Amerika’nın insansı robotu ‘Atlas’

Amerika’da (ABD)de, doğal felaketlerde orduya yardımcı olmak üzere insansı robot geliştirme projesi üzerinde çalışma yürütülüyor.

darpa-atlas-robot

İki metre boyunda olan ve ‘Atlas‘ adı verilen robotlar, ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı DARPA‘nın talebi üzerine geliştirildi.

Robotlar acil durumlarda yerine getirmeleri gereken sekiz görev üzerinde yoğunlaşıyor.

Bu görevler için gereken yazılım programlarının, altı ekip tarafından Aralık 2013 tarihine kadar tamamlanması öngörülüyor.

Atlas’ın tasarımını, orduya yardımcı olacak robotlar üzerinde çalışma yürüten Boston Dynamics adlı robot şirketi yaptı.

İnsan gibi iki kolu ve iki bacağı olan, yürüyerek hareket eden ve elleri tutabilen Atlas, stereo lazer tarama sistemi ile görebiliyor da. Hızlı bağlantı sistemi ile merkezle iletişim kurabilen robot, felaket bölgelerinden veri de aktarabiliyor.

Bugüne kadar Atlas‘ın sanal versiyonu üzerinde çalışma yapılabiliyordu. Bir sonraki aşamada ise sanal robot için hazırlanan algoritmalar ve kontrol programları gerçek Atlas’a transfer edilecek.

Beş ay sürecek deneme çalışmaları sırasında Atlas’ın araba kullanma, engel temizleme, merdiven tırmanma, vanayı bulup kapatma ve yangın söndürme hortumu bağlama gibi becerileri kullanması gözlenecek.

Aralık 2013‘te yapılacak olan değerlendirmede en iyi performans gösteren ekip, 2014 sonlarına kadar bu sekiz görevi en iyi şekilde yerine getirmek üzere Atlas‘ı geliştirmek için fon alarak projeyi sonuçlandırma hakkı kazanacak.

Proje müdürü Gill Pratt, “Robotların göstereceği beceriler bakımından beklentileri fazlasıyla ilerlettik.” dedi.

DARPA robot geliştirme konusunda ilerleme kaydetmek üzere böyle bir yarışma başlatma kararı aldı.

Mevcut robotlar oldukça uzmanlaşmış olmakla birlikte, gerçek dünyanın sorunlarıyla uğraşma becerileri sınırlı.

Yarışmaya katılan ekipler arasında Carnegie Mellon, NASA Jet Laboratuarı, Virginia Tech ve Schaft’tan araştırmacılar bulunuyor. (BBC)

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?