Amerika’daki Türk çocukları 23 Nisan’ı coşkuyla kutladı

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, New York kentinde Atatürk Okulu öğrencilerinin katılımıyla kutlandı.

Manhattan’da yapılan etkinliğe Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan, New York Başkonsolosu Mehmet Samsar, Türk-Amerikan Dernekleri Federasyonu Başkanı Kaya Boztepe, Atatürk Okulu öğrencileri, veliler ve çok sayıda davetli katıldı.

Türk ve Amerikan milli marşlarının okunmasıyla başlayan etkinlikte Büyükelçi Apakan, 23 Nisan’ın Türkiye’de ulusal bir nitelik olmasının yanısıra dünya çapında da bilinmeye başladığını ve uluslararası kimliğinin her geçen yıl arttığını anlattı.

Amerika’da yaşayan Türklere çocuklarını 23 Nisan anlayışı ile yetiştirdikleri için teşekkür eden Apakan, Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı büyük coşkuyla New York’ta kutlamaktan gurur duyduğunu ifade etti.

Başkonsolos Mehmet Samsar da uzun zorlu mücadeleden sonra ulusal bağımsızlığın tescil edildiği bayram olan 23 Nisan’ı New York’ta her yıl Türk çocuklarla kutlamanın mutluluk verici olduğunu söyledi.

Etkinliğe katılan Atatürk Okulu çocukları şiirler, şarkılar ve tiyatro gösterileriyle güne renk kattı. Tiyatro salonunu dolduran veliler çocuklarının sahnedeki başarısı karşısında zaman zaman duygulandı.

Öğrencilerin harmandalı, çiftetelli halk danslarını da sundukları etkinlikte, küçükler için de Karagöz’le Hacivat gösterisi yapıldı.

New York ve New Jersey’de yaşayan Türklerin çoğunlukla katıldığı etkinlikte veliler çocuklarıyla sıkça fotoğraf çektirerek günü ölümsüzleştirdiler.

BÜYÜKELÇİSİ TAN’IN MAKAM KOLTUĞUNA, TÜRK AİLELERİN ÇOCUKLARI OTURDU

Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Namık Tan, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla, ABD’de yaşayan Türk çocukları ağırladı.

Eşi Fügen Tan ile birlikte, başkent civarında yaşayan Türk ailelerin çocukları ile Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi’nin (ATAA) Türkçe kurslarına giden öğrencilerin oluşturduğu grubu büyükelçilik konutunda kabul eden Büyükelçi Tan, çocukların bayramını kutladı.

Çocuklara günün anlamı ve Atatürk ile ilgili sorular soran Tan, konuşmasında da, istikbalin çocuklar olduğunu belirterek, konuklara, “Çocuklarımızı, ülkelerine bağlı, ülkelerini seven, ülkelerinin geçmişini bilen ve ülkeleri için kalpleri atan bir şekilde, bu bilinçle yetiştirmeniz lazım” dedi.

Ulu Önder Atatürk’ün bugünü çocuklara emanet ettiğini hatırlatan Tan, “Bugün Türk bayrağını gururla sallayacaksınız, hep yukarıda tutacaksınız. Sizin gururlanmanız için çok büyük bir neden var, size bir bayram hediye edilmiş. Dünyanın hiçbir ülkesinde çocukların bir bayramı yok. Onun için gururla kutlayacaksınız. Bugün istediğiniz yaramazlığı yapabilirsiniz” diye konuştu.

Daha sonra, öğrencilerin makam koltuğuna kimin geçeceği konusunda kararsız kalması üzerine Büyükelçi Tan, hepsini sırasıyla “günün büyükelçisi” yaparak, koltuğuna oturttu. Tan ve eşi Fügen Tan, çocuklara konutu da gezdirdi.

ORANGE COUNTY TÜRK OKULU’NDA ÇOŞKULU KUTLAMA

California Eyaleti’nde ise, Orange County Türk Okulu’nun 4. Geleneksel 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları okulun bulunduğu Irvine şehrinin kaymakamı Sukhee Kang’ın da katılımyla gerçekleşti.

California Eyaleti’nin güneyindeki Türk derneklerinden, Orange County Turkish American Association (OCTAA) bünyesindeki Orange County Türk Okulu’nun 4. Geleneksel 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlaması 24 Nisan 2010 Cumartesi günü gerçekleştirildi.

Büyük bir coşku içinde geçen kutlamalara Irvine Şehri’nin kaymakamı Sukhee Kang, Türkiye Cumhuriyeti Los Angeles Konsolos Muavini Arif Çelik ve Los Angeles Eğitim Ateşesi Seyithan Razi de katıldı. Kutlamalarda Irvine şehri kaymakamı Sukhee Kang Irvine şehrinin 23 Nisan tarihini “Türk Kültür Mirası ve Çocuk günü” olarak tanıdığını gösteren belgeyi OCTAA başkanı Ersin Şengül’e takdim etti. Böylece Irvine şehri California eyaletinde 23 Nisan’ı Çocuk Bayramı olarak kabul eden şehirler arasında yerini aldı.

OCTAA Başkanı Ersin Şengül,“Ata’mızın bizlere emanet ettiği laik cumhuriyetimizi devralacak gelecek nesli en az bizim kadar heyecanlı ve kararlı görmek bizi çok mutlu ediyor. Çocuklarımız her konuda bizi de aşacaklar, Türkiye’mizi hakettiği yere taşıyacaklar, buna şüphe yok. OCTAA olarak toplumumuzun da desteğiyle çalışmalarımıza tüm hızımızla devam edeceğiz. Bu güzel günümüzde bizi yalnız bırakmayan Sukhee Kang’a da ayrıca şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Kutlamalar sırasında Orange County Türk Okulu’nun öğrencilerinin okuduğu şiirler ve söyledikleri şarkılar büyük beğeni topladı. Okul öğrencilerinin sahnelediği “Bugün Ne Dediniz?” isimli piyes ise seyredenleri kahkahalara boğdu.

Orange County çevresinde yaşayan 200 kişinin katıldığı kutlamalar hakkında Orange County Türk Okulu’nun direktörü Ayça Altıntığ, “4. yılımızda rekor bir kalabalığa ulaştık. Baştan sona çok başarılı geçti kutlamalarımız. Orange County bölgesinde büyüyen Turk çocuklarına Atatürk ilkelerini, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’ni tanıtmayı amaçlayan okulumuzun önümüzdeki okul yılında öğrenci sayısında artış olacağını umuyoruz. Bölgedeki Türk toplumuna okulumuza gösterdikleri sınırsız destek için teşekkür ediyoruz” dedi.

hurriyetusa.com

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?