Amerika’nın 50 eyaletine pide gönderiyor

Amerika Ramazan Pidesi Satan Yerler

Amerika’da Ramazan pidesine yoğun ilgi.  Amerika’nın 50 eyaletine pide gönderiyor.

On bir ayın sultanı Ramazan’ı pidesiz geçirmek istemeyen birçok Türk, New Jersey eyaletinin Paterson şehrindeki Taşkın Fırın’ın yolunu tutuyor.

Ramazan ayının olmazsa olmazlarından pide, Amerika’daki Müslümanların iftar sofralarının da vazgeçilmezlerinden. Oruç ayını ülkesinden uzaklarda geçiren birçok insan, iftar vakti Ramazan pidesi almak için kuyruğa giriyor. Pideye Türklerin yanı sıra Amerikalılar da rağbet gösteriyor.

Amerikan Türk toplumunun yoğun yaşadığı New Jersey’nin Paterson şehrinde yaklaşık 16 yıldır ekmek üreten Taşkın Bakery (Taşkın Fırın) sahibi Kadir Taşkın, Ramazan’ın gelmesi ile birlikte pideye yoğun ilgi olduğunu söylüyor. Yaptıkları pideleri Amerika’nın 50 eyaletine gönderdiklerini anlatan Taşkın, Ramazan pidesine ilaveten özel olarak kıymalı ve peynirli pide de ürettiklerini ifade ediyor. Taşkın, müşterilerinin sadece Türklerden oluşmadığını, çok sayıda Amerikalı Müslüman’ın da pide almak için geldiğini kaydediyor. Taşkın’ın bu yıl hazırlattığı özel kutular sayesinde pideler taze kalıyor.

Ramazan ayında 350 binden fazla pide ürettiklerini dile getiren Taşkın, “Yıllardır en güzel pideyi yapmak için elimizden geleni yapıyoruz. Pidemiz marka oldu; Amerika’nın birçok yerinden müşterilemiz var. Memleket özlemi çeken birçok Türk sırf bu keyfi yaşamak için farklı eyaletlerden gelerek sıcak Ramazan pidesi kuyruğuna giriyor. Müşterilerimiz birbirlerine hediye olarak çoğu zaman ekmek göndermeye başladı. İnsanların bu kadar ilgi göstermesi bizi son derece mutlu ediyor.” şeklinde konuşuyor.

Yıllardır fırında ekmek ustası olarak çalışanlar, “İnsanların pide hasreti çekmemeleri için gece gündüz çalışıyoruz. İftar vaktinde birçok insanın fırının önünde sıraya girmesi bizi mutlu ediyor.” diye konuşuyor.

Pide almak için hergün fırnın yolunu tutan Mehmet Tokat, taze pide yemek için gerekirse saatlerçe bekleyebileceğini söyledi. Torunları ile birlikte sırada bekleyen Tokat, “Gurbette taze pide yemek çok güzel. Pide bize Türkiye’yi hatırlatıyor. Bu hizmeti verenlere teşekkür ederim.” dedi.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?