Amerika Türkiye arası nasıl para gönderebiliriz?

Amerika Turkiye Arasi Para Gonderme

Eminim siz de Amerika’dan Türkiye’ye, ya da Türkiye’den Amerika’ya nasıl para göndereceğinizi düşünmüşsünüzdür.

Yedi buçuk senedir Amerika’dayım. Çeşitli sebeplerle Türkiye’ye para göndermem gerekti. Her seferinde bankalara transfer ücreti diye $35-$45 ödemek sinir bozucu, hele hele gönderilen miktar da zaten az olunca ve de öğrenciyseniz…

Eminim siz de Amerika’dan Türkiye’ye, ya da Türkiye’den Amerika’ya nasıl para göndereceğinizi düşünmüşsünüzdür, özellikle Ramazan ve Kurban bayramları döneminde, tanıdığınız öğrencilere burs göndermek için, ya da ailenize katkıda bulunmak için.

Belki işinize yarar diye bildiğim yöntemleri sizlerle paylaşmak istedim.

Amerika Türkiye arası nasıl para gönderebiliriz?

Bankalardan para gönderebileceğiniz gibi, değişik programlar da var. MoneyGram ya da Western Union bunlardan bazıları.

MoneyGram, Western Union

Oturduğunuz yerdeki en yakın şubeye ( çoğu banka ve postaneler artık şubeleri olmuş) gidiyorsunuz, elinize bir şifre veriyorlar, parayı yatırdığınıza dair o kişiyi haberdar ettiğinizde, para gönderilen kişi de kendine en yakın şubeye gidip sizin bildirdiğiniz şifre ile parayı alıyor. Transfer bedellerini gönderen kişi ya da gönderilecek kişi olarak ayarlayabiliyörünüz.

Transfer ücretleri gönderilen para miktarına göre değişiyor, belli bir yüzde alınıyor, bankalardaki gibi sabit bir ücret değil. $1000 göndermenin bedeli Western Union için $68 imiş, daha yüksek miktar göndermenin bedeli daha yüksek. Western Union websayfasından göndereceğiniz ülkeye ve göndereceğiniz miktara göre bedelleri öğrenebilirsiniz. Dolayısı ile, çok yüksek miktarları gönderme işlemlerini diğer bankalar aracılığı ile yapmak daha mantıklı. Bankalardan transfer edilen para 5-7 gün sürüyor, Western Union ile siz yatırdıktan birkaç dakika sonra karşı taraf dünyanın neresinde olursa olsun parayı çekebiliyor.

Washington Mutual

Çok yüksek meblağda para göndermediğim için ben havale ücreti az olan bir method arıyordum. Zamanında Washington Mutual‘ı keşfetmiştim, bir arkadaşın sayesinde, ücretsiz Türkiye’ye havale yapabiliyordum.

Washington Mutual Chase‘e devr oldu ve bir süre sonra bankanın bütçesine zarar verdiği gerekçesiyle bu uygulamayı kaldırdılar.

Paypal

En son kullandığım yöntem şu ( belki de siz bu yöntemi çoktan biliyor ve kullanıyor olabilirsiniz, ama bilmeyenler de vardır belki). Paypal. Paypal ile transfer işlerinizi internet üzerinden bankaya gitmeden halledebiliyorsunuz. Paypalı hep Ebay alışverişlerimde kullanıyordum. Kendi bankam benden $300 göndermek için $45 havale ücreti isteyince, göndersem mi göndermesem mi diye düşünürken Paypal geldi aklıma.

Hemen ayrı bir paypal hesabı daha açtım, Türkiyede’ki bir banka hesabına bağladım (Bir arkadaşın da fikirlerinden de yararlanarak .) Paypal hesabı açmak birkaç dakika sürüyor, Türkiye’deki ( ya da Amerikadaki) banka hesap numaranızı da hemen girebiliyorsunuz. IBAN numarası gerekli.

Paypalden gönderilen para 5-7 gün içerisinde Türkiyedeki hesaba geçiyor. İşlem ücreti sadece 5 Türk Lirası. İki paypal arası transfer bedeli ise %3.9.

Peki bu açtığınız Paypal hesabına parayı nasıl yatıracaksınız? Karşı taraftaki paypal adresine para transfer etmek için, kendi Paypal hesabınızda para olması gerekiyor ya da banka hesabınız veya kredi kartınızın ekli olması gerekiyor.

Dolar-TL değişimi paypalden otomatik yapılıyor.

Sorularınızı ve önerilerinizi [email protected] adresine gönderebilirsiniz.

Neslihan Çelik Çetin

2 YORUM

  1. Turkiye’ye para gondermenin baska yolu:
    Hem burada hem de Turkiye’de Citibank hesabiniz olmasi.
    Iki banka hesabi arasinda 10$ islem ucreti kesilerek online bankacilik ile 1000$, ATM veya subeden ise 3000$ limit olmak uzere ”Global Transfer” secenegi ile para godnerilebilmekte.

  2. elinize sağlık neslihan hanım,çok güzel bir paylaşım olmuş.bende PAYPAL dan yararlananlardanım,gerçekten beni çok büyük bir yükten kurtardı..şimdi anlatmaya kalkardım ama epey uzun süreceği için anlatmıyorum:)gelecek köşe yazılarınızı da heyecanla bekliyoruz.başarılar…

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?