Amerika’daki öğrenciler için iftar seferberliği

Turk aileler, Ramazan ayinda ogrencileri yalniz birakmiyorAmerika’da yaşayan Türk aileler, Ramazan ayı boyunca gurbette okuyan öğrencileri iftar sofralarında ağırlamak için adeta birbiriyle yarışıyor.

Memleketlerinden binlerce kilometre uzakta dili, dini ve kültürü farklı bir ülkeye eğitim için gelen gençlere kapılarını açan aileler, Ramazan heyecanını doyasıya yaşıyor. Türkiye’de kurulan iftar sofralarının özlemini duyan gençler ise bu davetler sayesinde özlemlerini bir nebze de olsa azaltmaya çalışıyor.

47 yıldır New Jersey‘de yaşayan Necdet Tabaru (70), her yıl Ramazan ayında öğrencileri ağırlayan esnaflardan sadece biri. Yıllardır öğrencilerle birlikte iftar sofrasına oturmanın heyecanını yaşadığını söyleyen Tabaru, “Hayatta olduğum sürece öğrencileri soframdan eksik etmek istemiyorum. Bu sofralar evimizin bereketi” diyor. Yaklaşık yarım asır önce ABD’ye yerleşen Kırım kökenli Tabaru, son yıllarda artan öğrenci sayısının kendilerine sunulmuş bir nimet olduğunu ifade ediyor. “1980’li yıllara kadar Ramazan’da misafir edecek kimse bulamazdık” diyen Türk esnaf, 1995’ten sonra Türk nüfusunun artması ile birlikte iftarların çok daha zevkli geçtiğini söylüyor. Tabaru, “Daha önce iftara davet edecek insan bulamazken şimdi öğrencilere iftar verebilmek için sıra bekliyoruz. Bu çok mutluluk verici bir durum. Allah misafir öğrencilerin eksiliğini vermesin.” diyor.

Ramazan ayının gelişi ile ayrı bir heyecan yaşadıklarını ifade eden Kırım kökenli Türk, evinde ağırladığı öğrencilere, misafirden çok kendi çocukları gibi ehemmiyet gösteriyor. Tabaru duygularını şu sözlerle ifade ediyor: “Artık günümüzdeki Ramazanlar çok daha zevkli geçiyor. Bir yandan camilerde kılınan teravihler, diğer yandan evinize gelen misafirler. Bunlar insana çok daha farklı bir Ramazan yaşatıyor. Biz de elimizden geldiğince bu Ramazan sofralarını kurmaya devam edeceğiz.”

Kurulan iftar sofralarında Anadolu’nun her yöresinden öğrenci bulmak mümkün. Türki cumhuriyetlerden gelen öğrenciler de Anadolu’dan gelen arkadaşlarına katılıyor. İftar davetlerine giden New Jersey Teknik Üniversitesi (NJIT) öğrencilerinden Ali Erşen, gurbette Türk ailelerinin yakın ilgisini görmenin kendilerine büyük mutluluk verdiğini söylüyor. Yıllardır Ramazan ayını ailesinden ayrı geçiren Erşen, özenle hazırlanan yemeklerin yanı sıra, ev sahiplerinin misafirperverliği ve samimiyetinden çok memnun.

Bir başka öğrenci Okan Özkan ise, her Ramazan annesinin yemeklerine büyük özlem duyduğunu fakat Türk ailelerin iftar davetleri ile gurbette çok daha farklı bir iftar yaşadıklarını belirtiyor. Ramazan boyunca her akşam iftara davet edildiklerini hatırlatan Özkan,ABD’de her gün bir iftar yemeğine davetli olacağımı düşünmezdim. İnsanların öğrencilere bu kadar ilgi göstermesi beni çok şaşırttı. Hatta bazı akşamlar, iftar davetlerimiz çakışıyor. Gurbette bizi yalnız bırakmayan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

(CİHAN)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?