Amerika Göçmenlik Yasalarında Son Gelişmeler. Amerika’ya yerleşip hayatının geri kalanını burada geçirmek hemen hemen her insanın hayalleri arasındadır. Özgürlükler ülkesi Amerika’ya göçmen olarak yerleşmek için uymanız gereken bazı prosedürler var.

30 yılı aşkın bir süredir Amerika’da göçmenlik ve vatandaşlık konularında hizmet veren avukat David B. Gardner ile Amerika’da göçmenlik konularında yaşanan gelişmeleri ve en çok merak edilen konuları konuştuk…

Merhaba, bize biraz kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba, ismim David B. Gardner. Law Offices of David B. Gardner, Inc. adindaki hukuk büromuzda kıdemli avukat olarak görev yapıyorum.

Uluslararası vergi işlemleri ve yasal göçmenlik konularında 30 yılı aşkın bir süredir göçmenlik ve vatandaşlık hukuku avukatlığı görevini sürdürüyorum.

Firmanız hangi konularda hizmet veriyor?

Hukuk büromuz, Amerika Birleşik Devletleri’ne ilişkin göçmenlik konusunda özelleşmiş ve hizmet veren bir firmadir. E-2 ve EB5 gibi yatırımcı vizelerine ihtiyaç duyan küçük ve orta ölçekli şirketler başta olmak üzere, aileye, ise ve çalışmaya dayalı tüm göçmenlik ve vatandaşlık konularında hizmet vermekteyiz.

E1/2, EB5, ise dayalı Green Card başvuruları, J-1, O-1, EB-1 ve L-1 gibi vize alımları dışında sınırdışı edilme ve dosya işlemleri konusunda da müşterilerimize hizmet veriyoruz. Bu konuda “Ninth Circuit Court of Appeals”da görülen birçok davamızin kararları da mahkemenin yayınlanan kararlar arasında yer aldı.

Hukuk büromuz kısa bir süre önce Marouf Law Group, PLC ile birleşti ve Fatma E. Marouf danışman avukat olarak, Yasemin Elmas da Müşteri ilişkileri ve Pazarlama Yöneticisi olarak ekibimize katıldı. Göçmenlik hukuk firmamizda Türkçe de dahil olmak üzere farklı dillerde hizmet vermekteyiz.

Amerika’da göçmenlik konusunda son gelişmelerden bahsedebilir misiniz?

Göçmenlik kongrenin artik güncelliğini yitirmiş ve düzenli işlemeyen kaçak göçmenlik ve vize sistemi gibi önemli maddelerinde bir anlaşmaya varamaması nedeni ile duraklama döneminde diyebiliriz.

Ancak, yakın gelecekte mevcut sistemin problemlerini çözecek bir göçmenlik reformunun yürürlüğe girmesini bekliyoruz.

Utah’ın kaçak göçmenler için çıkardığı torba yasası hakkındaki görüşleriniz neler?

Bu olay haberler ve tartışma programları için ilgi çekici olabilir ama benim fikrim, bu konular federal yasalar tarafından kontrol edildiğinden dolayı, bunun genel göçmenlik sorununa bir çözüm veya etkisinin olmayacağı yönünde.

H1B çalışma vizesinde yoruma sunulan ön kayıt sistemini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bu sistem Amerikan Vatandaşlık ve Göçmenlik Bürosu’nun göçmenlik sistemini otomatize ederek kolaylaştırma hareketlerinden sadece biri. Maalesef elektronik sistemler insan hataları yüzünden tam olarak uygulanamıyor ve başvuruların kişiler tarafından yeniden incelenmesi gerekiyor.

Gelecekte, birçok göçmenlik formu elektronik sisteme geçirilecek. İşverenlerin kendilerini E-Kontrol sistemi ve I-9 formlarının online doldurulmasına alıştırmaları, ise alım sürecinde çalışan belge doğrulama gerekliliğini öğrenmeleri açısından oldukça önemli.

Amerika’da bulunan ve göçmenlik vize süresi sona eren bir kişinin yapması gerekenler neler? Yasal yenileme süresi ne kadar ve nereye başvurması gerekiyor?

Bu aslında duruma bağlı. İzin verilen kalma süresi sona erdikten sonra statünün yasal olarak değiştirilmesi için yapılabilecek çok az işlem bulunuyor. Gerçekten bir olasılık varsa Amerikan vatandaşı evlilik seçeneği veya sığınma başvurusu baktığımız seçenekler içinde yer almakta.

Bunun yanısıra kişinin yasal kalma süresinin üzerinden ne kadar zaman geçtiği de çok önemli. Eğer kişi 180 günden fazla bir süredir kaçak olarak kalmışsa ve bunun ardından Amerika Birleşik Devletleri’nden çıkarsa, Amerika’ya 3 yıl boyunca giriş yapamama durumu ortaya çıkıyor. Bu süre 1 yılı aştığı anda ceza süresi de 10 yılı oluyor. Bu geri donememe engellleri yalnızca Amerika’dan ayrılırdiktan sonra başlıyor.

Bu konu, öğrenci statülerinde bulunanlar için biraz farklı.

ABD’de vatandaşlık başvurularında dikkat edilmesi gerekenler neler? Başvuruyu etkileyebilecek etkenler var mı?

Vatandaşlık başvuru formları artık 12 sayfadan fazla ve dikkate alınması gereken sayısız konu bulunuyor. Biz kişilerin Green Card’ı nasıl aldıklarını, herhangi bir zaman diliminde herhangi bir suç işleyip işlemediğini, eğer aday 32 yasin altındaki bir erkekse ABD’deki askerlik sistemine kaydını tamamlayıp tamamlamadığına bakıyoruz.

Form doldurulurken doğruyu söylemek ve eksiksiz veri girişi, başvurunun tamamlanmasında en önemli konu. Biz kişilere formları iyi bir şekilde gözden geçirmelerini, eksik bir bilgi ya da belge olmaması için dikkatli olmalarını tavsiye ediyoruz. Başvuru sırasında eksik bir belge olmaması gerekiyor. Eğer herhangi bir mahkumiyet almamış olsanız bile tutuklanma belgeniz varsa bunu belirtmeniz çok önemli ve gerekli.

Sınırdışı edilen bir kişinin yeniden vize alması mümkün mü?

Eski ve hatta tümüyle kaybedilen sınırdışı edilme davalarının yeniden açılmasında başarılı oluyoruz. Her dosya birbirinden farklı ve davanın ilk görülmesinden bu yana kayıtlarda olan tüm evraklara, vizenin duruma ve tüm detaylara bakılması gerekli.

Hukuk ofisimizde eski ve hatta tümüyle kaybedilen sınırdışı edilme davalarının yeniden açılmasında başarılıyız. Tabii, her dosya birbirinden farklı ve davanın ilk görülmesinden bu yana kayıtlarda olan tüm evraka, vizenin duruma ve tüm detaylara bakılması gerekli.

Mahkumiyet cezası ile sonuçlanan davaların yeniden açılması çok daha zor ancak, örnek olarak yüksek mahkemenin kararı ile kişiye göçmenlik sonuçları ile ilgili tam olarak bilgilendirme yapılmadıysa mahkumiyeti iptal etmek mümkün. Eğer mahkumiyet kararı iptal olursa sınırdışı edilme dosyası yeniden açılabiliyor. Suç içermeyen eski sınırdışı edilme davalarında kabul edilmiş bir vize başvurusu varsa bazen hükümetten bu tür dosyaların yeniden açılması yönünde de onay alabiliyoruz.

Eklemek istedikleriniz?

Amerika’ya göçmen olarak yerleşmek, dünyanın dört bir yanındaki birçok insan için hayatlarının fırsatı olarak görülüyor. Göçmenlik yasaları çok karmaşık ve ilerleme süreci bazen sınır bozucu olabiliyor. Biz kişilere olumlu bir tutum içerisinde olmalarını tavsiye ediyor ve her zaman bir umut olacağı yönünde cesaretlendiriyoruz. Daha önce başarısız olmuş davalar da dahil birçok davada her zaman yasal statü kazanmanın bir yolu bulunabilir.Göçmenlik yasaları sıkça değişiyor ve biz de stratejilerimizi bu yönde sürekli değiştiriyoruz. Değişen yasalar içinden yeni çözüm yolları buluyoruz.

Önümüzdeki birkaç yıl içerisinde göçmenlik yasalarında büyük değişiklikler yapılacağına inanıyoruz. Kişilerin sabırlı olmaları ve yeni fırsatlar için beklemeleri önemli. Bizimle iletişime geçip kayıt olan ve Amerika’da yasal bir statüye sahip olmayan kişilere yeni çıkan yasalar ve olanaklar hakkında bilgilendirme ve destek sağlıyoruz.

 

Reklamlar

Facebook Yorumları

yorum

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?