Amerika Savunma Bakanından İran’a Uyarı

İran’ın nükleer programının nükleer bomba üretecek kapasiteye henüz ulaşmadığını söyleyen Panetta, Washington’un sorumlu bir yaklaşımla İran’ı nükleer silah geliştirmekten caydırmak için diplomatik ve ekonomik baskıyı arttıracağını bildirdi.

Pazar günü konuk olduğu bir televizyon programında Panetta, İsrail’i de İran’a karşı tek taraflı adım atmaması konusunda uyardı. Panetta, İsrail için en yararlı yaklaşımın, bu konuda Amerika’yla işbirliği yapmak olacağını kaydetti.

Merkezi Viyana’da bulunan Uluslararası Atom Enerjisi Dairesi’ne yakın diplomatlar, İran’ın, nükleer malzemesinin kolaylıkla nükleer bombaya dönüştürülebileceği bir tesiste uranyum zenginleştirmeye başladığını bildiriyor.

Diplomatlar, İran’ın Kum kenti yakınlarında yeraltında kurduğu Ferda tesislerinde uranyumu yüzde 20 oranında rafine hale getirdiğini bildirdi. Diplomatların bu raporu, İran’ın nükleer silah geliştirdiğine yönelik uluslararası kaygıları daha da arttırdı. İran ise nükleer programının barışçı amaçlar taşıdığını iddia ediyor.

Bir dağın altında kurulu olan Ferda nükleer tesisleri hava saldırılarına karşı korunaklı bir konumda. İran, daha önce, birinci sınıf uranyum zenginleştirme faaliyetlerini Natanz kentinde yeryüzünde kurulu olan tesislerden yeraltına, Ferda tesislerine taşıyacağını duyurmuştu.

İran, nükleer programının elektrik üretimi be nükleer tıp için malzeme elde etmeye yönelik olduğunu bildiriyor. Natanz tesisleri uranyumu yüzde 3 buçuk oranında, yani oldukça düşük seviyede rafine hale getirebiliyordu. Uranyumun yüzde 20 oranında rafine edildiği Ferda tesislerindeyse İran’ın nükleer silah için gerekli olan yüzde 90’lık rafineleştirme seviyesine daha kolay erişebileceği tahmin ediliyor.

Öte yandan Amerika ve İsrail, İran’ı nükleer programından vazgeçirmek için askeri kuvvete başvurulmayacağı garantisi vermiyor.

(VOA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?