Amazon’un 7 inçlik yeni Kindle tableti 250$ seviyesine konumlanabilir

Dünyanın en büyük çevrimiçi kitabevi olan Amazon e-kitap okuyucusu Kindle’ı piyasaya sürdükten sonra e-kitap satışlarında büyük bir artış yakalamış ve bu alanda da lider hale gelmişti. Elde ettiği tecrübeyi tablet alanında da kullanmak isteyen Amazon’un 10 inçlik 4 çekirdekli işlemciye sahip Hollywood ve 7 inçlik çift çekirdekli işlemciye sahip Coyote adlı iki model hazırladığı ortaya çıkmıştı. Şimdi 7 inçlik tabletinin bazı özellikleri kesinleşti.
Amazon’un test sürecindeki 7 inçlik tabletini yerinde inceleyen TechCrunch sitesi izlenimlerini internette paylaştı. Ancak tabletle ilgili alınan bazı duyumların yanlış olduğu anlaşıldı.
Amazon’un ürettiği 7 inçlik tabletin adı Amazon Kindle olacak. E-okuyucuların aksine dokunmatik kapasitif ekranı tüm renkleri destekliyor. Ekran iki noktadan çoklu dokunmatik ve tasarımı BlackBerry Playbook modelini andırıyor.
İşletim sistemi Android değil ancak Android 2.2 sürümü üzerinde çalışan Kindle OS. Android sürümü güncelleme dışında kalıyor. Yani Ice Cream Sandwich veya Honeycomb yükseltmesinden faydalanamayacak. Arayüz ise oldukça hızlı.
Tablette tabi ki Android Market bulunmuyor aksine Amazon’un kendisine ait Appstore’u yüklenmiş. Üst durum çubuğu tanıdık simgeler içeriyor. Üzerinde bir de “X şahsının Kindle’ı” şeklinde ibare görünüyor. Bildirimler turuncu renkli olarak gösteriliyor.
Tabletin ön yüzünde fiziksel tuş kullanılmamış. Tek tıklamayla Amazon’un mağazasına ulaşılabilirken kitap okuma uygulaması Kindle, müzik oynatıcı Amazon Cloud Player, video oynatıcı Instant Video olarak ayarlanmış. İnternet tarayıcı ise Android’in WebKit tarayıcısını temel alıyor. Amazon Prime servislerine ücretsiz erişim imkanı sunulmuş.
Donanım olarak ise tek çekirdekli bir işlemcinin olduğu tahmin ediliyor. 6GB depolama kapasitesi, bulut depolama hizmeti, WiFi, opsiyonel 3G, 10 saate yakın kullanım süresi, hoparlör ve micro-USB girişi olduğu görülmüş. Kamera bulunmuyor.
Tabletin Kasım ayına yetiştirilmesi planlanıyor. Fiyatı ise 250$ olarak ayarlanmış. Bu seviye en ucuz iPad’in yarısı iken Barnes & Noble’a ait Nook cihazı ile aynı. Amazon’un aynı zamanda e-okuyucu/tablet karışımı bir cihaz üzerinde daha çalıştığı belirtiliyor. 10 inçlik tablet ise 2012 ilk çeyreğinde çift çekirdekli işlemci ile piyasada olacak. (DonanimHaber)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?