Amerika’da Dövme Sildirme Modası Başladı

Dövme yaptırmak, Amerika’da özellikle gençler arasında son derece yaygın. Dövme, yaptıran kişiler artık eskisi gibi “asi” olarak da algılanmıyor. Hatta son yıllarda  Amerika’da o kadar çok kişi dövme yaptırdı ki şimdi dövme sildirme modası başladı.

David, vücudundaki büyük dövmenin Irak’ta orduda görev yaparken kendisini çatışmalarda koruduğunu söylüyor. Bugün üç çocuk babası olan David, dövmesi olan birçok Amerikalı gibi David de dövmesinden artık sıkılmış. Şimdi dövmesinden kurtulmak için Washington’da lazerle dövme silen bu kliniğe geliyor.

Lazer merkezinin sahibi Ken Saler, tipik müşterilerinin, lise ya da üniversitede yaptırdığı dövmenin şimdi kariyerini engellediğini  düşünen kadınlar olduğunu söylüyor. Saler, “Kimi müşterilerim çok duygulanıyor, ‘Bugün hayatımın en mutlu günü, 20 yıldır bu dövmeyi görüyorum, çıkmasını o kadar çok istiyorum ki anlatamam’ diyorlar,” diyor.

Pew Araştırma Merkezi’ne göre 18 ila 40 yaş arasındaki Amerikalıların üçte birinden fazlasının en az bir dövmesi var. Yaşı ilerledikçe bedenlerindeki dövmeleri sildirmek için bu tür kliniklere başvuranların sayısı da artıyor. Lazerle dövme silme konusunda uzmanlaşan klinikler işlerinin her yıl ikiye katlandığını söylüyor.

Washington’da avukatlık yapan Jennifer Bezdicek, ayak bileğindeki kalp ve gül dövmesini sildirmek istiyor.  Bezdicek, “Bu dövmemi 18 yaşındayken yaptırmıştım. Verdiğim en akıllıca karar değildi. Müvekkillerimle görüşürken kendimi hiç rahat hissetmiyordum. Tamamen sildirip bu konuya kafamı takmamaya karar verdim,” diyor.

Yeni lazer teknolojisi sayesinde dövme sildirmek artık hem daha ucuz, hem de daha az acı verici. Lazer, dövme mürekkebi parçacıklarını ayrıştırıp normal bedensel fonksiyonlarla emilip dışarı atılmasını sağlıyor.

Dövmenin silinmesi için birkaç seans gerekiyor. David gibi dövme yaptırdığına pişman olan Amerikalıların sayısı arttıkça geçmişin izlerini silen bu gibi klinikler de hızla yayılmaya devam edecek gibi görünüyor.

(VOA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?