62.9 F
Los Angeles
31 Mart 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaAmerika Başkan Yardımcısı “Yargıdan Kaygılıyız” Dedi

Amerika Başkan Yardımcısı “Yargıdan Kaygılıyız” Dedi

Amerikalı yetkililere göre, Biden, görüşmelerde, terör ve Suriye’deki krize ağırlık vermekle birlikte, tutuklu yargılanma süresiyle Ermenistan konusuna da değindi.

Amerika Dışişleri Bakanlığı yetkililerine göre Biden, Washington’un yargı organlarının tutumu ve tutuklu yazar ve gazetecilerin durumundan kaygı duyduğunu söyledi. Aynı yetkililere göre, ABD Başkan Yardımcısı, Ermenistan’la Türkiye arasında imzalanan protokolün tekrar Meclis gündemine getirilmesinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Gül, Çankaya Köşkü’nde Biden’le görüştükten sonra yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Amerika ile terörle mücadele konusundaki işbirliğinin güçlenerek süreceğini söyledi.

Bir saat sürmesi planlanan görüşme iki saat sürünce Cumhurbaşkanı Gül, Biden’ı ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu başkanlığından beri tanıdığını hatırlattı ve ”Hukukumuz olduğu için görüşme biraz uzun sürdü,” dedi.

Görüşmeye Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan ve Amerika’nın Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone de katıldı.

Ankara’daki temaslarını tamamladıktan sonra İstanbul’a giden Joe Biden yarın, Küresel Girişimcilik Zirvesi’ne katıldıktan sonra Başbakan Erdoğan’ı evinde ziyaret edecek. Biden, İstanbul’da ayrıca Fener Rum Patriği Bartholomeos ile de bir araya gelecek.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçen hafta Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde ameliyat geçirmişti.

Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı Küresel Girişimcilik Zirvesi’nde Başbakan Erdoğan’ın yerine açılışa Meclis Başkanı Cemil Çiçek katılacak.

Joe Biden’in İstanbul ziyareti sırasında bir grup Sultanahmet Camii önünde gösteri yaparak el Kaide’ye katılmış Türklerin Afganistan’da Amerikan askerleri tarafından öldürülmesini protesto

(VOA)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,403BeğenenlerBeğen
16,217TakipçilerTakip Et
3,501TakipçilerTakip Et
7,711TakipçilerTakip Et
31,100AboneAbone Ol

Kaçırmayın