Amerika Haci Ali Turbesi

Amerika’da Hacı Ali Türbesi. Arizona – California sınırında Quartzsite kasabasında Osmanlı askeri Hacı Ali Anıt Mezarı. Zafer Acar yazdı.

Amerika’da Hacı Ali Türbesi

Arizona – California sınırında Quartzsite kasabasında kendi adına yapılmış anıt mezarda defin bulunan bir Osmanlı askeri olan Hacı Ali Türbesinin gece fotograflarını çektim.

Ben size Hacı Ali’nin hikayesini anlatmış mıydım?

Yıl 1856. Sultan Abdülmecid zamanı. Texas’ın El Paso Şehri bir Amerikan askerinin ölümü bahane edilerek Meksikalılardan alınmış. Meksika ile Amerika arasında savaş devam ediyor. Öte yandan California’da altın bulunmuş ve “Altına Hücum” hareketi başlamış. Çoğu kişi California’ya göç ediyor altın aramak için.

Ancak Texas‘tan yola çıkan atlılar Los Angeles‘a gelemeden atlarını kaybediyorlar. Çünkü New Mexico ve Arizona çöllerinden geçemeyen atlar yolda bir bir dökülüyorlar. Tam bu sırada Amerika’nın Harbiye Nazırı (Savaş Bakanı) Jefferson Davis bir teklifte bulunuyor ve diyor ki Osmanlı topraklarında develer yaşıyor. Bunlar çöl iklimine alışık ve sıcakta ölmezler diyor. Bu teklif üzerine Osmanlı Topraklarına bir gemi gönderiliyor 30 deve isteniyor. Bu durum Sultan Abdülmed‘e sunuluyor ve kabul ediliyor lakin Sultan Abdülmecid 30 deveye ilaveten 3 tane de hediye edilmesini tavsiye ediyor.

Develeri gemiye yükleyen Amerikalılar, bu Develeri güdemeyeceklerini anlayıp Osmanlı’dan deve bakıcısı da istiyorlar. Bunun üzerine Osmanlı devleti 8 tane deve bakıcısını da Amerikalılara veriyor. İşte bu 8 kişinin başkanı genç yaşta Hacca gidip Hacı lakabını alan Hacı Ali. İkincisi İlyas Bey. Üçüncüsü ise Yunan George.

Hacı Ali ‘den Hi Jolly ‘ye

Hacı Ali ve arkadaşları 10 Şubat 1856 tarihi nde Texas Eyaletinin Indianola Limanına iniyorlar ve develerle 30 Yıl Texas’dan Los Angeles’a posta ve askeri malzeme taşıyorlar. Amerikan askerleri Hacı Ali demeye dilleri dönmüyor ve kendisini “Hi Jolly” diye çağırıyorlar ve ismi bundan sonra Hi Jolly olarak kalıyor. 12 Aralık 1902 Yılında Arizona’nın Quartzsite kasabasında vefat ediyor ve arkasında 2 tane kız çocuğu bırakıyor.

O zamanlar email, telefon TV vs olmadığı için Los Angeles’ta yaşayanlar ailelerinden mektup, haber vs varmı diye Hacı Ali‘nin yollarını gözlüyorlar ve bu sayede Hacı Ali çok tanınan ve sevilen bir insan oluyor.

Hacı Ali Türbesi

Hacı Ali adına Amerikalı müzisyenler 50 den fazla şiir yazıp şarkı besteliyorlar. Arizona Hükümeti ise Hacı Ali adına piramit şeklinde Quartz taşlarından bir Türbe yaptırıp üzerine de bir deve figürü ekliyor.

Arizona’nın bu şirin kasabası Quartzsite’da her yıl ocak ayının ilk cumartesi günü Hacı Ali’yi anma ve geçit töreni yapılıyor ve yaklaşık 20 bin kişi katılıyor. Bir çok Cowboy filminde de Hacı Ali karakteri canlandırılmakta ve kendisinden Hi Jolly diye bahsetmektedirler. Bugünkü FedEX’in kurucusu Hacı Ali.

El Turco Meksika devlet başkanlığı yapıyor

Hacı Ali’nin arkadaşı İlyas Bey ise bir müddet sonra Meksika tarafına geçiyor ve orda bir bayanla hayatını birleştiriyor ve bir oğlu doğuyor. Bu çocuk ise Plutarco Elías Calles 1924-1928 Yılları Arası Meksika devlet başkanlığı yapıyor. Meksikalılar babasının Türk olmasından dolayı kendisine El Turco (The Turk) diyorlar.

Hacı Ali ile beraber Amerikaya gelen birde Greek George var. Onun hayatı da çok ilginç. Filmlerde izlediğimiz Zorro’ya yardım etmekten tutuklanmış.

Onun hikayesinide başka bir zaman anlatayım artık.

Amerika’lıların Hi Holly şarkılarından birtanesi

Reklamlar

Facebook Yorumları

yorum

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?