Amerika’da Özel Günler

amerika-ozel-gunler

Amerika Birleşik Devletleri, ABD’de Önemli Günler. Amerika’da Özel Günler. Amerika’nın Önemli Günleri, Amerika’da resmi tatiller, fedaral tatiller ve özel günleri, önemli günleri sizler icin derledik.

Amerika’da Özel Günler – Önemli Günler

OCAK

Yılbaşı – 1 Ocak

Martin Luther King Day   –  Martin Luther King, Jr’ın Doğum Günü

Her yıl Ocak ayının üçüncü Pazartesi günü Dr. Martin Luther King, Jr.’in doğumu, yaşamı ve hayali kutlanır. Martin Luther King Day özel bölümü için tıklayın.

ŞUBAT

Sevgililer Günü – Valentine’s Day
Sevgililer Günü’nün başlangıcı Roma İmparatorluğu zamanına uzanır. Eski Roma’da 14 Şubat günü Juno’yu şereflendirmek için tatil yapılırdı. Sevgililer Günü – Valentine’s Day özel bölümü için tıklayın.

President’s Day – Başkanlık Günü   – Başkan Washington’un Doğum Günü
President’s Day, Başkanlık Günü Şubat ayının 3. pazartesi günü kutlanır. Uzun yıllar boyunca ülkenin ilk başkanı George Washington‘un doğumgünü olan 22 ŞubatGeorge Washington Günü” olarak kutlandı. Bazı eyaletlerde ise Başkan Abraham Lincoln‘un doğumgünü olan 12 Şubat “Lincoln günü” olarak kutlanıyordu. 1971 yılında dönemin Başkanı Richard Nixon, her iki başkanın doğum günlerini ve diğer tüm başkanları anmak üzere, her yıl Şubat ayının üçüncü Pazartesi gününü Federal Bayram haline getirdi. President’s Day – Başkanlık Günü özel bölümü için tıklayın.

MART

Saint Patrick’s Day
Her sene 17 Mart tarihinde tüm Amerika’da kutlanan Saint Patrick’s Day nedir? Saint Patrick’s Day özel bölümü için tıklayın.

NİSAN

Easter – Paskalya
Easter, Paskalya her sene sabit bir tarihte gerçekleşmeyen 22 Mart ile 25 Nisan arasına denk gelen bir pazar günü Hristiyan ülkelerde Hazreti İsa’nin dirlişini anmak için kutlanan dini bir bayramdır.325 yılında yapılan İznik Konsili’nde, Paskalya’nın bahar ekinoksundan (21 Mart) sonraki ilk dolunayın ardından gelen Pazar günü kutlanması kararı alındı. Easter – Paskalya özel bölümü için tıklayın.

MAYIS

Anneler Günü
Günümüzde Mayıs ayının ikinci pazarında kutlanan, “Anneler Günü”, ilk olarak 1872 yılında, Amerika’da Julia Ward Howe tarafından barışa adanan bir gün olarak tasarlandı. Anneler Günü özel bölümü için tıklayın.

Memorial Day –  Şehitleri Anma Günü

Memorial Day, Anma Günü mayıs ayının son pazartesi günü kutlanan savaşlarda yaşamını yitirmiş Amerikalıların anıldığı, yazın da başlangıcını belirten, üç günlük haftasonu olarak bilinir. Memorial Day – Anma Günü özel bölümü için tıklayın.

HAZİRAN

Babalar Günü
Haziran ayının üçüncü pazar günü babaların onuruna kutlanan özel bir gündür. Babalar gününün tarihi, babalar için yazılmış şiirler, söylenmis özlü sözler ve Babalar Günü etkinlikleri için hemen tıklayın. Babalar Günü özel bölümü için tıklayın.

TEMMUZ

Fourth of July – Independence Day – Bağımsızlık Günü
Özgürlük günü, Amerika Birleşik Devletleri’nin doğum günü olarak bilinir ve her yıl 4 Temmuz günü kutlanır. Fourth of July – Independence Day özel bölümü için tıklayın.

AĞUSTOS

EYLÜL

Labor Day – İşçi Bayramı
Labor Day, İşçi Bayramı her yıl Amerika, Porto Riko, Kanal Bölgesi ve Virgin Adaları’nda Eylül ayının ilk pazartesi günü kutlanır. Labor Day – İşçi Bayramı özel bölümü için tıklayın.

EKİM

Columbus Day
“Columbus Day” her yıl Ekim ayının ikinci pazartesi günü kutlanır ve Kristof Kolomb’un 1492’de yeni kıta Amerika’ya ilk yolculuğunu onurlandırır. Columbus Day özel bölümü için tıklayın.

Cadılar Bayramı – Halloween
Her sene 31 Ekim‘de kutlanan bu gelenek Amerika’ya 1840’larda İrlandalı göçmenlerle birlikte geldi. Cadılar Bayramı – Halloween özel bölümü için tıklayın.

KASIM

Gaziler Günü – Veterans’ Day

11 Kasım Amerika’da Gaziler Günüdür.

 

Şükran Günü – Thanksgiving
Şükran Günü, dünya çapında bir Amerikan geleneği olarak bilinir ve her sene kasım ayının dördüncü perşembesinde kutlanır. Kökeni Amerikan tarihinin çok gerilerine uzanır. Şükran Günü özel bölümü için tıklayın.

ARALIK

Christmas – Noel 
Noel, her yıl dünyadaki Hristiyanların çoğunluğu tarafından 25 Aralık’ta kutlanır. Kutlamalar 24 Aralık’ta Noel arifesiyle başlar ve bazı ülkelerde 26 Aralık akşamına kadar devam eder. Ermeni Kilisesi gibi bazı Doğu Ortodoks Kiliseleri, Jülyen takviminde 25 Aralık’a denk gelen 6 Ocak’ı Noel olarak kutlarlar. Christmas – Noel özel bölümü için tıklayın.

3 YORUMLAR

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?