Amerika’da Ramazan

amerika ramazan

Amerika’daki Türkiye toplumu hep veren oluyor çok şükür. Amerika’da Ramazan. Mahmut Özdamar yazdı.

Amerika’da Ramazan

Amerika’daki Türkiye toplumu adeta hayır yarışına girmiş durumda.

5. gününü de bitirdik mübarek Ramazan ayı’nın. Diğer eyaletleri bilemiyeceğim ama ilk gün zaten genelde çok zor geçer ama sonraki 4 gün özellikle hava’ların serin geçmesin ile çok daha kolay geçiyor.

Elbet bizlerde iftar çadırı olmuyor. Müthiş bir coşku oluyor desek yalan söylemiş oluruz. Öğle Türkiye’deki gibi bir hayat Ramazan’a göre kurgulanamıyor burada.

Ama bizlerin de Ramazan’a has uygulamalarımız oluyor.Hepsinden önemlisi toplumsal manada olmasada bireysel olarak çalışma saatlerimizi kısmaya çalışıyoruz. Misafirliklerimiz daha çok artıyor. Cami’lere bir yığılma oluyor. Cami’lerde verilen iftarlar ile toplum daha çok birbirini görebiliyor. Artık ikinci 15 günlük diliminde değişik cemaat ve cami’ler sadaka toplamaya başlayacak. Telefonlarımız bu konuda daha fazla çalacak.Türkiye’deki yakınlarından kötü durumda olanlar için yardım talep edenler olacak.

Amerika’daki Türkiye toplumu hep veren oluyor çok şükür. Satın alınan onlarca cami, kültür merkezleri, Türkiye’ye destek olmak için verilen binlerce dolar’lık sadakalar ile artık Amerika’daki Türkiye toplumu adeta hayır yarışına girmiş durumda. Ben tabi bu yapılan yardımların doğruluk veya yanlışlığını tartışmayı da kendime yakıştıramıyorum. Kişinin kendi hür iradesi ile verdiği ve gönlünden geçen bir olay. Bize buna sadece saygı duymak düşer.

Ama artık bir gerçek var ki her geçen gün sayıları artan ve artık ikinci nesile ulaşan Amerika’daki Türkiye toplumu Ramazan ayını daha bir coşkulu ve heyecan ile karşılıyor. Bunu gözlemlemek kültür ve inancımızı yaşatma adına fevkalede olumlu…

Geleceğimize daha aydınlık bakabiliyoruz..

Mahmut Özdamar / Pennsylvania

 

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?