Almanya’da gazetecilere Aile İçi Şiddete Son semineri

Türkiye’de 8 yıl önce başlatılan ve yedi yıl önce de 23 Mayıs’ta Almanya’da Hürriyet Gazetesi tarafından hayata geçirilen “Aile içi Şiddete Son” kampanyası çerçevesinde Mörfelden-Walldorf’ta Dogan Medya çalışanlarına seminer verildi.

Yoğun ilgi gören seminerde konuşan kampanya sorumluları Engin Bern, Yıldız Koca ve Ayhan Can konuyla ilgili soruları da yanıtladılar.

Doğan Medya Kurumsal İşler Sorumlusu Gürsel Köksal’ın açış konuşmasının ardından konuşan Doğan Medya Enternasyonal Genel Müdiresi Sevda Boduroğlu, kampanyaya Vuslat Doğan Sabancı’nın çok önem verdiğini ifade ederek, “Çalışmalar Türkiye’de 8 yıl önce başladı. Almanya’da ise 7. yılını doldurdu. Bu süre içinde çok önemli işler yapıldı. Çok iyi yola aldık. Hürriyet Gazetesi bu kampanyanın psikologu değil ama şiddeti sona erdirmek için yol göstericidir. Her alanda görülen şiddet her alanda var. Sadece kadınlara karşı olmayıp bazen erkeklere, çocuklara ve yaşlılara da şiddet uygulandığı görülüyor. Fakat en çok şiddete uğrayanlar kadınlar oluyor. Birçok kuruluşlardan ödül almamız bizi daha fazla çalışmaya sevk etti. Ayrıca kampanyamız hem Türk ve hem de Alman kuruluşlarının desteğini aldığı gibi hamiliğini üstlenen Federal Almanya Uyum Bakanı Maria Böhmer’de çok katkı verdi, veriyor. Şiddet sadece Türkler de olmayıp tüm dünyanın bir sorunu olduğunu da unutmayalım” dedi.

“CESARETLE YOL ALDIK”

Yıllar önce kampanyaya başlarken bu kadar ileriye gelebileceklerine kendilerinin de inanmadığını belirten Aile İçi Şiddete Son kampanyasının çalışanlarından Engin Bern “Şiddet çok önemli bir konu. Bu yıl yapılan “Kadını şiddet uygulayan erkek değil” sloganıyla işe başlasaydık, bu kadar yol alamazdık” dedi.

Aile içi Şiddete Son” kampanyası çerçevesinde hazırlanan film ve reklam filmlerinin de gösterildiği toplantıda kampanyanın çalışanlarından Hürriyet Gazetesi Yazı İşleri’nden Ayhan Can da gazetede yayımlanan şiddet haberlerinde çok dikkat edilmesi gerektiğine işaret etti. Can “burada önemli olan şiddeti uygulayanı teşhir etmek olmalıdır. Ayrıca Aile içi şiddete son kavramı Türkiye’de 1998 yılında yasalara girdi.” diye konuştu.

“AKTİF OLMAK GEREKİYOR”

Aile içi şiddete son verilmesi kampanyasına destek verilmesini isteyen Yıldız Koca da, “7 yıl içinde 2 bin 500’den fazla şiddete uğrayan kişiye yarım ettik. İyi sonuçlarını görünce iyi bir yolda olduğumuza inanıyoruz. Bu bizi çok mutlu ediyor” diyerek kampanyada daha aktif görevler üstlenilmesini istedi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?