Almanya Erdoğan’ın Gezisine Olumlu Bakıyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Mısır ve Tunus’a yaptığı ziyaret, verdiği mesajlar ve Türkiye-İsrail ilişkileri Alman siyasetinde ve basınında büyük yankı buldu.

Alman gazeteleri Başbakanın özellikle Mısır’da bir pop yıldızı gibi karşılandığını, Arap Birliği toplantısında Filistin’le bağlantılı söylediklerinin ise tüm Arap dünyasından destek gördüğünü yazdı. Çıkan yorumların çoğunda, Türkiye’nin Ortadoğu’da bölgesel güç olma yolunda büyük bir hamle yaptığını vurgulanırken, Erdoğan’ın İsrail konusunda kullandığı kısmen tehditkâr söylemler ise eleştirildi. Ülkenin en saygın gazetelerinden olan Die Welt konuyla ilgili‚ “Yeni Halife” başlıklı değerlendirmesinde, Erdoğan’nın büyük bir coşkuyla karşılandığı Mısır’da Arap dünyasındaki devrimlere verdiği destek ve Filistin konusundaki tutumuyla kitlelerin takdirini kazandığı belirtildi.

Başbakan Erdoğan’ın ziyaret ettiği ülkelerde laiklik modeline vurgu yapmasını ön plana çıkaran Frankfurter Allgemeine Zeitung ise, Arap dünyasında Türkiye’nin çoğu ülkeye örnek teşkil ettiğini savundu. Erdoğan’ın gezisinin medya tarafından genelde olumlu değerlendirildiği dikkati çekerken, konuyla ilgili görüş belirten politikacıların ise, Başbakan Erdoğan’ın yaptığı ziyaretlerden ve İsrail’le bağlantılı açıklamalardan rahatsızlık duydukları ortaya çıktı.

Alman Hristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) Avrupa Parlamentosu Üyesi Elmar Brok, Türkiye’nin AB’ye üyelik hedefinden vazgeçtiğini ve İsrail’le ilişkileri kötüleştirerek bölgedeki konumunu yeniden tanımladığını öne sürdü.  Recep Tayyip Erdoğan’ın Ortadoğu politikalarını ve İsrail’le oluşan gerilimi kaygıyla izlediğini belirten Hrıstiyan Birlik Partileri Meclis Grubu Dış Politika Sözcüsü Philipp Missfelder ise son gelişmelerin tüm bölgeyi olumsuz yönde etkileyebileceğini söyledi.  Missfelder şöyle dedi: “Bence Türkiye İsrail’le ilişkileri gererek, hata yapıyor. Bu gerilim her iki ülke için de tehlikeli ve gereksiz. Türkiye’ye bölgede arabulucu olarak ihtiyacımız var, bu politikalarıyla bu özelliğini kaybediyor. Türkiye şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da İsrail’in güvenilir bir ortağı olarak kalmalı.”

Öte yandan Yeşiller Partisi’nin Avrupa Parlamentosu Grup Başkanı Daniel Cohn-Bendit ise yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Ortadoğu’daki yeni politikalarının AB’nin uzun zamandan beri ülkeyi dışlamasının ve üyelik konusunda sürekli olarak yeni engeller çıkarmasının bir sonucu olduğunu öne sürdü. 1968 Gençlik Hareketi’nin efsanevi lideri Cohn-Bendit, Türkiye’nin bu süreç sonrasında Ortadoğu’da bölgesel bir güç olmanın dışında bir seçeneği kalmadığını savundu. (VOA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?