66.7 F
Los Angeles
22 Kasım 2019
Anasayfa Son Dakika Haberler Gündem Almanya'da molotofkokteyli atılan camiye ziyaret

Almanya'da molotofkokteyli atılan camiye ziyaret

DORTMUND (AA) – Türkiye'nin Essen Başkonsolosu Şener Cebeci, Almanya'nın Dortmund kentinde dün gece molotofkokteyli atılan Eving Ulu Cami'sini ziyaret etti.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Dortmund Eving Ulu Cami Derneğini ziyaret eden Cebeci, cemaate ve bölgede yaşayan Türk toplumuna geçmiş olsun dileklerini iletti.

Olayın takipçisi olacaklarını vurgulayan Başkonsolos Cebeci, "Camilerimiz, diğer tüm mabedler gibi kutsal olup, yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Alman makamlarına, başta camilerimiz olmak üzere toplumumuzun can ve mal güvenliğini sağlamak için ilave tedbir alınması talebimizi bu vesileyle yineliyoruz. İlgili makamlar nezdinde konu tarafımızdan takip edilecektir." dedi.

Öte yandan, olayla ilgili Dortmund Türk Dernekleri Platformu da basın bildirisi yayımlayarak saldırıyı şiddetle kınadı.

Yayımlanan bildiride, şu ifadelere yer verildi:

"Dortmund’da yaşayan 50 bin civarındaki Türk vatandaşı, yaklaşık 40 sivil toplum örgütü ve derneği yaşanan gelişmelerden büyük kaygı duymaktadır. Derneklerimizin, camilerimizin ve toplumumuzun güvenliğinden sorumlu emniyet güçlerine ve tüm yetkililere kamuoyu vasıtası ile seslenmek istiyoruz. Bu saldırıyı gerçekleştirenler bir an önce bulunmalı ve adalet önüne çıkarılmalıdır. Saldırıların tekrar etmemesi ve tüm dernek ve camilerimizin emniyetinin sağlanması için her türlü önlem ivedilikle alınmalıdır."

Bölgede yaşayanların yaşanabilecek tahrik ve provokasyonlara karşı uyarıldığı bildiride, "Bizler yaşadığımız bu ülkede huzura ve barışçıl birlikte yaşama bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tüm gücümüzle ve ortak irademizle katkı vermeye devam edeceğiz." ifadesi kullanıldı.

– Olay

Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Dortmund Eving Ulu Cami'ye gece saat 01.30 sularında düzenlenen molotofkokteyli saldırı sonucu, küçük çaplı yangın çıkmış ve hasar oluşmuştu. Saldırıda can kaybı ya da yaralanma meydana gelmedi.

Saldırıda caminin yönetim kurulu odasının da camları kırıldı.

Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi Alaturka Online yıllardır Amerika'da en çok okunan ve takip edilen tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Alaturka - Amerika'daki Aileniz.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

169,577BeğenenlerBeğen
12,556TakipçilerTakip Et
590TakipçilerTakip Et
7,732TakipçilerTakip Et
10,600AbonelerAbone