Amerikali Turkler Cenaze Tasima Ucretinden DertliAmerikalı Türkler Cenaze Taşıma Ücretinden Dertli.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 500 bin Türk yaşıyor. Yakınları Amerika’da vefat eden Türkler cenazeyi Türkiye’ye taşımak için THY’nin fiyatlarından dertli.

Amerikalı Türkler Cenaze Taşıma Ücretinden Dertli

Amerikalı Türkler 5 bin ile 12 bin dolar arasında değişen fiyatların bir an önce düşürülmesini istiyor.

THY, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York başta olmak üzere, Miami, Los Angeles, Miami, Boston, Chicago, Washington, Houston, Atlanta gibi kentlere seferler düzenliyor.

Bunlardan Boston’dan cenaze için taşıma ücreti 5 bin dolar alırken, New York’tan taşıyacağı cenaze için 12 bin dolar istiyor.

Geçtiğimiz hafta vefat eden Kenan Çağlar’ın vefatı üzerine aile cenazeyi Türkiye’ye götürmek istedi.

Bunun üzerine THY New York ofisine giden aileye 12 bin dolar fiyat çıkarıldı. 3 kişilik aile içinde 5 bin dolar uçak bilet fiyatını öğrenen aile şok oldu.

Türkiye’ye bir cenaze için 17 bin dolar ücreti duyan acılı aile “Bu ücreti hiç bir kimse ödeyemez. Amerika’da bir çok Türk aile zor şartlarda para kazanıyor. Bazıları yıllardır yaz tatilinde memlekete gidemiyor. 17 bin dolar çok büyük bir rakam.” diye konuştu.

Bunun üzerine devreye giren New York Başkonsolosluğu THY ile aile adına pazarlık yaparak %50 indirim yapmayı başardı.

Aile mecburen 11 bin dolar ödeme yaparak cenazeyi Türkiye’ye götürürken, Amerika’da yaşayan Türklerden Serdar DurduNormal bilet fiyatları bile yüksek ama Türk Hava Yolları diye her türlü fedakarlığı yapıyoruz. Amerika’dan Türkiye’ye farklı firmalar daha ucuz olmasına rağmen biz THY’yi tercih ediyoruz. Normal fiyatları bile kabul ediyoruz. Ama cenaze taşınmasında çok yüksek fiyat isteniyor. Bir çok aile toplanan yardımlarla cenazelerini Türkiye’ye götürüyor. Bu acılı aileye daha büyük acı veriyor. Fiyatların bir an önce indirmelerini bekliyoruz. Yoksa Cenazelerimiz Amerikalıların mezarlıklarından kaybolacak.” dedi.

New Jersey’de bir mezar yeri 500 dolar ile 2 bin dolar arasında değişirken, Türkiye’ye gönderilen cenazelerde cesetteki kan boşaltılarak hastane ve konsolosluktan alınan defin kağıdının ardından uçakla taşınıyor. (ABD Post)

CEVAPLA

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin