Amerika’da ehliyet nasıl alınır?

ehliyet californiaAmerika’da ehliyet nasıl alınır? Amerika’ya turist olarak ya da eğitim görmeye gelenler için vazgeçilmezler arasında yer alan belgelerden birisi de elbette ehliyet.

Amerika’da ehliyet nasıl alınır?

New York, Boston gibi büyük şehirlerden birinde değilseniz, toplu taşımanın çok yetersiz olması ve otomobil ve benzin fiyatlarının çok makul olması gelenleri otomobil sahibi olma konusunda cezp ediyor.

Work&Travel gibi bir programla ya da kısa süreli turist olarak ABD’de bulunanların Amerikan ehliyeti almaları gerekmiyor. Türkiye’den almış oldukları ehliyetleri ile eyaletler arasında değişiklik göstermesiyle beraber 1 ay ila 12 ay’a kadar otomobil kullanılabiliyor.

Yüksek lisans ya da doktora gibi uzun süreli eğitim için ABD’ye gelenlerin Amerikan ehliyetine sahip olmalarında yalnız otomobil kullanmak için değil yanlarında rahatça ve sürekli olarak bir kimlik taşıyabilmeleri de oldukça avantajlı. Diğer türlü yanınızda her daim pasaport taşımak zorunda kalabilirsiniz.

Tüm bunlardan sonra, geriye ehliyetin nasıl alınacağı sorusu kalıyor. İşin en çetrefilli kısmı da burası. Amerikan ehliyeti almak birçok eyalette Türk ehliyetiniz olduğu takdirde çok kolay bir işlem. Ama bazı büyük eyaletlerde farklı uygulamalar da mevcut.

Türk öğrencilerin yoğun olarak bulunduğu eyaletleri baz alarak bazı incelemelerde bulunduk;

New York’ta 5 saatlik video eğitimi

New York’a yerleşmeyi planlıyorsanız, ilk iş ehliyet çıkartmanız olmalı. New York’a yeni yerleşenlerin ehliyet çıkarmaları için sadece 30 günleri var.

Kanada dışında bir ülkenin vatandaşıysanız çoktan seçmeli sınavı geçtikten sonra 5 saatlik ön ehliyet programına katılmanız gerekiyor. Programda yerel trafik kurallarının öğretilmesinin yanında sosyal trafik bilincinin kazanılması da hedefleniyor.

Programın ilkeleri arasında ileriyi görmek, azami hız ayarlama, sinyal verme yetisi kazandırma, takip mesafesinin öğretilmesi, emniyet kemeri bilinci, yorgun-hasta ya da alkollüyken araç kullanmama bilinci ve otomobil bakımı yer alıyor.

Gerçek hikâyelerin anlatıldığı eğitimde, alkollü araç kullanırken kazaya sebebiyet veren bir şoförün yaşadıkları anlatıldıktan sonra ölen kişinin ailesiyle röportajlara da yer verilerek sosyal bilinç oluşturuluyor. Tüm bunlardan sonra yapmanız gereken, direksiyon sınavını vermeniz.

Washington DC – Massachusetts Eyaleti ve Teksas Eyaleti

Washington DC, Massachusetts ya da Teksas Eyaletlerinde vatandaş olmayan sürücüler için uygulanan uygulamalar benzerlik gösteriyor. Bu üç eyalette de geçerli bir ehliyetiniz olduğu takdirde 1 yıla kadar otomobil kullanabiliyorsunuz.

Gene üç eyalet için tavsiye edilense ülkenizden Uluslararası ehliyetinizi çıkartarak gelmeniz. Uluslararası ehliyetiniz olduğu takdirde, otomobil kullanırken bir sıkıntıyla karşılaşmıyorsunuz. Teksas örneğinde dikkat edilecek bir husus, 18-75 yaş arasında olmanız şart koşulmuş. Bir de Türk ehliyetinizin İngilizce çevirisini resmi ofislerden yaptırmanız gerekiyor.

Son olarak Massachusetts’e yerleşmeyi planlıyorsanız, gelir gelmez hemen bir ehliyet çıkarttırmalısınız. Aksi takdirde Massachusetts polisinin lütuf göstermeyeceğini bilmelisiniz.

New Jersey’ı en kolayı

Eğer geçici vizeniz varsa ve New Jersey eyaleti ehliyet çıkarma şartlarını yerine getirebiliyorsanız New Jersey’de ehliyet almak oldukça kolay.

Ehliyet alabilecek kişiler ise şöyle;

Antlaşmalı tüccarlar, öğrenciler ve aileleri, geçici işçiler ve eşlik eden arkadaşları ve çocukları, şirket içi transferlerle gelen çalışanlar ve aileleri, din adamları ve eşleri.

Ancak F tipi vize ile gelen öğrencilerin ve ailelerinin ehliyet sahibi olmak için INS I-20 formuna ve öğrenci kimliğine ya da okulu tarafından verilmiş, durumunu belirten bir kâğıda ihtiyaçları var. Bunlarla beraber I-94 formlu pasaportunuzun olması yeterli.

Bundan sonra yapmanız gerekenler, eyaletin 6 puanlık kimlik doğrulama programını tamamlamanız. (detaylı bilgi için tıklayınız) Geriye kalan son şey INS’den (Birleşmiş Devletler Göçmen ve Vatandaşlık Bürosu) yeterlilik belgesi almanız ve geçerli bir sürücü ehliyetinizin olması.

Yarım gününüzü alacak bu işlemlerden sonra sürücü ehliyetiniz bir günde elinizde.

Kaliforniya’da turist olmak zor

Kaliforniya’da işler biraz daha karışık. Turist olarak Kaliforniya’da bulunuyorsanız, Uluslararası ehliyetiniz tek başına yeterli değil. Amerikan resmi ofislerinden, İngilizce bir kopyasını hazırlatmanız ve yanınızda bulundurmanız gerekiyor.

Eğer Kaliforniya’da uzun süreli kalacaksanız ve vatandaşlığınız bulunmuyorsa, ehliyet sahibi olmanız için yapmanız gerekenler;

Sosyal güvenlik numaranızı, doğum tarihi ve BD/LP formunuzu hazırlamanız gerekiyor.

DMV’nin (Motorlu Taşıtlar Bürosu) yazılı sınavını geçtiğiniz takdirde, Anavatan güvenlik ofisi size onay vermesi bekleniyor. İşlemler tamamlandıktan sonra sürücü ehliyetiniz size postalanıyor.

Gideceğiniz eyaletin kurallarını öğrenmek ve detaylı biligi için gelmeden önce mutlaka DMV sitesini ziyaret etmelisiniz. (M.Furkan Özdil) 

Los Angeles’ta Ehliyet sınavına girecekseniz [email protected]’a email atın Türkçe çalışma sorularını size gönderelim.

 

 

1 YORUM

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?