78.6 F
Los Angeles
16 Kasım 2019
Anasayfa Haberler Amerika Amerika'da Doğanlara Vatandaşlık Hakkı Kaldırılabilir

Amerika’da Doğanlara Vatandaşlık Hakkı Kaldırılabilir

Amerika, ülkede doğan ancak vatandaş olmayan kişilerin çocuklarına Amerika vatandaşlığı verilmesi hakkını kaldırmayı ciddi şekilde düşünüyor. Açıklama Amerika Başkanı Donald Trump’tan geldi.

Trump, Beyaz Saray’da gazetecilere yaptığı açıklamada, “Doğum hakkıyla kazanılan vatandaşlık hakkı konusunu ciddi şekilde inceliyoruz. Sınırı yürüyerek geçeceksiniz, burada çocuğunuz doğacak ve tebrikler, bebek Amerika vatandaşı. Bu gerçekten çok garip bir durum” dedi.

Trump geçen yıl yaptığı bir açıklamada da ülkede doğmakla kazanılan Amerika vatandaşlığını iptal edecek bir başkanlık kararnamesi imzalamayı düşündüğünü söylemişti. Ancak uzmanlar bunun Amerika Anayasası’na aykırı olacağı uyarısında bulunuyorlar.

Ülkedeki sivil savaşın ardından kabul edilen Amerika Anayasası’nın 14. maddesi uyarınca siyahi vatandaşlar da dahil olmak üzere Amerika topraklarında doğmak vatandaşlık hakkı kazanmayı mümkün kılıyor.

Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi Alaturka Online yıllardır Amerika'da en çok okunan ve takip edilen tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Alaturka - Amerika'daki Aileniz.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

170,072BeğenenlerBeğen
12,504TakipçilerTakip Et
587TakipçilerTakip Et
7,757TakipçilerTakip Et
10,600AbonelerAbone