Amerikadaki Türk bilim insanlarına çağrı

Türk Amerikan Bilim Adamları ve Akademisyenleri Derneği’nin 5’inci Yıllık Konferansı, ABD’nin başkenti Washington’da düzenleniyor.

Türk Amerikan Bilim Adamları ve Akademisyenleri Derneği’nin (TASSA) iki gün sürecek 5’inci Yıllık Konferansı, ABD’nin başkenti Washington’da görkemli bir katılımla düzenleniyor.

Maryland Üniversitesi Robert H. Smith İş Okulu’nda ”Türkiye ile ABD arasında sürdürülebilir bilim köprüsü inşa etmek” vizyonuyla düzenlenen konferansa, gerek ABD’de yaşayan gerekse Türkiye’den gelen 400 civarında Türk, Türk Amerikalı ve ABD’li akademisyen, bilim insanı ve öğrenci topluluğunun yanısıra, Türkiye’den Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Gökhan Çetinsaya ile Türkiye’deki birçok üniversitenin rektörü de katılıyor.

Türk ve Amerikan bilim insanları arasında dinamik platform ve forum oluşturmayı hedefleyen TASSA konferansında, Türkiye ve ABD arasındaki bilimsel ve teknolojik işbirliğini artıracak tartışma ve sunumlar yapılıyor.

Bilim diplomasisine önem veriyoruz
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Davut Kavranoğlu, Washington’daki temasları çerçevesinde ABD hükümetinin bilim ve teknolojiyle alakalı yetkilileriyle faydalı görüşmeler yaptıklarını bildirerek, ”Hepsinin bizimle birlikte çalışmak, tecrübelerinden faydalanmamız için bize yardımcı olmak konusunda son derece açık fikirli ve kollarının açık olduğunu gördük. Bundan çok memnun olduk” dedi.

Kavranoğlu, Washington’da bulunduğu süre içerisinde Amerikan hükümetinin çok çeşitli sahalarındaki yetkilileriyle de bir araya geldiklerini, Beyaz Saray’da Başkan Barack Obama’nın Bilim ve Teknoloji Danışmanı ve Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Politikaları Ofisi Direktörü John Holdren ve ekibiyle, ABD Ulusal Bilim Vakfı’nın yöneticileriyle, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bilim ve teknolojiyle ilgili yetkilileriyle ve ABD Deniz Araştırmaları Ofisi yetkilileriyle görüşmeler yaptıklarını bildirdi.
Kavranoğlu, Türkiye olarak bilim diplomasisine verdikleri önemin de altını çizmek istediğini belirterek, dünyanın çeşitli yerlerine bilim elçisi atama projelerini hatırlattı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Vekili Jonathan Margolis de Türkiye ile ABD arasında bilim ve teknoloji alanında iyi düzeyde bir işbirliğinin olduğunu ve farklı alanlarda birçok ortak araştırma projesinin yürütüldüğünü belirtti.
Margolis, TASSA konferansına katılan Türk bilim insanları ve akademisyenlerinin uzmanlık düzeyi ve bilgi birikiminden çok etkilendiğini de sözlerine ekledi.

ABD’deki Türk bilim insanlarına çağrı
Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, ABD’nin başkenti Washington’da, Türk Amerikan Bilim İnsanları ve Akademisyenleri Derneği’nin (TASSA) 5. Yıllık Konferansı’nın açılışında konuştu.

Burada ABD’de yaşayan Türk bilim insanlarına seslenen Tan, ”Amerikan üniversitelerinin sunduğu fırsatları terk etmenizi istemiyorum, bu gerçekçi olmaz. Ama sizi, Türkiye’de zaman geçirmeye ve başarılarınızı gençlerle paylaşmaya, onlara yol göstermeye çağırıyorum” dedi.

Tan, şunları kaydetti:
”Türkiye’deki konferanslara katılmanızı, yaz okullarında eğitim vermenizi ya da izinlerinizi Türk üniversitelerinde geçirmenizi umuyorum. Türkiye’de sizin deneyimlerinizden faydalanacak ve ilham alacak yüz binlerce genç bulunmakta. Onlarla Amerika’daki deneyimlerinizi paylaşın. Burada başarılı olmuş kişiler olarak, kendi vatanınızda bilimi desteklemek için işbirliği kanalı açmanız çok önemli. Bunun iki tarafa da yarar getirecek bir egzersiz olacağına inanıyorum, çünkü muhtemelen sizin gelecekte asistanlarınız olacak genç yetenekler keşfedeceksiniz.
Bunun yanında, yabancı meslektaşlarınızı Türkiye’de eğitim verme ve araştırma yapma yönünde teşvik edebilirsiniz. Öğrencilerinize, öğrenci değişim programlarına katılmalarını tavsiye edin. Bu, birbirimizi daha iyi anlamamıza yardımcı olacaktır.”
Tan konuşmasının sonunda ”Sizden bir tane mütevazi bir dileğim var. TASSA’nın bir sonraki konferansında, aramızda bilim dallarında Nobel ödülü sahibi bir Türk olacağını umuyorum” ifadesini kullandı. (WASHINGTON – Mehmet Toroğlu-AA )

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?