda eleştri alındığını belirterek ,Federasyon’un markalaşması gerektiğini, ve başkanlığı sırasında“ Güven, Şeffaflık ve Birlik ” bilinci içinde çalışacağını vurguladı. Başkan olduğu takdirde Yönetim Kurulu’nun onayı ile şeffaf ihale usulü yöntemi getireceğini söyleyen Çınar, tüm girdi ve çıktılar dernek başkanlarımızla zaman kaybetmeksizin paylaşılacak dedi. Derneklerimiz güçlü olduğu sürece Federasyon da güçlü olacak diyen Çınar, yıllık etkinlik takvimi çıkarılacağı ve derneklerimizin güçlenmesi için yapıcı adımların atılması gerekliliğini sözlerine ekledi.

ALİ ÇINAR Kimdir?

12 yıl önce Amerikaya eğitim amaçlı gelerek, New Haven Üniversitesinde MBA masteri yapan Çınar, aynı üniversitenin “İletişim ve Profesyonel Etik Merkezlerinde” Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. Mezun olurken, Üniversite Rektörlüğü tarafından 500 Uluslarası öğrenci arasından “ En İyi Olağanüstü Uluslarası Öğrenci” ödülü alan Çınar, 2004, 2005 ve 2006 yıllarında, Harvard Business School , MİT ve New York üniversitelerinde işletme diploma programlarını başarı ile tamamladı.

2004 ve 2005 yıllarında Amerikan Askeri Akademisinde ” Dünyada İşletme ve Pazarlama ” konusunda konuşmacı olarak katılan Ali Çınar, halen Fortune 500de yer alan bir firmada yöneticilik yapıyor.

Türk Amerikan ilişkilerinin geliştirilmesinde aktif rol oynayan Çınar, Amerikan Temsilciler Meclisi’nde Türk Dostluk grubu üye sayısının artması için yoğun çalışmalar yapmasının dışında bilhhaşa New York ve Connecticut Bölgelerinde üye sayının artmasında etkin rol oynadı. Türk Dünyası konularında Columbia Üniversitesi de dahil olmak üzere bir çok kuruma konuşmacı olarak davet edilen Çınar, yaptığı farklı etnik ve kültürel çalışmalar ile New York civarında birçok başarıya imza attı. Türkiye’nin milli davalarında takım arkadaşları ve geçmiş dönem başkanları ile yakınen çalışan Ali Çınar, Türk Amerikan Toplumu’ndaki liderlik sıfatını bitmek bilmez enerjisinin yanısıra, ülkesi ve milletine olan derin sevdası sayesinde verdiği hizmetlerle kazanmış bir değer olarak dikkat çekiyor.

Dernekler ile olan İlişkisi

Daha önceki dönemlerde, Türk Amerikan Dernekleri Federasyonunda Genel Sekreterlik ve Başkan Danışmanlıkları,ATAAde Doğu Yakası Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunana Çınar hali hazırda, Ali Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlar Danışma Kurulu Üyeliği, Güney England Türk Amerikan Kültür Derneği , New York Başkan Yardımcılığı, FB USA Yönetim Kurulu Üyeliği, AŞA Başkan Danışmanlığı, AAC Doğu Yakası Başkan Yardımcılığı,Genç Türkler Başkan Danışmanlığı, TURANT Basın Danışmanlığı ve Üyeliği, İÜMEZUŞA Kurucu Başkanlığı, TASSA Üyeliği, Birleşmiş Milletler Amerika Genç Kolları Üyeliği, ATS Üyeliği, Türk Amerikan Hars Birliği Başkan Danışmanlığını da yürütüyor.

Ali Çınar,çeşitli yayın kuruluşlarında yazar olmasının dışında, Birleşmiş Milletler , New York Polis Departmanı, ve Amerikan İçişleri Bakanlığı Yabancı Gazeteciler Dairesinden onaylı basın kartlarına sahip olmasının dışında, aynı zamanda resmi noterdir.

Türk-Amerikan Toplumu İçinde Ödülleri :

2007-2011 yılı arasında Türk Amerikan kuruluşlarınca bir çok Takdir ve Teşekkür ödülüne layık görülen Çınar, 2007 yılında ATAA tarafından “ Yılın En İyi Genç Lideri “ seçilirken, 2008-2009 arasında İstanbul Üniversitesi Mezun USA Derneği, Türk Amerikan Kuzey Teksas Derneği , Amerika Azerbaycan Cemiyeti, Long Island Kore Gazileri Dernekleri’nden çeşitli ödüller almıştır. 2010 yılında Birleşmiş Milletler ile ortak çalışmalar yapan 200,000 bin üyesi olan JCİ adlı kuruluş tarafından Türkiye’de “Yılın En Başarıı Siyaset ve Kamu Lideri” seçilen Çınar, 2011 yılında Türk Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından da Türk-Amerikan toplumuna yaptığı katkılardan dolayı teşekkür ödülü ile takdir edilmiştir. Ayrıca, bazı Türk-Amerikan basın kuruluşları arasında da en başarılı Aktivistler arasında gösterilip ödül alan Çınar; Amerika’daki yapılan çeşitli Türk festivallerine desteklerinden dolayı birçok teşekkür ödülü bulunmaktadır.

1 YORUM

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?