Alyans iddiasına ABD’li gazeteciden yalanlama

ABD’de başkanlık seçimlerine birkaç hafta kala Barack Obama’nın Müslüman olup olmadığıyla ilgili tartışmaları yeniden ateşleyen “Alyansında ‘La ilahe illallah’ yazıyor” iddiasına ilk yanıt başka ABD’li bir gazeteciden geldi.

Başkan Obama’nın alyansında “Allah’tan başka ilah yoktur” anlamına gelen “La ilahe illallah” sözünün Arap harfleriyle yazılı olduğu iddiası, bugün ‘about.com’da yayınlanan bir haberle yalanlandı.

YÜZÜKTE ‘LA İLAHE İLLALLAH’ MI YAZIYOR?

Muhafazakar tavrıyla bilinen World Net Daily (WND) haber sitesinin ortaya attığı ve Obama’nın Müslüman olduğuna delil gösterilmek istenen iddia, David Emery tarafından hazırlanan haberle çürütüldü.

WDN’nin haberinde ‘kanıt’ olarak gösterdiği fotoğraflar

Yüzüğün 2009 yılında çekilen yüksek çözünürlüklü fotoğrafına yer verilen haberde Emery, yüzükte Arap harflerine benzetilen şekillerin soyut şekillerden ibaret olduğunu yazdı.

Haberde, “birilerinin bu şekilleri Arap harflerine benzetmek için, düşük çözünürlüklü fotoğrafların üstünde epey uğraşarak zorlama bir görüntü ortaya çıkardığı” belirtildi.

Yüzüğün net görüntülerinde, Obama’nın yüzüğündeki kıvrımların öne sürüldüğü gibi herhangi bir yazıya benzemediği açıkça görülüyor.

WDN ORTALIĞI KARIŞTIRDI

WDN sitesinin yazarlarından Jerome R. Corsi, bu hafta yayımlanan yazısında, Obama’nın Michelle Robinson’la evlenmeden önce daha Harvard Hukuk Fakültesi’nde bir öğrenciyken bile yüzüğünü taktığını ve bu yüzüğün Obama’nın arkadaşlarının kafasını karıştırdığını belirtti.

Getty’ye ait 2009 tarihli fotoğrafta yüzükteki şekiller net bir biçimde görülüyor.

New Yorker dergisinin yayımladığı ve Obama’nın 1980’li yıllarda Occidental College’dayken çekilmiş fotoğraflarını kullanan site, Başkan’ın parmağında o zamanlar da aynı yüzük olduğuna işaret etti.

Yüzüğün fotoğraflarını Mısırlı İslam bilimci Mark A. Gabriel’e inceleten site yüzükte “La ilahe illallah” yazılı olduğunu öne sürdü. Gabriel, “Böyle bir yüzük takan kişi İslam inancına, dinine ve toplumuna şüphesiz çok yakındır” dedi.

Obama’nın yüzüğüyle ilgili daha önce de benzer iddialar Başkan’ın gerçek babasının kimliğini soruşturan “Dreams of my Real Father” belgeselinin yapımcısı Joel Gilbert tarafından ortaya atılmıştı.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?