Amerika etnik çoğulculuğa oy verdi

Obama yeniden seçildi, Amerika etnik çoğulculuğa oy verdi

Başkan Barack Obama ikinci dönem seçilmeyi garantiledi. Son olarak Wisconsin, Nevada ile Iowa’da zafere ulaşan Obama, kritik eyaletler içinde gösterilen Ohio, Pennsylvania, New Hampshire eyaletlerinde zafere ulaşan taraf oldu.

Resmi olmayan hesaplamaya göre Başkan Obama yeniden başkan seçilebilmesi için gerekli olan 270 seçici delege oyunu kazandı. Ülke genelinde oy toplamında ise Obama ile Romney’in başabaş olduğu görüldü. Romney seçim sonuçlarının netleşmesinden sonra Başkan Obama’yı arayarak zaferini tebrik etti.

Henüz sonucu bellirlenemeyen eyaletler arasında Virginia, Ohio, Florida ile Colorado eyaletleri bulunuyor. Başkan Obama bunları kazansa da kazanmasa da seçilmeyi garantiledi. Ancak Romney’in Obama’dan fazla ülke geneli oy sayımında fazla oy alması Başkan için üzerinde belirli bir siyasi baskı oluşturacağı tahmin ediliyor.

Amerikan halkının tarihte olmadığı kadar politize olduğu bu seçimlerde, bir anlamda ülkenin nasıl bir yolda ilerleyeceği oylandı. Cumhuriyetçiler zengin ve beyazların arzu, istekleri ile pararlel politika yürütürken, Amerikan toplumunun çoğulucu, renkli tabanı görmezden gelendi. Halkın Demokrat Partili Başkan Obama’yı yeniden seçmesi bir anlamda ülkenin sahiplerinin bir kısım beyaz Amerikalılar değil tüm renkten olan bu ülkenin vatandaşları olduğunu ilan etmiş oldu.

 

map
OBAMA’YA SEÇİMİ NELER KAZANDIRDI?

Başkan Obama’nın ikinci dönem için Amerikan halkından gerekli desteği almasının altında en büyük etkenlerden birisi olarak Başkan’ın halk tabanı ile sağlamış olduğu ilişki. Seçimlere kadar yapılan tüm anketlerde Obama’nın halkın sorunlarını Romney’den çok daha iyi anladığı kanati hakimdi. Nitekim bu kanaat Obama’ya ciddi destek sağladı karasız eyaletlerde.

Obama’nın zafere ulaşmasında bir başka önemli etkendel El-Kaide lideri Usam bin Ladin’in öldürülmesi, dış politikadaki başarısı da eklenmeli. Televizyonlardan canlı yayınlanan ve 60 milyon civarından ortalama insanın seyrettiği başkanlık münazarasının ikincisi ve üçüncüsünde Romney karşısında açık ara üstünlük sağlayan Obama’nın dış politika konularında daha iyi olduğu ortaya çıkmıştı.

Obama’nın kazanmasında önemli bir başka etkende Obama’nın göçmen sorununa yaklaşımı oldu. Ülke genelinde Latin Amerikalıların yüzde 75 oranında oyunu almayı başaran Obama, 8 milyon Müslüman nüfusun da destekğini kazanmayı bildi. Obama’nın zaferi aslında Demokrat Parti’nin çoğulcu yapısının Amerikan gerçeği ile örtüştüğünü hakikatini kanıtlamış oldu.  

Obama’ya Iowa, Ohio, Michigan, Minnesota gibi kritik eyaletlerde seçimi kazandıran etkenlerin başında otomotiz sektörünü yeniden ayağa kaldırması geldi. Otomotiv sektörünün üstü konumunda olan kuzey eyaletlerinde Obama, Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adayı yardımcısı Paul Ryan’ın memleketi Wisconsin de dahi kazanmasına neden oldu.

Başkan Obama’ya seçimi kazandıran etkenler arasında Sandy kasırgasının olduğu da söylenebilir. Sandy öncesi ve sonrasında yapılan hemen tüm anketlerde Başkan Obama’nın kasırga ile mücadelesinden dolayı oylarını arttırdığını göstermişti. Anketler, Sandy süper kasırgası ile mücadelede Obama’nın performansını beğenen Amerikalılar oranını yüzde 67 olarak belirlemişti.

romney-press-465
ROMNEY NEDEN KAYBETTİ?

Cumhuriyetçi Parti’nin neden seçimi neden kaybettiği üzerine yapılan yorumlarda genel olarak suçlama hem aşırı tutuculuk yapan Çay Partililere hem de partinin orta sınıf ve tabana kendini yeterinde anlatamadığı öne sürülüyor. Zenginler klubüne dönen Cumhuriyetçilerin ülke ekonomisi ve işsizliğin tarihte olmadığı kadar yüksek olduğu bir dönemde yeniden Başkan Obama’ya seçimi kaptırması, muhafazakar partinin ciddi starteji hataları yaptığı yolunda eleştiriliyor.

Cumhuriyetçilerin kaybetmesinde başkan adayı Romney’in Bank Capital ile olan ilişkisi, İsviçre’de banka hesabı, yüzde 47 gafı, bazı ada ülkelerindeki off shore hesabı ve gelir vergisini düşük ödemesi de sıralanabilir.  

ROMNEY KAYBETTİ MEZHEBİ KAZANDI

Romey, her ne kadar seçimi Cumhuriyetçi Parti adına kaybetmiş olsa da mensubu olduğu cemaat bakımından önemli bir zafere ulaştı. Romney’in başkan adaylığı öncesinde mensubu olduğu Mormon mezhebi ülke genelinde Hristiyanlık ile ilgili bir inanç olarak kabul edilmiyordu. Amerika genelinde Hristiyan rahiplerin yüzde 76’sı Mormonluğu Hristiyanlık ile ilgili bir inanç olarak değerlendirmiyodu. Ancak Romney’in muhafazakar partinin başkan adayı olması ile Mormonluk da bir anlamda Amerika’da Hristiyanlığın bir kolu olduğu genel kabul görmüş oldu.

KONGRE SEÇİMLERİNDE DE SÜRPRİZ YOK

Kongre seçimlerinde elde edilen sonuçlar her iki parti için de sürpriz olmadı. Kongre’nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi’nin 435 toplam sandalye sayısının çoğunluğu yine Cumhuriyetçilerin elinde kaldı. Kongre’nin üst kanadı olan 100 üyeli Senato’da ise Demokratlar üstünlüklerini korumayı bildi. Bu sonuç Obama hükümetinin icraatlarını yine Cumhuriyetçiler ile sıkı pazarlık yapmadan uygulamaya koyamayacağı anlamına geliyor.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?