Amerika’da Kongre üyelerinin haftasonunda hükümetin yeniden kapanmasını önlemek adına bir anlaşmaya vardıkları belirtildi.

Söz konusu görüşmelere katılan kongre üyelerinden anlaşmanın içeriğine dair bir bilgi paylaşılmadı. Dolayısıyla söz konusu anlaşma dahilinde Meksika sınırına duvar projesi için Başkan Trump’ın talep ettiği kaynağın sağlanıp sağlanmadığı henüz bilinmiyor.

Demokratlar sınırda güvenliğin sağlanması için şu ana kadar bir bütçe artışı önerisinde bulundular ancak bu, Trump’ın duvar için istediği ödeneğin altında kaldı. Duvar için kaynak ayrılması konusunda anlaşma sağlanamaması üzerine, hükümet geçen yıl Aralık ayının ortalarında kapanmış ve 35 gün süreyle kapalı kalmıştı.

Bir miting için sınır kasabası El Paso, Teksas’ta bulunan Trump, bir kez daha duvarın Meksika’dan insanların yasal olmayan şekilde Amerika’ya geçişlerini önlemek için gerekli olduğunu savundu.

Beyaz Saray Genel Sekreter Vekili Mick Mulvaney, NBC haber kanalına konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede bu sorun nedeniyle hükümetin yeniden kapanmasının mümkün olabileceğini söyledi.

Mulvaney, “Başkan sınırda bir ulusal güvenlik ve insanlık krizi olduğuna inanıyor ve bunun için birşeyler yapacak. Sınırı güvenli hale getirebilmek için yasal olarak yapabileceği ne varsa bunu yapacak.” dedi.

Beyaz Saray Genel Sekreter Vekili, Trump’ın istediği kaynak için onay alamaması halinde bu finansal sorunu çözmek için farklı yollara başvurabileceğini belirtti. Bu noktada Trump’ın farklı federal kaynakları devreye sokması bekleniyor ancak Demokratların buna yasal olarak engel olmaya çalışacaklarına da kesin gözüyle bakılıyor.

Başkan Trump’ın şu aşamada 3200 kilometrelik Meksika sınırına örülmesini istediği duvar için ne kadarlık bir fona evet diyeceği tam olarak bilinmiyor çünkü bu konuda net bir rakam açıklamış değil.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?