Amerika’da Katolik okulları tercih eden Müslüman öğrenci sayısı artıyor

Amerika’da Katolik okulları tercih eden Müslüman öğrenci sayısı artıyor

Amerikan üniversitelerini tercih eden Müslüman öğrencilerin sayısı son yıllarda belirgin bir şekilde artış gösterdi. Özellikle Müslüman kız öğrenciler bu artışta önemli bir paya sahip.

NewYork Times’ın haberine göre, bu artış kesin rakamlarla ifade edilemese de, çeşitli Katolik kurumlardaki öğrenci ve yöneticilerden alınan görüşlere bakıldığında tahmin edilenden daha da hızlı.

Amerika’dan ya da yurtdışından bu okullara gelen Müslüman öğrenciler, bir inanca bağlılığın daha çok kabul görmesi sebebiyle Katolik üniversitelerini tercih ettiklerini ifade ediyor. Creighton Universitesi tıp hazırlık öğrencisi olan Pakistan asıllı Maha Haroon, “Bir inancın var olduğu gerçeğini bilmek hoşuma gidiyor, bu benim inancım olmasa bile. Kendi inancımın ise saygıyla karşılandığını hissediyorum.” diyor Amerika’da büyüyen Haroon “Okula giderken inancımı evde bırakmak zorunda kalmıyorum.” ifadelerini kullanıyor.

KARMA OLMAYAN YURTLAR, İBADET ETMEK İÇİN AYRILMIŞ ODALAR VE HELAL YEMEK

Müslüman öğrenciler Katolik okullar tarafından sağlanan olanakların dini inançlarına daha çok uyduğunu düşünüyor. Amerika’daki pek çok okulda bulunmayan ayrı kız ve erkek yurtları öğrencilerin tercih sebeplerinden birini oluşturuyor. Bu öğrencilerden birisi de Marymount Üniversitesi İşletme öğrencisi Shameela Idrees. Idress bu konudaki düşüncelerini “Bunun bana daha uygun olacağını düşündüm, daha geleneksel, biraz daha muhafazakar.”şeklinde ifade ediyor.

Bir Roman Katolik okulu olan Dayton Universitesi ise öğrencilerine namaz ibadetlerini yerine getirmeleri için özel bir mekan tahsis etmiş. Dayton Üniversitesi öğrencileri okullarının ibadet için ayırdığı yerlerden birinin günlük kullanım için diğer ikisinin de daha geniş olup cuma namazları için ayrıldığını anlatıyor. Bütün bunların yanında abdest almak için de ayrı bir yer yapılmış. Dayton Üniversitesi öğrencilerin dini bayramlarını da helal yemeklerle birlikte kutlama şansına sahip.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?