Amerikalılar’ın Çalışma Saatleri

Amerikalılar’ın çalışma saatleri nedir? Amerikalılar boş zamanlarını nasıl değerlendirir?

Çalışma İstatistikleri Dairesi yaptığı bir ankette Amerikalılar’a bu soruları yöneltti. Amerika Zamanı Değerlendirme Anketi 2003 yılında başladı. Anket Amerikalılar’ın zamanını nasıl değerlendirdiğini gösteriyor.

Amerika Zamanı Değerlendirme Anketi’nin Program Direktörü Rachel Krantz-Kent, erkeklerin ortalama olarak kadınlardan daha uzun süre çalıştığını söylüyor.

“Amerika Zamanı Değerlendirme Anketi’nden öğrendiğimiz ilginç konulardan biri ortalamaya bakıldığında Amerikalı erkeklerin aynı parayı kazanmak için kadınlardan çok daha uzun saatler çalıştığı. Ancak erkekler kadınlardan daha uzun saatler çalışırken kadınlar da çocuk bakımı, ev temizliği ve yemek yapmak için daha çok zaman harcıyorlar.”

2010 yılında yapılan ankete göre işi olan kişiler günde ortalama yedi buçuk saat çalışıyor. Tam zamanlı işlerde çalışan erkekler günde ortalama 8,2 saat çalışırken kadınların günde ortalama 7,8 saat çalıştığı görülüyor.

Cumartesi ve Pazar’dan çok hafta içi çalışanların sayısı daha fazla. İşi olan kişilerin yüzde 82’si hafta içinde, yüzde 35’i ise haftasonları çalışıyor.

Ankete göre 2005-2009 yılları arasında çalışan Amerikalılar’ın yarısından fazlası her gün sabah saat 8’de mesaiye başladı.

Anket sonuçları ayrıca Amerikalılar’ın işten arta kalan zamanlarını nasıl geçirdikleri hakkında da bilgi veriyor. Ortalama bir günde hemen hemen herkes televizyon izliyor, sosyalleşiyor ya da egzersiz yapıyor. Çalışanların televizyon izleme süresi günde ortalama 2,7 saat.

75 yaş ve üzerindeki yetişkinler hafta içinde günde 1,1 saatlerini kitap okuyarak geçiriyor. 15-19 yaş arasındaki gençlerse günde ortalama 6 dakika okuyor. 15-19 yaş arasındaki gençler bilgisayar başında ya da oyun oynayarak daha uzun zaman geçiriyor. (VOA)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?