Amerika’da 400 Ahıskalı Bayram Namazını Birlikte Kıldı

Amerika’da Ahıskalıların en çok yaşadığı şehir olan Dayton’da, Kurban Bayramı münasebetiyle farklı bir atmosfer oluştu.

Amerika Ahıska Türk Toplumu ve Ohio Türk Amerikan Toplumu`nun organize ettiği bayram namazına yaklaşık 400 Ahıskalı katıldı.Bayram namazının ardından toplu bayramlaşma gerçekleştirildi.

Amerika Ahıska Türk Toplumu Başkanı Hasan İskandar, “Cemaatin çok olmasından dolayı bayram namazını Kültür Merkezimizin konferans salonunda kılmak zorunda kaldık” dedi. Amerika`nın Ohio Eyaleti Dayton şehrinde yaklaşık 400 Ahıskalı ailenin yaşadığını belirten Başkan İskandar, her geçen gün Dayton`a taşınan Ahıskalıların sayısının arttığını söyledi.Bayram günlerinde böyle bir manzarayla karşılaşılmasının kendilerini sevindirdiğini söyleyen İskandar, bu müessesenin alınmasında ve tefrişatında emeği geçen Türkiye`li kardeşlerimize minnet borçluyuz dedi.

Ohio Türk Amerikan Derneği`nin yöneticisi Özgür Özey, “Türkiye`den çok uzaklarda olmamıza rağmen burada da böyle bir toplulukla bayramlaşmak bizler için çok anlamlı”, dedi.Gurbette bayramların farklı olduğunu ifade eden Özey, Dayton`da bir nebze olsun Türkiye`deki gibi bir bayram geçirdiklerini belirtti.

7`den 77`ye herkesin bayramlaşmasının ardından, çocuklara harçlıklar ve hediyeler verildi.

AlaturkaOnline.com / Dayton

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?