Amerika’da Türk Şehri Paterson

Amerika’da Türk Şehri Paterson. Amerika’da Türk nüfusun en yoğun yaşadığı yerlerin başında gelen New Jersey’deki Paterson kenti, camisi, kahvehanesi, restoranı ve marketiyle Anadolu’dan bir şehir görünümünde.

İngilizceye hiç ihtiyaç duymadığınız bu şehirde kolunuzu sallasanız bir Türke çarpıyor.

New Jersey’in en büyük üçüncü şehri olan Paterson, ABD’deki Türklerin bir arada yoğun olarak yaşadığı tek şehir olarak göze çarpıyor. Yapılan sayımlara göre şehirde yaklaşık olarak 30 bin Türk yaşıyor. ABD’deki Türk nüfusun toplam 400 bin olduğu düşünülürse, bu hiç de azımsanmayacak bir rakam. Zaten Paterson’a adımınızı atar atmaz sizi küçük bir Türkiye sarıp sarmalıyor.

Şehrin ana caddesine girdiğiniz andan itibaren her adım başında bir Türk restoranına ya da Türk marketine rastlıyorsunuz. Akabinde gözünüze Türk bayrağı ile süslenmiş berber, telefoncu, seyahat acentası, avukat, doktor tabelaları ilişiyor.

Biraz daha ilerlediğinizde ise Türk erkeğinin vazgeçilmez mekanı olan kahvehanelerden sokağa taşan tavla pullarının sesini duyuyorsunuz. Bambaşka bir kıtada memleketinize dair aradığınız ne varsa bulabileceğiniz Paterson’da yaşayan Türkleri ve yaptıkları işleri belli bir kategori ile sınırlandırmak pek mümkün olamasa da, birçok kişinin Amerikan rüyasını bu kasabada görmeye başladığını söylemek abartı olmaz.

Soluğu ABD’de alanların yolları bir şekilde buraya düşüyor. Çünkü burada yaşamak, çalışma izni olmadan bile kolay bir iş bulup, hayallerini başlatmak demek. O yüzden de Paterson’da yaşayan herkesin bir hikayesi var.

Bunlardan biri Istanbul Market’te çalışan Dursun Şahin (47). Türkiye’de 2000 yılında yaşanan ekonomik kriz sonrasında yolu Amerika’ya düşen Şahin, Türkiye’de ziraat mühendisi olarak çalışıyormuş. Marketin açıldığı ilk dönemden beri burada çalışan Dursun Şahin, marketlerinde Türkiye’deki herhangi bir markette var olan her türlü ürünün olduğunu söylüyor. Ramazan ayında işlerin daha da arttığını belirten Şahin, özellikle hafta sonları diğer şehirlerden hatta eyaletlerden gelen pek çok müşterileri olduğunun da altını çiziyor.

EN SEVİLEN İŞ KOLU RESTORANCILIK

Paterson‘ın ana caddesindeki bir başka ilginç dükkan ise Türkiyem Video. Türk dergilerinden kitaplara, futbol takım formalarından nazarlıklara, Türk şarkıcıların CD’lerine kadar her şeyi bulabildiğiniz dükkanın esas faaliyet alanının telefon olduğuna inanamıyorsunuz. Eşini birkaç yıl önce genç yaşında kaybeden Meliha Şahan‘ın işlettiği dükkanda aynı zamanda Türk televizyonlarında yayınlanan dizileri de bulabiliyorsunuz. Özellikle orta yaş üstü dizi müdavimleri düzenli olarak gelip, sevdikleri dizilerin CD çekimlerini alıp evlerinin yolunu tutuyor.

Paterson’da Türklerin en çok sevdiği iş kolu ise restorancılık. Kentin ana caddesinde onlarca Türk restoranı bulunuyor. Pidecisinden köftecisine, kebapçısından sulu yemekçisine kadar çok farklı alternatiflerin bulunduğu caddede ayrıca değişik pastaneler de var. Bu mekanlarda tatlı ve pastanın yanı sıra çiğ börek de satılıyor. Ancak bizim Paterson ziyaretimiz Ramazan’a denk geldiği için restoranlar genellikle boştu.

Bu sırada konuştuğumuz Star Pide’nin sahibi Gürsel Tekin (36), camilerde verilen iftarlar dolayısıyla Ramazan’da işlerin yavaşladığını söylüyor. 11 yıldır Amerika’da bulunan ve aslen Giresunlu olan Tekin, ABD’ye geldiği ilk birkaç yıl gaz istasyonlarında daha sonra da pidecide çalışmış. Nihayet kendi iş yerini açan Tekin, ailesiyle birlikte Paterson’da yaşıyor. Burada kendilerini Türkiye’de gibi hissettiklerini söyleyen Tekin, bu şehrin sınırları içinde İngilizce konuşmaya ihtiyaç duymadığını da ekliyor.

PATRON KOŞ, TURİST GELDİ!

Paterson’da yaşayan Türkler, tıpkı Türkiye’deki gibi dükkanların önünde oturmaya bayılıyor. Bu yüzden olsa gerek mahallerine yeni gelenleri hemen anlıyorlar. “Sen buralarda yenisin, ne zaman geldin” ile muhabbete başlayan Patersonlı Türkler, şehrin ne kadar Türk olduğunu vurgulamak için hemen şu hikayeyi anlatıyor: Paterson’daki Türk bakkalına bir gün Amerikalı bir müşteri girer. Karşısında Amerikalı müşteriyi gören çırak şaşkınlıkla kapının önünde oturan ustasına seslenir: “Patron koş, turist geldi.”

PİDE SIRALARI OLUŞUYOR

Paterson’da özellikle Ramazan boyunca en popüler mekan şehirdeki tek Türk fırını Taşkın Bakery. Hatta bu ay boyunca Türkiye’deki fırınları aratmayan pide sıraları oluyormuş. Gerçekten de fırına yaklaştıkça etrafı mis gibi bir pide kokusu sarıyor. Bir de üstüne tezgahtarın ‘Pideniz yumurtalı mı olsun yumurtasız mı’ sorusunu duymayagörün. Bir anda kendimizi Amerika’nın ortasında değil de, mahallemizin fırınında gibi hissediyoruz.

Taşkın Bakery’nin sahibi Kadir Taşkın, Paterson’daki Amerikan rüyasını gerçekleştiren en önemli isimlerden biri. 22 yıl önce Afyon Elmadağ’dan yola çıkan Taşkın, uzun yıllar pizzacılarda çalıştıktan sonra bu pizza hamuruyla klasik Türk pidesi yapmaya karar veriyor. 1997 yılında küçücük bir dükkanda işe başlıyor. Şu anda hem New York hem de New Jersey’deki Türk restoranlarına ve aynı zamanda buralardaki büyük marketlere ürün dağıtımı yapıyor. Önümüzdeki aylarda New York ve Washington’da iki ekmek fabrikası daha açmak isteyen Taşkın’ın asıl hedefi ise Amerika’nın her yerine Türk pidesi satmak.

(DİLEK SANCILI / USASABAH)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?