Amerika’da Girişimci Olmak İsteyenlere Büyük Fırsat

Amerika Girisimci Olmak

Amerika’da Girişimci Olmak İsteyenlere Büyük Fırsat. Startup Vize alternatifi tasarı 17 Temmuz 2017’de uygulamaya giriyor.

Startup Şirketinize Amerika’dan Vize

Alaturka | Los Angeles – Temmuz ayında yabancı girişimciler için ABD’ye yeni bir yol açılacak.

Yabancı girişimcileri Amerika’ya çekmeyi hedefleyen Startup Vize alternatifi tasarı 17 Temmuz 2017‘de uygulamaya giriyor.

Amerika’dan Yabancı Girişimcilere şartlı kalma statüsü

ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri yeni kuralları 17 Ocak Salı günü sonuçlandırıp resmi gazetede yayınladı. Buna göre Uluslararası Girişimciler Tüzüğü olarak adlandırılan kanunla çok yakında, yatırımcılar, ABD’de hızlı büyüyebilme potansiyelli, yeni işyerleri kurmak için “şartlı kalma statüsü” ‘ne başvuruda bulunabilecekler.

Hali hazırda insanı yardım veya tıbbi yardım için çalışmak üzere olanlara verilen “şartlı kalma statüsü” yeni tasarı ile 17 Temmuz’dan itibaren nitelikli girişimcilere de vize olanağı sağlayacak.

Şartlı kalma statüsü ile yatırımcılar 2,5 yıl (30 Ay) süre ile Amerika’da kalabilecek ve sonrasında bu süre 2.5 yıl (30 Ay) daha uzatılabilecek. Şirketin artık kamu yararına olmadığı düşünülürse, herhangi bir tarihte Vize iptal edilebiliyor.

250.000 dolarlık yatırım gerekli

Yeni kurallar, girişimcilerin, kuruluşundan en fazla beş yıl geçmeyen şirketlerinin hükümet teşviklerinden en az 100.000 dolar veya nitelikli bir yatırımcıdan en az 250.000 dolar finansman sağlayarak “hızlı büyüme” ve iş yaratma potansiyeline sahip olduğunu göstermesini istiyor.

Diğer gereklilikler, ülkede yasal olarak faaliyet gösterme ve kurucularının, başvuru sırasında firmanın yüzde 10’lük bir kısmına sahip olmaları.

Şirket başına 3 yatırımcı bu kural ile şartlı kalma statüsüne sahip olabiliyor. Ayrıca uluslararası yatırımcının ailesi (eşi ve çocukları da vize sağlanıyor).

Hükümet yılda 2,940 başvuru bekliyor. Kabuller, vaka-vaka bazında belirlenecek. Halihazırda, USCIS, yılda 1,200 olan şartlı kalma isteklerinin yaklaşık yüzde 25’ini onaylıyor.

H-1B vizesi şirket kurmaya uygun değil

Yüksek vasıflı işçiler için en popüler vize olan H-1B vizesi yabancılardan bir işveren tarafından ise alınabilir, işten çıkarılabilir, ücretli ve kontrol edilebileceklerini göstermelerini istiyor. Bu şartlar şirket kurmayı çok zorlaştığı için girişimcileri şirketlerini Kanada gibi başka ülkelerde kurmaya itiyor.

Uluslararası Girişimciler Tüzüğü, 2013’te durdurulan göçe ilişkin reform tasarısının yalnızca bir bileşeni olan Startup ​​vizesine yaratıcı bir alternatif olarak görülüyor.

Kasım 2014’te Başkan Obama, yabancı girişimcilerin ülkede çalışmalarını “kolay ve hızlı” hale getireceğine söz vermişti. Kanada gibi ülkeler zaten girişimcilere hitap etmek için vize değişikliği uygulamış olsa da, ABD’de bu sisteminin uygulamaya geçilmesinde sıkıntılar yaşanmıştı.

Uluslararası Girişimciler Tüzüğü’nün yeni başkan Trump yönetimi ile devam edip etmeyeceği bilinmiyor.

Amerika’da Girişimci Olmak İsteyenlere Büyük Fırsat

Uluslararası Girişimciler Tüzüğü ile Amerika’da Şartlı Kalma Statüsüne başvurmak için gerekenler

  1. Şirketin kamu yararına olması.
  2. Şirketin 5 yılı geçmemiş olması.
  3. Hükümet Teşviklerinden en az 100 bin dolar alması veya 250 bin dolarlık yatırım yapılması.
  4. Şirketin Hızlı Büyüme, ve iş yaratma potansiyeline sahip olması.
  5. Başvuru aşamasında şirketin en az %10 ‘una sahip olunması.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?