Amerikan-Türk Konseyi’nin 31’nci yıllık konferansı yarın başlıyor

Amerikan-Türk Konseyi'nin 31'nci yıllık konferansı yarın başlıyor

Amerikan-Türk Konseyi’nin (ATC) 31’nci yıllık konferansı, yarın ABD’nin başkenti Washington’da başlıyor.
        
ATC, Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) ve Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi’nin (DEİK) işbirliğiyle 11-13 Haziran günleri arasında düzenlenecek konferansın bu yılki teması, “Model Ortaklık ve Yeni İşbirliği Alanları” olarak belirlendi.
    
Türk-Amerikan ilişkilerinin tüm boyutlarıyla ele alınacağı konferans, bu yıl da her yıl olduğu gibi hem Türkiye hem de ABD’den çok sayıda üst düzey ismi ağırlayacak.
    
Konferans, 11 Haziran Pazartesi sabahı ATC Yönetim Kurulu Başkanı Richard Armitage, Türk-Amerikan İş Konseyi (TAİK) Başkanı Haluk Dinçer ve TOBB/DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun açılış konuşmalarıyla başlayacak.
    
Konferansın bu yılki konuşmacıları arasında, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, ABD Ticaret Temsilcisi Ron Kirk, ABD Enerji Bakan Yardımcısı Daniel Poneman ve 2008 ABD Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin adayı şu anki Cumhuriyetçi Parti Arizona Senatörü John McCain de bulunuyor.
    
Konferans çerçevesinde 3 gün boyunca siyasi ve ekonomik ilişkiler ile savunma alanında birçok oturum ve panel düzenlenecek. Bu oturum ve panellerde, güvenlik ve savunmayla ilgili konularda işbirliği, Türkiye ve ABD’deki iş ve yatırım ortamları, ekonomik ve ticari ilişkiler, enerji konuları, dış ilişkiler, Avrupa Birliği, bankacılık ve finans, altyapı, tarım ve gıda, eğitim gibi alanlar masaya yatırılacak.

(ZamanAmerika)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?