Amerika da Okul Is

Amerika’da Okul, İş. Nalan Haggerty yazdı. Sizlerden gelen mailler arasında New York’a gelmek isteyenlerden gelen sorular da yer alıyor.

Amerika’da Okul, İş

Amerika güzel, insanlar medeni, iş imkanları Türkiye ile kıyaslanınca çok daha iyi durumda, okullar harika, insanlar mesafeli ve kibar, moda, Hollywood, New York, gezilecek gidilecek yerler, partiler vs…

Yazması kolay, eğlenceli, eğlendirici, hepsi de gerçek, imrendirici de üstelik.

Ama bir o kadar da yaşanılan zorluklar var. Sizlerden gelen mailler arasında New York’a gelmek isteyenlerden gelen sorular da yer alıyor. Okul, kalacak yer, iş imkanlarıyla ilgili olanlar en çok sorulanlar arasında.

Her ne kadar yazılarımda arada bir yazsam da, e maillerle elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışam da anlatmakla olmuyor. İlla ki yaşamak, görmek lazım.

İmkanlar; sizin kişiliğiniz, azminiz, sabrınız, eğitiminiz ve öğreniminiz düzeyinde farklılıklar gösterecektir. Çok güzel şeylerle de karşılaşacak, bir çok hayal kırıklığı da yaşayacaksınız. Zorluklardan yılmayan, bir kişiliğe sahipseniz idealinize ulaşmanız imkansız değil, ama ben zora gelemem “armut pis ağzıma düş” tarzı bir kişiliğiniz varsa gelmiş, gezmiş, donmuş olursunuz. Her iki şekilde de kazanılacak hayat tecrübesi bence yabana atılamaz. Herkese bir müddet yurt dışında yaşamasını tavsiye ederim.

Okullar; bütçenize ve almak istediğiniz eğitime göre değişen bilgilere ınterneten ulaşmanız mümkün. Çok çok süper bir ingilizceniz yoksa öncelikle bir lisan kurşuna yazılmanızı, sonradan yaşadığınız şehirdeki üniversiteleri, kolejleri tek tek gezerek bilgi almanızı tavsiye ederim. İlkokuldan beri özel okulda okumama ve Boğaziçi Üniversitesi’nde ingilizce eğitimi almama rağmen New York’a ilk geldiğim de 1 sene lisan kurşuna devam etmiştim, çok yararını gördüm. Pratik ile okul arasında çoook fark var.

Kalacak yer, iş imkanları vs; New York’ta bir çok öğrenci roommate (ev arkadaşı) denilen şekilde bir kaç kişi aynı evde yaşıyorlar. Tek başınıza ev tutmanız kolay değil “Social security” denilen burada legal (yasalar dahilinde) bulunduğunuzun kanıtı olan numaranız ve her ay düzenli gelen maaşınızın olması şart.
Ben ilk evimi emlakçı aracılığı ile bulmuştum. Ayrıca emlakçı ücreti ödemeniz gerekiyor. Ev bulmak zor oluyor ama sonunda bulma şansınız var. Emlakçının sizi kandırmasına fırsat vermeyin bir aylık kira ücreti kadarını hepsi kabul ediyor. Onun dışında sublet denilen yöntemi kullananlar da var. Sublet geçici olarak kiracıdan ev kiralamak yöntemi. Her halükarda anlaşma imzalamayı sakin ihmal etmeyin. İmzalayacağınız her kağıdı çok dikkatli okuyun.

craigslist.org adresindeki web sitesini ev, oda, iş, ikinci el ev eşyası aramak için kullanabilirsiniz.

Manhattan’da yolda yürürken kaldırım kenarlarında göreceğiniz gazete, dergi kutularından kırmızı olanı village voice isimli bir gazeteye ait ve ücretsiz oradan da iş ve ev vs bakabilirsiniz. İş bulmak eskisi gibi kolay değil. Bir çok Amerikalı bile işsizlikden yakınıyor bir çok iş veren! “ekonomi kötü” mazeretini kullanıp insanları ucuza çalıştırmaya çalışıyorlar.
İş görüşmelerinde çok alçak gönüllü davranmayın, alçakgönüllük burada meziyet sayılmıyor. Abartmayın ama kendinizden emin olun, çalışma saatleriniz,,sağlık sigortanız vs ile ilgili konuları açık açık konuşun.

amerika-okul-is

Sağlık: Sağlık sektörü Amerika’nın en büyük yarası. En önemlisi ve benim fikrimce en zoru ise sağlık sigortası konusu. İşvereninizin size sağlık sigortası vermesine dikkat edin.

Doktorların kötü olması bir yana fiyatların pahalılığı kelimenin gerçek manasında korkutucu.
Bir kulak ağrısı ile acile gitmek size 1000 dolara(bin) mal olabilir, bir dış dolgusu 500 $ dan başlıyor. Amerika’ya gelmeden önce sıkı bir sağlık kontrolünden geçin.
İş vereniniz size sağlık sigortası temin etmiyorsa özel sigortalar var. Benim bildiğim onların da en ucuzu aylık 400 $ dan başlıyor. Sigortanızın olması da her zaman çıkar yol olmayabiliyor.

Örneğin; Neredeyse 6 aylık hamile olan bendeniz çok zor bir hamilelik geçiriyorum. Sürekli mide bulantısı ve yorgunluk hissediyorum. Benim gibi hamilelik geçirmiş olanlarınız nasıl bir duygu olduğunu biliyorsunuz, geçirmemiş şanslılardan iseniz ne mutlu size. Çünkü 24 saat midenizin bulanıyor olması hayatı gerçekten çok zorlaştırıyor. Bu sebepten hasta olanlar serumlarla yaşayanlar bile mevcut. Doktor doktor gezip derdime çare ararken sonunda 4. doktor bir ilaç tavsiye etti. Hamilelerin her önüne gelen ilacı kullanmaları yasak, ancak A ve B katogorisi denilen ilaçları kullanabiliyormuşuz; bana verilen ilaç kemoterapi gören kanser hastaları için yapılmış hamilelerde de kullanıyormuş(doktorunuza danışmadan kullanmayın!).

Neyse efendim doktorumuz bize 12 tane yazdı biz de almaya gittik. Eczacı bir ay için en fazla 9 tane verebileceklerini söyledi. Şaşırdık, neden, niçin derken ilacın 12 tanesinin 500$ öldüğünü ve sigortaların kabul etmediğini söyledi. Yani bir aylık ilaç yaklaşık 1500 $ a mal oluyor. Benim durumum zor olsa da geçici. Ya kanser hastaları ne yapsın nasıl olacak da sadece bir ilaca ayda 1500$ ödeyecekler?

Sırf onunla da bitmiyor ki bir sürü ilaçları var, alabilecek durumu olan var olmayan var. Açıkçası paran varsa iyi yoksa acı çekeceksin.

Sonradan öğrendiğime göre bir çok kişi ilaçlarını Kanada’dan getitiriyormuş orada daha ucuzmuş.

Her şeyin başı sağlık Allah sağlık versin. Bu arada hamilelerle ilgili bir başka uyarım ise sakın verilen hiçbir ilacı (bitkiselleri de)doğum uzmanınıza sormadan kullanmayın. Kulak doktorum bana verilmemesi gereken bir ilaç vermiş. Hatta doğum uzmanınıza bile sorularınızı açık açık sorun “bebeğime veya bana bir zararı var mı?” sorusu sizi bir çok hatadan kurtarabilir…

İşte böyle sevgili okuyucular her şeyin iki yüzü olduğunu unutmamakta yarar var .

Hoşçakalın, sağlıklı kalın, Peace!

Nalan Haggerty

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?