Almanya’da bir ilki başardı

Alman Sosyal Demokrat Partili (SPD) Federal Meclis Üyesi Aydan Özoğuz, SPD başkan yardımcılığı görevine seçildi. Özoğuz böylece parti tarihinde başkan yardımcılığı görevine seçilen ilk yabancı kökenli politikacı oldu.

Özoğuz, Berlin’de düzenlenen SPD kurultayında delegelerin oylarının yüzde 86.8’ini alarak 5 genel başkan yardımcılığı görevinden birini üstlendi. Özoğuz oylamada, 494 oyun 427’sini aldı.

Özoğuz, seçimden önce yaptığı konuşmada, ülkedeki aşırı sağcı tehlikeye dikkat çekerek, 20 yıl önce yaşanan Solingen ve Mölln facialarından sonra günümüzde aşırı sağcı tehlikenin yeniden gündeme geldiğini, bunun hiç bir zaman kabul edilmemesi ve hafife alınmaması gerektiğini söyledi.

Aşırı sağcı tehlikenin toplumun merkezinde yayılmaya başlamasının en ürkütücü olay olduğunu ifade eden Özoğuz, demokratların bazı eyalet meclislerinde oturan aşırı sağcı milletvekillerini hala aralarından atamamış olmasının da üzücü olduğunu kaydetti.

Özoğuz, Almanya’da bir göç toplumunun oluşması için çaba harcayacağını sözlerine ekledi.

SPD genel başkan yardımcılığı görevine ayrıca, Berlin Eyaleti Başbakanı Klaus Wowereit, Hamburg Eyaleti Başbakanı Olaf Scholz, Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Başbakanı Hannelore Kraft ve Mecklenburg-Vorpommern Eyaleti Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Manuela Schwesig seçildi.

“ÖNCELİKLİ GÖREVİM UYUM KONUSU”

Özoğuz, seçimden sonra Türk gazetecilere yaptığı açıklamada, gerçekten de beklemediği kadar iyi bir sonuç aldığını belirterek, “Böyle bir konuma gelmem gerçekten büyük bir adım, bu kadar desteklenmem beni çok sevindiriyor, gerçekten mutluyum” dedi.

Bunun çok moral verici olduğunu ifade eden Özoğuz, “Öncelikli görevim bu uyum konusunu aşmak. Yani esas konulara yönelmek. Şu anda yaptığım gibi, gençler bu eğitim sisteminde neden başarılı olamıyor, bildiğimiz gibi bunun 50 farklı nedeni var, bunların net bir şekilde ortaya konulup üzerinde çalışmak” diye konuştu.

SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel’in de söylediği gibi bu konuda büyük eksikliklerin bulunduğunu kaydeden Özoğuz, “Bu araştırmalarda da belli oluyor ki, birisinin farklı bir lisanı varsa, annesi ya da babası Türk ise, o zaman büyük sorunlar çıkabiliyor. Bunları aşabilmek önemli. Benim önem verdiğim konular spor ve internet, yani başka konulara da yönelmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Başarılarıyla göçmen gençlere de sinyal vermek istediğini ifade eden Özoğuz, “Başkalarına sinyal vermek istiyorum. Bakın kapılar açık, sizin için açanlar var, benim gibi. Burada kaç kişi var. Görüyorsunuz podyuma çıkıp konuşuyor. Bazen göründüğünden daha fazla kişiler var. Bu tabii ki, gençlere moral verebilir. Ben de böyle yerlere gelebilirim, siyasete katılabilirim, böyle şeylerle biraz toplumu değiştirebilirim. Bu düşünceleri gençlerde uyandırabilirsek büyük başarı kazanmış oluruz” dedi.

Yeni seçilen parti yönetimiyle başarılı olacağına inandığını da kaydeden Özoğuz, amacının, yabancıların kökenine bakılmadan sorunlarıyla ilgilenilmesini sağlamak olduğunu, bunu da ancak bu yeni parti yönetimiyle gerçekleştirebileceğini sözlerine ekledi.

SPD parti kurultayına katılan Baden-Württemberg Eyaleti Uyum Bakanı Bilkay Öney de, Özoğuz’un bu kadar büyük bir oyla genel başkan yardımcılığına seçilmesine sevindiğini, birçok partili tarafından sevilen Mecklenburg-Vorpommern Eyaleti Çalışma ve Sosyal İşler Bakanı Schwesig’in az oy alarak genel başkan yardımcılığına seçilmesine ise şaşırdığını söyledi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?