Amerika’da yaşayan Ahıskalılar Oy Kullandı

Amerika Birlesik Devletlerin (ABD) ‘de nefesler tutuldu .Uzun bir kampanyanın sonunda gülen tarafın kim olacağı merak konusu.

ABD`deki bu önemli yarışta bir ilk de gerçekleşti. 2005 yılında başlatılan bir programla ABD`ye göç eden Ahıskalılar bu seçimde sandık başına gitti. ABD’ye göç eden Ahıskalıların yaklaşık %80 i bugün Amerika vatandaşı oldu. Amerika kanunlarına göre seçme hakkına sahip olan Ahıskalılar bu seçimde demokrasinin gereği olarak sandık başına gitti.

Amerika’da en çok Ahıskalının yaşadığı şehir olan Dayton`da seçim heyacanı yaşandı.Seçim bürolarında bir çok Ahıskalı Amerika vatandaşının demokraside söz sahibi olmak için oylarını kullandığı görüldü.

Oy kullanan Ahıskalılardan Hasan İskandarBugün oyumuzu kullanmak üzere ailece buraya geldik‘ dedi.Ailesinde 4 kişinin oy hakkı olduğunu belirten İskandar, `İrademizin sandığa yansıması bizim için çok anlamlı`dedi.

Oy kullanan diğer Ahıskalı Yusuf Mahmudov şunları söyledi: 2 yasındayken anne kucağında Ahiska`dan sürülmüşüz ve oradan oraya göç ettirilmişiz.7 sene önce bu memlekete geldik ve artık insanlığın gereği olarak bir çok hakka sahip olduk.Bugün dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olan ABD`de, bugün temsilcilerimizi seçiyoruz.

Ayrıca Mahmudov, ‘Ahıskalıların ve Türkiye`nin menfatı bizim için çok önemli ve oyumuzun rengide bu istikamettedir‘ dedi.

AlaturkaOnline.com /Dayton

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?