Altın kaplama kablo gerçeği

Cihazlarımızı birbirine bağlamakta kullandığımız kabloların altın olması gerçekten işe yarıyor mu?

Bilgisayarlarımızı elektronik cihazlarla birbirine bağladığımız kabloların hangi maddeden yapıldığı, uçlarının altın kaplama olup olmaması gerçekten de önemli mi?

Optik kablo dışındaki tüm kablolar, sadece elektrik sinyalini iletmek üzere çalışırlar. Bu işlem genellikle kusursuz olarak gerçekleşir ve kablolar arasındaki performans farkı oldukça düşüktür. Analog ses bağlantılarındaki fark oldukça düşüktür ve harcayacağınız ek maliyete değmeyebilir. HDMI kablolarında sinyal dijital olarak iletildiğinden kablonun yapıldığı maddenin önemi daha da düşüktür. Hemen hemen tüm kablolarda iyi bir performans alabilirsiniz.

Kablonuzun bağlantı noktalarında, yani örneğin TV’nize veya bilgisayarınıza bağladığınız kısımlarında kullanılan altın kaplama, büyük bir özellik gibi gösterilebiliyor ancak pratikte durum biraz farklı. Altın, bakıra göre daha kötü bir iletkendir. Altın kullanmanızın tek nedeni, daha zor aşınması olabilir. Zira bakır, havayla temas ettikçe zaman içerisinde oksitlenir ve performansı düşebilir. Bu, yaşadığınız yere göre değişmektedir. Dolayısıyla altın bağlantıların küçük de olsa faydasının olduğunu söyleyebiliriz.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?