Amerika’daki Türklerin İki Yüzlülüğü

Amerikaki Turklerin Iki Yuzlulugu

Amerika’daki Türklerin İki Yüzlülüğü. Bir kez daha gördük ki, Bize dokunmayan yılan bin yaşasın mantığında Amerika’da yaşamaya devam ediyoruz.

Son yaşanan olaylar gösteriyor ki, Amerika’da yaşayan Türkler, Demokrasiye, insan hakları ve özgürlüğe sahip çıkmayı sevmiyor.

Amerikalılar hem Müslümanlara hem de Demokrasiye sahip çıktılar

ABD Başkanı Donald Trump‘ın 27 Ocak Cuma günü imzaladığı başkanlık kararnamesi ile Amerika’nın sığınmacı kabulü programının 120 gün süreyle askıya alınması ve 7 Müslüman çoğunluklu ülke vatandaşlarına (Irak, İran, Suriye, Libya, Yemen, Somali ve Sudan ) 90 gün süreyle ülkeye giriş yasağı getirilmesini öngörülüyordu.

Sonrasında ise yedi ülke vatandaşlarına getirilen kısıtlamalarla ilgili ilk uygulamalar ve gözaltılar başladı.

Amerikalılar hem Müslümanlara hem de Demokrasiye sahip çıktılar. Başkan Donald Trump’ın sığınmacılara ve bazı Müslüman ülkelerin vatandaşlarına getirdiği ülkeye giriş yasağı geniş çaplı protesto eylemlerine neden oldu ve Amerika genelinde Müslümanlara Destek Gösterileri düzenlendi.

Hepimiz Müslümanız

New York, San Francisco, Portland, Boston, Los Angeles, Chicago havaalanlarına akın eden binlerce Amerikalı “Hepimiz Müslümanız” diye haykırarak yapılan adaletsizliğe dur dediler.

Biraraya gelen onlarca gönüllü avukat, uygulamaların haksız ve yasa dışı olduğu gerekçesiyle Müslüman göçmenlerin hakları için  havaalanlarında nöbet tutmaya başladı.

Donald Trump’ın imzaladığı kararname Amerikan değerlerine saldırı olarak nitelendirilirken, bircok bürokrat ve Belediye başkanı, ülke genelinde herkese çağrılarda bulunarak Başkan Trump’ın kararlarına karşı mücadele etmeye davet etti.

ABD’de federal mahkeme Trump’ın göçmen kararını askıya aldı.

Türk Çatı Derneklerinden Ses Yok

%98’i Müslüman Olan Bir Ülke ve Vatandaşlarının karara sessiz kalması düşündürdü.

Trump’ın politikalarını “küstahça ve tehlikeli” olarak tanımlayan birçok kurum sert kınama mesajları gönderirken Türk Çatı Derneklerinden halen bir tepki mesaji yayınlanmaması dikkatlerden kaçmadı.

ATAA (Türk Amerikan Dernekleri Topluluğu), TADF (Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu) ve hükümet desteğiyle kurulan TASC (Türk Amerikan Yönlendirme Komitesi) ve bunların altında çalışan dernekler yaşayanlara sessiz kaldı.

Amerika’daki Türk Bürokratlarından Ses Yok

Türk Büyükelçiliği ve Başkonsolosluklarının konu ile ilgili açıklama yapmaktan kaçındıkları gözlendi.

Olayların yaşanmasından itibaren Türk Kurumlarının Sosyal Medya hesaplarından konuyla alakalı hiçbir paylaşım yapılmadı.

Bize Dokunmayan Yılan

Yaşananlar, “ İmzalanan kararnamade yasaklanan ülkeler arasında Türkiye’nin olmaması ve Türkiye ile Trump arasında yeni kurulmaya çalışılan ilişkilerin zedeleneceği mantığıyla olaylara bakıldığı ” şeklinde yorumlanırken, “Biz İnsanlara haklı mücadelerinde destek olmazsak, sıra bize geldiğinde bizim haklarımız da yenildiğinde onlardan da bize destek olmalarını beklemeye hakkımız olmadığı gerçeği ” bir kez daha biz Türkler için büyük bir sınav olacak gibi gözüküyor.

Görünen o ki Amerika’da yasayan Türkler şu an itibariyle Demokrasi, İnsan Hakları, Adalet konularında sınıfta kaldı.

5 YORUMLAR

  1. Bizler Turkish American Gezi Platform olarak elimizden geleni yaptik, yapiyoruz ve yapacagiz…”Amerika’da yasayan Turkler” gibi bir genellemenin hatali oldugunu dusunuyoruz. Saygilar. TAGP Baskani, Bugra Bakan.

  2. Bu bilgileri nerden aldiniz bilmiyorum ama yanlisiniz var. Belki dernek olarak bir tepki gosterilmemis olunabilir, ama bizlerde o ‘Amerikalilar’in arasinda onlarla destek verdik. Yaziklar olsun sizeki bu sekilde kendi ulkenizin insanlarini kotuluyorsunuz!!!

  3. Amerika’da yasayan Turkler diye genellemeniz cok yanlis. Derneklerin sessizligi burada yasayan Turklerin de sessiz kaldigi anlamina gelmez.

  4. Kimin ne yaptigini bilmeden yargilamaniz yakisik almamis. Bizler Allah’in izniyle ve Ata’mizdan aldigimiz kuvvetle haksizliklara karsi mucadelemize her platformda devam edecegiz. Mustafa Kemal’in ahlakli sporculari adina Turkiye Cumhuriyeti Eski Milli Teniscisi Senem.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?