Anasayfa Haberler Amerika Amerikalılar daha yavaş aşık oluyorlar

Amerikalılar daha yavaş aşık oluyorlar

Yapılan son araştırmaya göre Amerikalılar, Avrupalılara nazaran daha uzun sürede aşık oluyorlar. 

Araştırma ayrıca Amerikalıların romantik bir aşk için arkadaşlığın çok önem verdiklerini vurgularken, Rusların ve Litvanyalıların nadiren arkadaşlığa değindiklerini ortaya koydu.

Birden fazla seçeneğin işaretlenebildiği ankette Litvanyalıların %90’ı bir aylık birliktelikte aşık olduklarını belirtirken, %39’u ise aşık olmak için birlikte geçirilecek birkaç gününün yeterli olduğunu ifade etti.

Öte yandan Amerikalıların %58’i ise aşık olmak için 2 aydan 1 yıla kadar bir süreye ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Farklı kültürlerde romantik aşk algısını ve uygulamasını gözlemlemek için yapılan araştırmada Rusya’da, Amerika’da ve Litvanya’da yaşayan 1.157 yetişkin ile görüşüldü. Katılımcılara romantik aşkın tanımını yaptırmak için “Romantik aşk ile neyi ilişkilendirirsiniz?” şeklinde bir soru yöneltildi. Yanıt olarak 14 şıkkın yanı sıra katılımcılara ucu açık cevap yazma imkânı da sunuldu. Ayrıca grup röportajlarına da yer verildi.

Doğu Avrupların için romantik aşkın geçici ve kısa süreli olduğu gözlemlenirken, Amerikalılar için durumun hiç de böyle olmadığı tespit edildi.

“Romantik aşkın geçici bir heves olduğu inancı Ruslar ve Litvanyalılar tarafından benimsenmişken Amerikalılarda kesinlikle böyle bir görüş yok” cümlesiyle özetlenebilecek araştırmaya göre Doğu Avrupalılar romantik aşkı “sahte”, “gerçekdışı” ve “peri masalı” olarak değerlendiriyorlar..

Doğu Avrupalıların aşk tanımı içerisinde arkadaşlığa yer vermemelerinin ana nedeni arkadaşlığı daha uzun soluklu bir ilişki şekli olarak görmelerinden kaynaklanıyor. Arkadaşlığa önem veren Amerikalılar ayrıca dürüstlüğü, rahatlığı ve uyumu da oldukça değerli görüyorlar.

Romantik aşk tanımında Amerikalılar, Ruslar ve Litvanyalılar arasında ortak olarak görülen tanımlar ise şunlar: “Birlikte olma”, “cinsel tutku” ve “duygusal hazlarla mutlu olmak”.

Her grup tarafından ifade edilen ortak iki özellik ise; “eşitlik” ve “seks”.  (USASABAH)

YORUM YOK

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?