Amerikan ajanlar cinayeti görmüş

ALMANYA’daki Neonazi terörü ile ilgili tartışmalar devam ederken, Amerikan Askeri Gizli Servisi (DİA) bağlı ajanlar 2007’de aşırı sağcı Uwe M.(38), Uwe B.’nin(34) Heilbronn kentinde kadın polis Michelle Kiesewetter’i öldürmelerine tanık olduğu ortaya çıktı. Stern Dergisi’nin haberine göre DİA ajanları bu olayı Amerika’ya rapor etti.

Habere göre SİT Stuttgart adı altında gizli araştırma ekibinden iki DIA ajanı yanlarında iki Alman ajanla birlikte terör eylemi planlamakla suçlanan Saurland Grubu’ndan Türk kökenli Alman vatandaşı Mevlüt K. ve yanındaki kişiyi Heilbronn şehir içinde takip etti. 25 Nisan 2007 tarihindeki takibin ardından istihbaratçılar, Theresienwiese denilen çayıra gittiler. Bu sırada aşırı sağcı iki kişiyle, rutin kontrol yapan polis arasında çıkan çatışmaya tanık oldular. Kadın polis öldü. Amerikalı iki ajan, daha sonra ABD’ye olayı şöyle rapor etti: “Baden Württemberg (BW) görevlisi ile aşırı sağcılar ve polis devriyesi arasındaki silahlı çatışmaya karıştı”.

Mevlüt K. bültenle aranıyor

Ludwigshaven kentinden olan Mevlüt K.’nın “Saurland Grubu” adlı terör örgütünün Almanya’da düzenlemeyi planladığı saldırılar için 26 fünye temin ettiği ve Türk istihbaratı için çalıştığı iddia ediliyor. Saurland Grubu’nun diğer üç üyesi 2007’de yakalanırken 2010’da yargılandılar. Mevlüt K. ise kırmızı bültenle aranıyor.

2 yılda 811 silah

Almanya’da Sol Parti Meclis Grubu’nun verdiği soru önergesini yanıtlayan Federal İçişleri Bakanlığı, 2009 ile 2010 yıllarında aşırı sağcılara yönelik baskınlarda

toplam 811 silaha el konulduğunu açıkladı.

Tabanca, molotofkokteyli, göz yaşartıcı bomba gibi unsurların yanı sıra savaş silahlarının bile ele geçirildiği bildirildi.. (Hürriyet)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?