Amerikalı Senatör Katz: Trabzon, Blueberry’de marka olabilir

Senator Katz - Trabzon  Blueberry

KARGİD davetlisi olarak Trabzon’a giden Maine Eyalet Senatörü Roger J. Katz,  iki ülke arasında ekonomik, eğitim ve kültürel alandaki ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi. 

Karadeniz İş Adamları Derneği’nin (KARGİD) davetlisi olarak Trabzon‘a giden Maine Eyalet Senatörü Roger J. Katz, iki ülke arasında ekonomik, eğitim ve kültürel alandaki ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi.

İstanbul, Ankara, İzmir ve Trabzon‘da eğitim ve ekonomi alanında sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ettiklerini belirten Senatör Katz, “Milletvekili arkadaşlarımla birlikte Türkiye ziyaretimizin her anında etrafımıza, ‘birlikte neler yapabiliriz, biz size ne verebiliriz, sizden ne alabiliriz’ çerçevesinden bakıyoruz. Trabzon’a da bu çerçeveden bakarken kendi eyaletimiz Maine’in en önemli ihracatından Blueberry ile ilgili bilgi birikimimizi paylaşabileceğimizi gördüm. Türkiye’de mavi yemiş, likapa ve yaban mersini olarak bilinen ‘blueberry’nin yetiştirilmesinden farklı alanda kullanım ve pazarlamasına kadar birçok alanda tecrübelerimizi paylaşabiliriz. Trabzon, doğası gereği blueberry yetiştirip pazarlamada önemli bir marka olabilir.” dedi.

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) açıklamalarda bulunan Senatör Katz, “Türkiye ile ABD’ye baktığımda ikisinin de köklü bir devlet olduğunu görüyorum. Biz Türkiye’ye göre genç bir devlet olmamıza rağmen demokrasimiz eski, Türkiye ise köklü bir devlet olmasına rağmen demokrasisi genç. Bu iki devletin birbirinden alabileceği çok şey var. İşbirliğimizin daha ileri noktaya ulaşması lazım. Konuşup tanıştıkça bizde olanların sizde olmadığını, sizde olanların ise bizde olmadığını görüyoruz. Bunun için daha çok görüşmemiz, konuşmamız gerekiyor. Bu gibi işbirliklerimiz küçük küçük başlar ve tanıştıkça da artar kanaatindeyim. Mesela, bizde pasta, börek, çikolatada kullanılan, çay ve meyve suyu olarak tüketilen blueberry sizde de var. Bunu geliştirebiliriz. Eyalet olarak üretiminde önemli bir noktada olduğumuz yengeç yetiştirme de size yardımcı olabilir, başka ülkelere satabiliriz. Yine ülkenizi ziyaretimizde, doğal kireç ve kuartz kumu içeren özel mineral granüllerinden oluşan kedi kumu gördüm. Bildiğim kadarıyla bizde böyle bir ürün yok ve ihtiyaç var.” şeklinde konuştu.

KARGİD BAŞKANI ALTINTAŞ: KARAR VERİCİLER DE LOBİLERİN ETKİSİNDE KALIYOR

ABD’li siyasetçilere Trabzon’da ev sahipliği yapan KARGİD Başkanı Ahmet Altıntaş ise iş birliğinin önemine dikkat çekti. Altıntaş, “ABD’deki lobiler var. Bu lobiler karar mercileri üzerinde çok etkinler. Karar vericiler de lobilerin etkisinde kalıyor. Biz istiyoruz ki bu lobiler Türkiye ile bir karar verilirken, ülkemizi ve insanımızı bilerek, tanıyarak karar versinler. Bunun için başta ABD olmak üzere hem ticaretimizi, işbirliğimizi geliştirmek hem de ülkemizin ilimizin tanıtımı yapmak üzere farklı ülkelerden siyasetçi, bürokrat ve iş adamlarını misafir ediyoruz. Konuklarımızın, ülkemizden ayrılırken farklı his ve duyguya sahip olduklarını görüyoruz. Bu da bizim için, ülkemiz için sevindirici bir gelişme. Bu ziyaretlerin lobi faaliyetleri açısından Türkiye’ye önemli katkısının olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

ABD’nin teknolojide geldiği noktanın inkar edilemeyeceğini ifade eden Altıntaş, “Bilim ve teknoloji açısından onlardan öğreneceğimiz çok şey var. Bu teknolojileri iş adamlarımız karşılıklı olarak değerlendirerek ülkemiz adına önemli şeyler yapabilirler. Yaptığımız etkinlikler sonrası, bizim insanımızın gelişmiş ülkelerin insanlarıyla iletişim kurma, teknolojiyi öğrenme ve yatım çekme konusunda çekimser olduğunu gördüm. Aramızdaki uçurumun büyüklüğünü görüp başaramayacağını söyleyenlerin sayısı az değil. Biz KARGİD olarak bu düşünceyi kırmaya ve iş adamlarımıza öncülük yapmaya çalışıyoruz. Hızlı bir ilerleme için bunun şart olduğunu düşünüyoruz.” diye konuştu.

KESCHL: HER GELDİĞİMDE TÜRKİYE’NİN EKONOMİK VE SİYASİ ALANINDA BÜYÜK BİR GELİŞME KAYDETTİĞİNİ GÖRÜYORUM

Trabzon ziyaretine katılan Amerikalı milletvekillerinden Dennis Lee Keschl ise Türkiye’ye 12 yıl kadar önce de geldiğini belirterek, şunları anlattı: “Ülkenize bu 3. gelişim. Yaklaşık 3 yıl önce de gelmiştim. Her geldiğimde Türkiye’nin ekonomik ve siyasi alanında büyük bir gelişme kaydettiğini görüyorum. Güçlü ekonomisi ve tarihten gelen devlet geleneği ile sorunlarını kolaylıkla çözebileceğini düşünüyorum. Maine eyaletinden iş adamlarının Türkiye’ye gelmesini ve buraları görmesini istiyorum. Geçen geldiğimde dönüşte Türkiye’deki iş fırsatları ve işbirliği ile ilgili hem milletvekili arkadaşlarıma hem de iş adamlarına anlattım.”

Amerikalı Milletvekili Prof. Dr. Karen Kusiak da ilk defa 3 yıl kadar önce İstanbul’a turist olarak geldiğini ifade ederek, iki ülke arasındaki farklılıklara dikkat çekti: Kusiak, “ABD’lilerin dünyadan ve Türkiye’den öğrenecek çok şeyleri var. Mesela, Türkiye’de okullarda Türkçe’nin yanı sıra İngilizce gibi farklı diller de öğretiliyor. Bizde İngilizceden farklı bir dil öğretilmiyor. Bizim de Türkiye gibi farklı dilleri öğretebileceğimizi düşünüyorum. Ayrıca, bize özel bir üniversiteyi ziyaretimizde Türkiye’nin ekonomisi ile bir sunum yapıldı. Ülkenin ekonomik alanda önemli bir atılım içerisinde olduğunu gördük. ABD’de ise ekonomik sıkıntı var. Bu alanda tecrübelerinizden yararlanabiliriz. Türkiye’de bulunduğum süre içerisinde edindiğim izlenimleri milletvekili arkadaşlarımla paylaşmayı onların da gelip Türkiye’yi görmelerini isteyeceğim.”

KARGİD’in Maine Eyalet senatörü ve beraberindeki milletvekilleri, Trabzon’un tarihi ve turistik bölgelerini de gezdi. Heyet Trabzon Valiliği’ne nezaket ziyaretinde bulundu. Trabzon Vali Vekili Abdurrahman Koçoğlunun valilik makamındaki görüşmeye Maine Eyalet Senatörü Roger J. Katz, Amerikalı milletvekilleri Dennis Lee Keschl, Costance Frances, Prof. Dr. Karen Kusiak, Mülteci Yerleşim ve Göçmen Program Direktörü Tarlan Ahmadov, Maine Türk Kültür Merkezi Başkanı Eyüp Şener katılmıştı. (Cihan)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?