Amerika’da master yapmak

Yurtdışında öğrenim görmeye karar vermek ve bununla ilgili adımlar atmak oldukça zor bir süreç olsa da, yeteri kadar kararlıysanız sonunda mutlaka kazanırsınız.

Bu yazımızda sizlere karşılaşabileceğiniz bazı zorluklardan ve bunları nasıl aşabileceğinizden söz edeceğiz…

Amerika’da yüksek öğrenim ücretli ve pekçok ülkede olduğu gibi yabancı öğrenciler için bu ücret daha fazla. Eğer ortalamanız (GPA) 4 üzerinden 3’ün üzerindeyse burs başvurusunda bulunmanız mümkün. Burs şansı her bölüme göre değişir. MBA için burs kazanmak çok zorken mühendislik bölümlerinde şansınız artıyor. Ancak burs kazanamasanız bile, okulda bir dönem geçirdikten sonra, ikinci dönem burs ve asistanlık alarak okul ücretinizi karşılama imkanınız var.

Amerika’da master başvuru süreci ve gerekli belgelerden söz etmek gerekirse, öncelikle bilmelisiniz ki Amerika’da üniversitelerin öğrenim sezonları Türkiye’dekinden farklı. Amerika’da Ağustos açılış, Mayıs ise kapanış ayları. Başvuru sürecinde bunu göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca her üniversitenin başvuru süreci de farklı. Bazılarında Mayıs’a kadar devam etse de, genellikle Ocak-Şubat aylarında sona erebiliyor. Burslu başvurular ise normal başvurulardan 1-2 ay önce yapılıyor.

Başvuru sürecinde ilk yapmanız gerekenlerden biri TOEFL sınavını vermek. Birçok üniversitenin barajı 213, ancak 230 ve 250 isteyenler de olabiliyor.

TOEFL sonrası geln listeden başvurmayı planladığınız en fazla 4 okul ve programı seçiyorsunuz. ETS bu okullara official score report gönderiyor. Bu gre/gmat için de aynı.

GRE ve GMAT Türkiye’deki LES sisteminde bir sınav. GMAT işletme, iktisat gibi bölümleri, GRE ise mühendislikler için. Başvurmayı düşündüğünüz programın web sayfasında başvuru şartları başlığı altında hangi sınavlardan kaç puan istendiğini bulmanız mümkün.

Amerika’daki sınavların barajları Türkiye’deki kadar keskin değil. Yani ortalamanız istenenden düşükse bu açığı TOEFL ile kapatmanız mümkün. Ya da GRE puanınızı, ortalamanızla telafi edebilirsiniz. Puanlarınız çok iyi olmasa bile, eğer diğer belgelerinizle ne kadar istekli olduğunuzu kanıtlarsanız, kabul şansınız da artar.

Amerika’daki üniversiteler başvuru için genellikle 2,5-3 arası GPA yani not ortalaması isterler.

Birçok üniversite, profesörlerinizden ya da iş çevrenizden 3 adet referans mektubu istiyor. Bazıları bu referansları form olarak alırken bazıları mektup şeklinde olmasını ister. Akademik olarak isim yapmış bir profesörün referans mektubu oldukça etkili olacaktır.

Statement of Purpose (SoP) ise niyet mektubunuzdur, yani neden o alanda ve o üniversitede öğrenim görmek istediğinizi açıklayan bir belge. Bu mektup en önemli belgelerden biri.

Başvuru sürecinde ihtiyacanız olan bir başka belge ise banka mektubu, yani bankada bir yıllık okul ücreti, kitap, barınma ve diğer yaşam giderlerinizi karşılayabilecek kadar paranız olduğunu söyleyen bir belge. Bunun vize sürecinde de istendiğini belirtelim.

Transkrip, diploma ya da çıkış belgesi istenen diğer belgeler. Ayrıca başvurunuzu onaylamaya yardımcı olacağını düşündüğünüz başka bir belge daha varsa, mutlaka dosyanıza ekleyin.

Tüm belgelerinizi tamamladığınız başvuracağınız üniversitenin online application formunu doldurun ve belgeleri gönderin. Bütün belgeleriniz tamamsa, bundan sonrası heyecanlı bir bekleyiş.

Los Angeles’taki Aileniz !! Solutions in LA her adımınızda size yardımcı oluyor !!

Solutions in LA, Los Angeles ziyaretlerinizi sorunsuz ve en kolay şekilde geçirmenize yardımcı olan bir danışmanlık şirketidir. Amacımız öğrencilerin, çalışan profesyonellerin, hasta ve hasta yakınlarının ve kısa süreli turistik ziyaretçilerin Los Angeles’taki konaklama, ulaşım, adaptasyon ve rehberlik gibi ihtiyaçlarının en ekonomik ve en hızlı şekilde karşılanmasına yardımcı olmaktır.

Şu anda Los Angeles’a gelmek size göre oldukça zahmetli gözükebilir ancak sunduğumuz servisler ve profesyonel ekibimiz ile sizi evinizde hissettireceğiz. Los Angeles’a seyahat etmeye karar verdiğinizde bizi arayın ve seyahat öncesi ücretsiz danışmanlık hizmetimizden yararlanın. İhtiyaçlarınız doğrultusunda profesyonel ekibimiz siz daha Los Angeles’a ayak basmadan her şeyi sizin için çözsün.

Solutions in LA’ web sayfamızı hemen ziyaret edin Los Angeles’i sizin de EVİNİZ yapalım !!!

Advertorial

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?