Amerika’daki Türkler Oy Kullanmaya Başladı

ABD Oy Kullanma Basladi

Amerika’daki Türkler Oy Kullanmaya Başladı. ABD’de yaşayan Türkler, Washington’daki büyükelçilikte ve New York, Boston, Miami, Los Angeles, Chicago ve Houston başkonsolosluklarında oy kullanabilecek.

ABD’de yaşayan Türkler sandık başında

ABD’de yaşayan Türk vatandaşları, anayasa değişikliğine ilişkin gerçekleştirilecek halk oylaması için sandık başına geldi. Oylama öncesi Washington Büyükelçiliği’ndeki sandık görevlileri son hazırlıklarını tamamladı.

Washington’da yaşayan Türk vatandaşlar, oylarını Washington Büyükelçiliği’nde kullandı.

Türkiye’nin ABD Büyükelçisi Serdar Kılıç ve eşi Sinem Kılıç da oylarını Washington Büyükelçiliği’nde kullandı.

Washington’da oy kullanma işlemi başladı

Anayasa değişikliği halk oylaması için ABD’de başkent Washington ve civarında yaşayan Türk vatandaşları, Washington Büyükelçiliğinde kurulan sandıklarda oylarını kullanmaya başladı.

9 Nisan’a kadar devam edecek oy kullanma işleminin ilk saatlerinde çok sayıda vatandaşın oylarını kullanmak için büyükelçiliğe geldiği görüldü. Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç da ilk gün oyunu kullandı.

Daha sonra basın mensuplarına kısa bir açıklama yapan Büyükelçi Kılıç, diğer ülkelerde olduğu gibi ABD’deki Türk vatandaşlarının da 4. kez bu demokratik haklarını kullanabildiklerini ve Türkiye’deki gelişmelere ilişkin görüşlerini oylarıyla ortaya koyduklarını belirtti.

Vatandaşların huzur içinde oylarını kullanabilmeleri için gerekli tüm tedbirleri aldıklarını hatırlatan Kılıç, “Sonucun, vatanımız ve milletimiz için hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.” dedi.

– 9 Nisan’a kadar oy verme işlemi sürecek

Kılıç, 9 Nisan’a kadar her gün sabah 09.00’dan akşam 09.00’a kadar ABD genelindeki 7 sandıkta oy kullanma işleminin devam edeceğini kaydetti.

Ayrıca bu yıl Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) almış olduğu bir kararla ABD’deki vatandaşların, yaşadıkları eyalet neresi olursa olsun başka bir yerdeki sandıkta da oylarını kullanabileceklerini hatırlatan Kılıç, bunun çok büyük bir kolaylık olduğunu söyledi.

Yurt dışındaki seçmen kütüklerinin birleştirilmesinden dolayı ABD’de yaşayan bir Türk vatandaşının başka bir ülkede dahi oyunu kullanabileceğine dikkat çeken Kılıç, “Vatandaşlarımızın bu demokratik haklarını kullanabilmelerini teminen YSK gerekli düzenlemeleri yaptı. Biz de buna göre tüm tedbirlerimizi aldık.” ifadesini kullandı.

– Yoğun katılım bekleniyor

Vatandaşların halk oylamasına yoğun bir şekilde katılıp oy kullanmaları çağrısında bulunan Büyükelçi Kılıç, son seçimde ABD’de yüzde 30 civarında olan katılım oranının bu seçimde biraz daha yükseleceğine inandığını belirtti.

ABD’de yaşayan Türkler, Washington’daki büyükelçilikte ve New York, Boston, Miami, Los Angeles, Chicago ve Houston başkonsolosluklarında oy kullanabilecek. ABD genelinde 100 bin, New York çevresinde ise 40 bin civarında kayıtlı seçmen bulunuyor.

New York’ta oy kullanma işlemi başladı

ABD’de yaşayan Türk vatandaşları, 16 Nisan’da yapılacak anayasa değişikliği halk oylaması için oy kullanmaya başladı. New York Başkonsolosluğu’nda kurulan seçim sandıklarında sabah erken saatlerde gelen vatandaşlar oylarını kullandı.

ABD’deki kayıtlı seçmenler, Türkiye’de 16 Nisan’da yapılacak anayasa değişikliği halk oylaması için oy kullanmaya başladı.

ABD’deki 7 temsilcilikte oy verme işlemi için hazırlıklar tamamlandı ve seçim merkezlerine sabah erken saatlerde gelen vatandaşlar oylarını kullandı.

ABD’de yaşayan 100 binden fazla Türk seçmen, New York, Washington D.C, Boston, Miami, Houston, Chicago ve Los Angeles’taki temsilciliklerde 9 Nisan Pazar gününe kadar, 09.00-21.00 saatlerinde, hafta sonu dahil oy verebilecek.

Türkiye’nin New York Başkonsolosu Ertan Yalçın,yaptığı açıklamada, New York’ta oy verme işlemininin başladığını ve üç saat içinde 300’den fazla oy kullanıldığını söyledi.

Seçmenlerin üzerinde T.C. kimlik numarası olan geçerli bir kimlikle 9 gün boyunca oy verebileceklerini ifade eden Yalçın, New York bölgesinde kayıtlı 38 bin 407 seçmenin olduğunu belirtti.

ABD’deki seçmenlerin diledikleri yerlerde oy kullanabileceğine dikkati çeken Yalçın, New York’un daha merkezi olması nedeniyle burada daha fazla seçmenin oy kullanmasını beklediklerini kaydetti.

Türkiye’de 1 Kasım 2015’teki gerçekleştirilen genel seçimde oy kullanma oranın yüzde 28 olduğunu hatırlatan Yalçın, Yüksek Seçim Kurulunun getirdiği yeni düzenlemelerle bu kez oy katılım oranının artmasını beklediklerini ifade etti.

Yalçın, oyların 10 Nisan’da Dışişleri Bakanlığının özel kuryeleri tarafından Türk Hava Yolları ile partili sandık saklama kurulu üyelerinin de eşliğinde İstanbul’daki yurt dışı seçim bölgesi bürosuna götürüleceğini sözlerine ekledi.

New York Başkonsolosluğunda oyunu kullanan Onur Nal, Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirterek, “Oyumuzu kullandık, vatana millete hayırlı olsun.” dedi.

Necmi Ayten ise, “Önceki seçimlere göre gerçekten daha güzel bir düzenleme var, hoşumuza gitti. Konsolosluğumuzun hizmetleri çok iyi, fazla sıra beklemeden oyumuzu kullandık. İnşallah hayırlısı olur.” diye konuştu.

Oy kullanma işleminin 9 gün sürmesinin çalışan insanlar için büyük bir avantaj olduğuna dikkati çeken Ayten, “Vatandaşa hizmet için her türlü imkan sağlanmış, her geçen gün daha da iyi şeyler oluyor. İnşallah ülkemiz için de çok faydalı olur.” diye ekledi.

Chicago’da oy kullanma işlemi başladı

ABD’nin Chicago kenti ve çevresinde yaşayan Türk vatandaşları, 16 Nisan’daki anayasa değişikliği referandumu için sandık başına gidiyor. Chicago Başkonsolosluğunda 9 Nisan’a kadar devam edecek oy kullanma işleminin ilk saatlerinde yaşanan yoğunluk dikkati çekti.

– ABD’de yaşayan Türk vatandaşları, 16 Nisan’daki anayasa değişikliği referandumu için oylarını kullanmaya başladı.

ABD’nin Chicago kenti ve çevresinde yaşayan Türk vatandaşları, 16 Nisan’daki anayasa değişikliği referandumu için sandık başına gidiyor

Chicago Başkonsolosluğunda 9 Nisan’a kadar devam edecek oy kullanma işleminin ilk saatlerinde yaşanan yoğunluk dikkati çekti.

Türkiye’nin Chicago Başkonsolosu Umut Acar,  yaptığı açıklamada, ABD genelinde kayıtlı 100 bin civarındaki Türk seçmenden yaklaşık 10 bininin Chicago ve çevresindeki eyaletlerde olduğunu söyledi.

Görüşleri ne olursa olsun, Türk seçmenleri oylarını kullanmaları için sandık başına davet eden Acar, vatandaşların oy kullanmaya gelirken Türk makamlarınca verilen kimlik belgeleri ve pasaportlarını getirmelerini unutmamaları gerektiği uyarısında bulundu.

Acar, 9 Nisan’a kadar sürecek oy verme işleminin 09.00-21.00 saatlerinde gerçekleştirilebileceğini sözlerine ekledi.

Vatandaşlardan Emine Ülgen Yalçın da ABD’de yaşayan çocuklarını ziyaret için bulunduğu Ohio’dan oy kullanabilmek için Chicago’ya geldiğini söyledi.

Halk oylamasının Türkiye için taşıdığı öneme dikkati çeken Yalçın, “Oyumuzu kullandık, vazifemizi yaptık. Her şey Türkiye’nin lehine ve çok güzel olsun istiyoruz.” diye konuştu.

Oy kullanmak için yaşadığı Ohio’dan annesi Ayla Alasya ile Chicago’ya gelen bilgisayar programcısı Mey Özkan da “Önemli bir oylama olduğunu düşünüyorum. Geçen sefer gelememiştim ama bu sefer ne yapıp edip annemle geldik. İnşallah sonuç hakkımızda hayırlı olur.” şeklinde konuştu.

Yurt dışında oy kullanma imkanından duyduğu memnuniyeti dile getiren anne Ayla Alasya da “Türkiye’nin gidişatından umutluyum, iyi işler yapılacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Oy kullanmak için yaklaşık 10 saatlik mesafe katederek Chicago’ya geldiğini belirten doktora öğrencisi Alper Çınar da “Geleceğimizi etkileyecek çok önemli bir seçim olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle onca yol gelerek oyumu kullandım.” değerlendirmesinde bulundu.

Mineapolis’te eğitim alan Özge Erşan da “Doktora öğrencisiyim. Devletimizin iyiliği için, geleceğimizi belirlemek adına oy kullanmak için Chicago’ya geldim. Yurt dışında oy kullanabilmemize olanak sağlandığı için teşekkür ediyorum.” dedi.

Sandığa 1,5 yaşındaki kızı Melinda Menekşe ile gelen veri analisti Aylin Çeltik de “Oy kullanmak için Indiana’dan Chicago’ya geldim. Yurt dışında oy kullanma imkanı bulduğumuz için çok mutluyum. Umarım ülkemiz için hayırlı olur.” görüşünü paylaştı.

ABD’de yaşayan Türkler, Chicago Başkonsolosluğunun yanı sıra Washington’daki büyükelçilikte, New York, Boston, Miami, Los Angeles ve Houston başkonsolosluklarında da oy kullanabilecek.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?