Amerikalı devin ‘ilaç’ı bir Türk olacak

ABD’li Eli Lilly, Mustafa Nevzat (MN) İlaç ile ‘şimdilik küçük ortak’ olmak için masaya oturdu.

Büyüklüğü 14 milyar dolara ulaşan ilaç pazarı uluslararası şirketleri Türkiye pazarına çekmeye devam ediyor. Gelen son haberlere göre ABD’li ilaç firması Eli Lilly&Co Türk jenerik ilaç üreticisi Mustafa Nevzat İlaç Sanayii ile olası bir ortaklık için masada. Wall Street Journal’ın (WSJ) haberine göre, görüşmeler henüz başlangıç aşamasında. Eli Lilly’nin bu hamlesini ‘Batılı şirketlerin büyüme potansiyeli nedeniyle gelişmekte olan ülkelerdeki ataklarının sonuncusu’ olarak değerlendiren gazete, Mustafa Nevzat İlaç’ın toplam değerinin 1 milyar dolar seviyesinde olduğu bilgisini de verdi. Şirket için devrede olan başka Batılı şirketler ve Ortadoğulu bir fonun da olduğu belirtilirken, Eli Lilly’nin şimdilik ‘küçük ortak’ olmak istediği, ileride hâkim ortak olmak isteyebileceği dile getirildi. Mustafa Nevzat’ı satın almanın yerel dağıtım avantajı sağlamasının yanı sıra düşük maliyetli üretim imkânı sağlayabileceği vurgulandı.

TÜRKİYE DİKKAT ÇEKİYOR
Son yıllarda uluslararası ilaç firmaları ekonomik büyümenin yavaşladığı ve ürün satışlarının belli bir doygunluğa ulaştığı Batı pazarları yerine ‘Doğu’ ve ‘Güney’ bölgelerine odaklanmayı tercih ediyor. Hatırlanacağı üzere Ekim 2010’da Pfizer, yaklaşık 250 milyon dolara Brezilyalı jenerik ilaç üreticisi Laboratorio Teuto Brasiliero’nun yüzde 40 hissesini satın almıştı. Uluslararası şirketlerdeki bu eğilim sadece ilaç sektöründe yaşanmıyor. Şubat 2011’de de alkollü içki devi Diageo Mey İçki’yi bünyesine katmıştı. Nitekim WSJ haberinde Türkiye’nin Batılı şirketlerin aradığı yeni pazarlar arasında özellikle dikkat çekici bir konumda olduğunu vurguluyor. Gazete bunun nedenini ise 70 milyonun üzerindeki nüfus ve ekonomik kriz ile sekteye uğramış olsa da yine de iyi bir performans gösteren büyüme olarak gösteriyor.

2020’DE İLK 10’A GİRECEĞİZ
Türkiye’de ilaç pazarı özellikle 2000’li yılların başında hızlı bir büyüme gösterdi. 2003 yılında yüzde 10.8, 2004 yılında yüzde 16.2 büyüyen ilaç sektörü ilerleyen yıllarda ise yüzde 3-6’lar seviyesinde bir büyüme performansı göstererek 14 milyar dolar seviyesine geldi. Birkaç yıl öncesine kadar dünyada ilaç pazarı yüzde 5-6’lar seviyesinde büyürken Türkiye’de ilaç pazarının yüzde 10-12’ler seviyesinde büyümesi uluslararası şirketlerin gözlerini Türkiye pazarına çevirmişti.

Bugün Türkiye’de 300’e yakın ilaç firması bulunuyor, bunların 50’ye yakını yabancı kökenli. Pazar paylarına bakıldığında daha çok jenerik üretimi gerçekleştiren Türk şirketlerin sıralamada üst sıralarda yer aldığı görülüyor. Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşlarının sıralandığı İSO 500 listesine göre 2010 yılında 13 ilaç üretim şirketi ilk 500’e girmeyi başardı. Uluslararası denetim, danışmanlık ve vergi hizmetleri şirketi PricewaterhouseCoopers’ın (PwC) hazırladığı rapora göre, küresel ilaç pazarı 2020’de iki kat büyüyerek 1.3 trilyon dolara ulaşacak. Türkiye de en büyük 10 ilaç pazarından biri olacak. Rapora göre dünya genelinde ilaç talebindeki hızlı artış, küresel düzeyde nüfusun artışı, yaşlanma, obezitenin yaygınlaşması ve refah düzeyinin artması, sektörün büyümesini hızlandıracak. 2020 yılında dünya genelinde her 5 ilaçtan 1’inin E7 olarak anılan gelişmekte olan ülkeler Brezilya, Çin, Hindistan, Endonezya, Meksika, Rusya ve Türkiye’de satılması bekleniyor. Gelişmekte olan ülkelerde kronik rahatsızlıkların, gelişmiş ülkelerdekine benzer bir hal alması öngörülüyor. (haberturk)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?