Amaç Büyük Devlet mi Olmak? – Türkiye mi Kalmak?

Ülkeler tarihi yazıldığı günden bu güne, Dünyada ki en büyük ve en uzun ayakta kalmış ülkenin başında Türkler olmuştur.

Böyle büyük bir gücü oluşturan zihniyetin arka bahçesinde olan olgular nelerdi? Günümüz Türkiye’sinde asıl cevaplanması gereken en önemli soru, Amaç ismi anıldığı zaman Dünyanın sayılı Büyük ve göçlü Devleti mi olmak? Veya şu anda bilinen 3. ülke pozisyonunda mı olmak? Kanaatimce özellikle yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız bu ölçüyü en iyi bilen kişilerdir.

Peki, vaktiyle Türkiye’yi (Osmanlı’yı) en önemli kılan güç neydi? Nasıl bir yapılanma içerisindeydi? Bu soruların cevabı özlenen Türkiye’yi oluşturmaya yeterli, yeter ki biraz cesaret. Türkiye’nin mevcut toprak bütünlüğü halen Dünyanın en önemli coğrafyası, jeopolitik anlamda Asya ve Avrupa’nın her türlü dinamiğini yönlendirecek bir unsura sahip, bu ölçüler nazarında Dünyanın en önemli geçiş noktasına sahip olmakla iyi oynanılmış kozlarla Türkiye gerçek büyüklüğüne ulaşmış olacak.

Bu büyüklüğün oluşmasında ki en büyük ölçü, yine iç dinamik olacak. İç dinamiği çözülmüş bir Türkiye Özellikle Avrupa’nın en büyük korkusu haline gelecek, lakin yıllarca PKK’ya verilen desteklerin çoğunun Avrupa eksenli olduğu konuşulmadı mı?

Günümüz sürecinde Türkiye’deki huzur ortamı Amerika’ya avantaj Avrupa’ya dezavantaj sağlıyor, olayın bu yöne kaymasındaki en önemli etkende yaşanan ekonomik kriz oldu. Tüm ülkelerde olduğu gibi Farklı devletlerin himaye ettiği siyasi görüşlerin uygulamaları konusunda bazı sorunlar yaşansa da, biz ülke olarak ülke insanını beraberce yaşatabilecek siyasal süreç oluşturma eğiliminde olmak zorundayız. Bu eğilimler kişi, kurumlardan ziyade ülkenin çıkarlarına uygun olmak zorunda, bu süreçte Düşman Dost, Dost’ta Düşman olabilir ama gerçek olan yaşayabilmenin kuralı budur. Türkiye siyasi arenasında yaşanan bu çalkantılı geçişin sert’te olsa atılan adımları karşısında büyük düşünmenin gereği, doğrultusunda gerekli kararlılığın sağlanması için her kesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi, ülkeye güç katacak. Yeni Dünya’yı şekillendiren Vapur bizim Limandayken binmesini bilmek zorundayız, hem de Dümene yakın.

Latif Çavdar
alaturkaonline.com

1 YORUM

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?