Amerika’da terör uyarı sistemi değişiyor

11 Eylül saldırıları ile birlikte Amerikalıların günlük hayatının bir parçası haline dönüştürülen terör uyarı sistemi değişiyor. İç Güvenlik Bakanı Janet Napolitano terör uyarı sisteminde ‘renkler’ yerine daha çok vatandaş sorumluluğuna dayalı ‘ikaz sistemini’ getiriyor. Bu değişikliğin Kongre’den de kabul görmesi bekleniyor.

Bugün Amerika’da terör uyarı ikazında beş farklı renk kullanılıyor. Yeşil, mavi, turuncu, sarı ve kırmızıdan oluşuyor. Bunların yalnızca ikisinde kamuoyuna yönelik ikaz yapılırken diğer üç renk daha çok ülkenin güvenlik birimlerinin terör ile ilgili durumu ifade de kullandığı biliniyor. Son dört yıldır Amerikan havalimanın da terör ikaz seviyesi turuncu renkte.

Yeni terör ikaz sistemini tanıtımını New York’taki Grand Central’da yapan Bakan Napolitano şöyle devam etti; ‘‘Hoşçakal turuncu. Bu uygulama haftaya kaldırılacak. Bunun yerine vatandaşlık sorumluluğunu daha yüksek olan ve terör saldırılarına karşı daha fazla katkı yapabilecekleri uygulamaya geçilecek.’’


Bakan’ın verdiği bilgiye göre yeni uygulamada, şüpheli herhangi bir durumu ya da kişileri gören, bilen vatandaşların sosyal iletişim ağlarını kullanarak güvenlik birimlerine ulaşmalarını amaçlıyor. Metro’da, otelde ya da topluma açık mekanlarda halkın şüphelendikleri kimseleri kolluk güçlerine ihbar etmesini amaçlayan yeni uygulamaya Temsilciler Meclisi’nin İç Güvenlik Komitesi başkanı olan Cumhuriyetçi Parti Peter King tarafından da benimsendiği öğrenildi.

SEZAI KALAYCI, NEW YORK / Zaman

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?