Amerika, alaturka tuvaleti keşfetti

Amerika Alaturka Tuvaleti Kesfetti

Amerika, alaturka tuvaleti keşfetti. Sağlıklı bir tuvalet konsepti arayışına giren uzmanlar, modern tuvaletlere alaturka tarzı oturuş sekli verebilecek bir aparat geliştirdi.

Amerika, alaturka tuvaleti keşfetti

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre bilim adamları modern alafranga olarak bilinen tuvaletlerin bağırsak kanseri ve hemoroid gibi boşaltım sistemine bağlı rahatsızlık risklerini artırdığını ortaya çıkardı.

İnsan anatomisini esas alarak daha sağlıklı bir tuvalet konsepti arayışına giren uzmanlar, modern tuvaletlere alaturka tarzı oturuş sekli verebilecek bir aparat geliştirdi.

Stanford Üniversitesinde geliştirilen ve ayakların altına konularak dizlerin yukarıya doğru bükülmesini sağlayan yeni tasarım, modern tuvaletlere alaturka tarzı getiriyor.

Amerika Alaturka Tuvaleti KesfettiOturuş şekli itibariyle bağırsakları rahatlatmayan ergonomisi nedeniyle çeşitli rahatsızlıklara sebep olduğu kanıtlanan modern tuvaletler, boşaltım için daha rahat ve sağlıklı bir oturuş sağlayan alaturkaya uyarlanıyor.

Türk tarzı tuvalet olarak bilinen ve uzun süre Batı toplumlarında da kullanılan alaturka tuvaletler modern hayata geçişin etkisiyle tasarımda değişikliğe uğradı. Ancak yapılan son araştırmalar ve önerilen bu yeni konsept, modern tuvaletlerin geleneksel olanlara uyarlanması gerektiğini gösteriyor.

Alaturka tuvaletlerde çömelmenin avantajları şunlar;

  • Rektum ve kolonun daha hızlı ve daha etkili boşalması; kanserojen maddelerin kolon mukozası ile temasını azaltıyor.
  • Tuvalette geçirilen zamanın kısalması, hemoroit hastalığı riskini azaltıyor. Alafranga tuvaletlerde kalma süresi kitap ve gazete okuma alışkanlığına bağlı olarak artıyor.
  • Kasık fıtığını engelliyor.
  • Uylukların, kolona yaptığı baskı, ıkınmayı azaltıyor.
  • Uzun süre oturan, ıkınan ve zorlanan kişilerde karın içi basıncı artıyor. Çömelmek ise bu baskıyı ve reflüyü minimuma indiriyor.
  • Puborektal kasın gevşemesini sağlıyor. Dışkının çıkmasıyla ilgili hastalıkların oluşmasını engelliyor.

DOĞUMA HAZIRLAR

  • Mesane, prostat, uterus, anal kanal gibi organlara giden sinirlerin ıkınma nedeniyle hasar görmesi engelleniyor.
  • Kadını doğuma hazırlıyor.
  • Alaturka tuvalet bacağı ve kalçayı kirli olabilecek bir yüzeye değdirmeyi gerektirmez.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?