57.4 F
Los Angeles
10 Aralık 2019
Anasayfa Haberler Amerika Amerika’da bu sefer büyük bir şehir iflasını istiyor

Amerika’da bu sefer büyük bir şehir iflasını istiyor

Amerika’da bu sefer büyük bir şehir iflasını istiyor

Amerika’nın nüfus ve ekonomik hacim bakımından en büyük eyaleti olan California’daki Stockton şehri iflasını isteme yolunda. Amerika’da bugüne kadar Stockton kenti büyüklüğünde hiçbir şehri iflas istemiyle mahkemeye gitmemişti.


Dün Şehir Konseyi yaptığı toplantı sonunda iflas isteme şartlarınn araştırılmasına karar verdi ve yarın da (perşembe) büyük ihtimal ile mahkemeden iflas talebinde bulunacak. Amerika’da daha önce de iflasını isteyen şehirler olmuştu ancak bunlar oldukça ufak kentlerdi. Stockton bugün 300 bine varan nüfusu ile iflas talebinde bulunacak en büyük şehir olarak tarihe geçme yolunda.

Salı günü yapılan Belediye Meclisi toplantısı sonunda iflas için gerekli dökümanların tamamlanması yolunda karar alınırken şehir yönetimi mahkemeden chapter 11 (iflas koruma) talebinde bulunacak.

Belediye Başkanı Ann Johnston, şehirde yapılabilecek tüm kısıntıları yaptıklarını ancak hala büyük sıkıntılarla mücadele ettkiklerini savundu. Birçok polis, itfaiye çalışanının işine son verip kütüphane çalışmalarını azalttıklarını belirten Başkan Johnston, bütçe açıklarınıın 26 milyon dolara ulaştığını açıkladı. Başkan ayrıca iflas başvurusu ile polis, itfaiye çalışanlarının maaşlarını ödeme imkanlarına kavuşacaklarını da dile getirdi.

Belediye çalışanları sendikası ile Şehir Yönetimi işçilerin özlük haklarının kısıtlanması, çalışma saatlerinin azaltılmasının pazarlığını yapıyor. Şehir Yönetimi yapılacak olan kemer sıkma politikası ile önümüzdeki yıl için 16 milyon dolar tasarruf elde etmeyi planlıyor.

Belediye bütçe açığı ile mücadele edebilmek için, her üç itfaiciden birinin, polislerin yüzde 25’i ile diğer işlerde görevli çalışanlarının yüzde 40’ının işine son verdi.  Şehirde işsizlik yüzde 15 iken bu rakam ülke ortalamasının yaklaşık iki katı. Şehirdeki polis memurlarının sayısının azaltılmasının da ayrıca suç oranlarında artışa neden olduğu ileri sürülüyor. Yaşanılan ekonomik krizin ardından Stockton şehri Amerika’da suç oranının en yüksek olduğu ikinci kent haline geldi. Yine Stockton şehri Amerika genelinde ev taksitlerinin ödeyemeyenlerin en fazla olduğu kent olarak biliniyor.

Stockton’ın ABD’de iflâs başvurusunda bulunan en büyük kent olacağı belirtiliyor.
Belediye meclisi iflâs kararına destek verdi. Belediye Başkanı Ann Johnston, bunun yüzleşmeleri gereken zorlu bir karar olduğunu söyledi.

Ünlü San Francisco şehrine 145 km uzaklıkta bulunan ve nüfusu yaklaşık 300 bin olan Stockton, iflas nedeni olarak işçi maliyetlerinin artması, vergilerin düşüklüğü ve emlak piyasısındaki daralma olarak ifade etti.

Stockton gibi California’da başka şehirlerin de bütçelerinde büyük açıkların olduğu biliniyor. Califronia eyaletinde borç batağında başka şehirlerin var olduğunu yazan Los Angeles Times gazetesi, bugün Stockton şehrinin iflas başvurusunun eyalet için büyük önem taşıdığını yazdı.

(ZamanAmerika)

Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi Alaturka Online yıllardır Amerika'da en çok okunan ve takip edilen tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Alaturka - Amerika'daki Aileniz.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

169,281BeğenenlerBeğen
12,623TakipçilerTakip Et
619TakipçilerTakip Et
7,688TakipçilerTakip Et
10,800AbonelerAbone

Kaçırmayın

Emekli banka müdürü yol ortasında öldürüldü!

Olay, saat 19.00 sıralarında Atakum ilçesi Çakırlar Mahallesi Çakırlar Korusu önünde meydana geldi. Yolda hareketsiz şekilde yatan bir kişiyi gören vatandaşlar, polis ve sağlık ekiplerine haber verdi. Olay yerine gelen sağlık ekipler Necati Cantürk’ün hayatını kaybettiğini belirledi. Cantürk’ün cansız bedeni otopsi için Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin morguna kaldırıldı. Otomobil çarptığı değerlendirilen Cantürk’ün ölüm nedeni […]

Beyaz Saray’dan Demokratların ‘azil maddeleri’ açıklamasına tepki

Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham, "Demokratlar, Trump'ı azletmek konusunda kararlı çünkü seçimlerde onu yenemeyeceklerini biliyorlar" dedi.

Ankara’nın şebeke suyu hakkında belediyeden önemli açıklama!

Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (ASKİ) tarafından başkentin şebeke suyu hakkında önemli açıklama yapıldı. Açıklamada, son günlerde Ankara’nın şebeke suyunun sağlıksız olduğuna dair paylaşımlar yapıldığı, bu paylaşımları yapan kişilerin de arıtma cihazı satmaya çalışan kişi ya da firmalar olduğunun tespit edildiği belirtildi. Açıklamanın devamında şunlar denildi: *Ankara şebeke suyu, Avrupa’nın en […]