Amerika, Sandy’den sonra yaraları sarmaya başladı

Amerika, Sandy’den sonra yaraları sarmaya başladı

ABD’nin doğu kıyılarını vuran Sandy kasırgası sonrası yaralar sarılmaya başlandı. 54 kişinin ölümüne 8 milyon insanın elektriksiz kalmasına neden olan Sandy Kasırgası ardında büyük bir yıkım bıraktı.

njNew York ve New Jersey eyaletlerinde etkili olan Sandy ulaşımı felç etti. Yollara devrilen dev ağaçlar ise kaldırılmayı bekliyor. New York’ta ulaşım otobüslerle sağlanırken, metronun ise ne zaman tekrar seferlere başlayacağı ise belli değil. Amerika’nın en kalalık şehirlerinden New York’ta bazı tünneller hala su altında olduğu için trafiğe açılmadı. Sular altında olan LaGuardiya havaalanı hariç diğer havaalanları kısmende olsa hizmete açıldı. Şehrin birçok yerinde meydana gelen su birikintilerinden dolayı sürücüler zor anlar yaşıyor. Trafik lambalarının çalışmadığı yerlerde ise sürücüler, birbirlerine yol vererek trafik akışını sağlıyor.

New Jersey’in Clifton şehrinde dev bir ağaçın evine düşmesi sonucu mahsur kalan 85 yaşındaki yaşlı bir Amerikalı ise yetkililerden yardım bekliyor. Olayın Pazartesi akşamı yaşandığını söyleyen mahalle sakinlerinden Miguel Gonzalez (45), dev bir ağaçın evin çatısına düşmesinin kendilerini çok korkuttuğunu söyledi. Ev sahibinin evin dışına çıkmadığını söyleyen Gonzalez ilk defa bu kadar sert bir kasırgaya şahit olduklarını söyledi. Ağacın iki gündür evin çatısında olduğunu belirten Gonzalez “Ağaç tam olarak evin çatısına düştü. Ev sahibi dışarı çıkmıyor, kimseyle konuşmuyor. Elektrik olmadığı için bende elimdeki imkanlarla ona yardımcı olmaya çalıyorum. Tek başına yaşayan yaşlı bir bayan olduğu için yardımcı olmaya çalıyorum. Yetkililere haber verdik ama şuan kadar yardım eden olmadı. Yardım bekliyoruz.” dedi.

nj3New Jersey’in Montville şehrinde oturan Kamil Gençkurt (47) ise ilk defa bu kadar sert bir kasırgaya şahit olduklarını söyledi. İki gündür elektrik ve sularının olmadığını belirten Gençkurt, “Çok sert rüzgarlardan dolayı ağaçlar, elektrik direkleri yollara düştü ve evlerin üstüne yıkıldı. Bu nedenle elektrik verilemiyor. Çok perişan durumdayız. Yetkililerin bir an önce bu konuda yardımcı olmalarını bekliyoruz. Yardım çalışmaları çok ağır işliyor.” şeklinde şikayette bulundu.


(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?